Galerie města Brna - Rakouská Morava

Stálá expozice starého umění představí nejvýznamnější malby a sochy ze sbírek Muzea města Brna do konce 19. století. Navodí představu, s jakými výtvarnými díly se Brňané ve své době setkávali, a jak se umění v Brně v období Habsburské monarchie vyvíjelo.

Nejvýznamnější doklad brněnského malířství v období před třicetiletou válkou představuje soubor měšťanských obrazových epitafů. Barokní sochařství reprezentují sochy největšího brněnského sochaře 18. století Andrease Schweigla. Všechny epitafy a sochy původně zdobily kostel sv. Jakuba, odkud byly odstraněny při jeho regotizaci v sedmdesátých letech 19. století.

Většinu obrazů v části věnované 19. století neměli návštěvníci dosud možnost vidět, protože byly skryté v depozitářích. Expozice přináší díla slavných vídeňských malířů, s nimiž se setkávali i tehdejší návštěvníci brněnských výstav (Tina Blau- Lang, Theodor Hörmann…), předních moravských malířů, kteří se prosadili i za hranicemi své země (Eugen Jettel, Eduard Kasparides, Hugo Charlemont..) i umělců, kteří svůj život i uměleckou kariéru spojili s Brnem a jeho okolím (Emil Pirchan, August Potuczek, Carl Maria Thuma…).

 

Nejznámější obraz Franze Felbingra v MuMB

Muzeum města Brna se může chlubit originálem do jisté míry ikonického díla, které se svým způsobem dostalo do obecného povědomí vizuální kultury. Přijďte v úterý 10. 10. v 17:00 hodin na povídání o tomto ikonickém obrazu Chudé děti.

Kdy?

Úterý - Neděle 10:00 - 18:00

Vstupné

Základní vstupné 160,-

Snížené vstupné 95,-

Rodinné vstupné 370,-

Vstupenka platí na Okruh Muzeum, který zahrnuje sedm stálých expozic: Od hradu k pevnosti, Žalář národů, Brno na Špilberku, O nové Brno, Rakouská Morava, Moderna, Od moderny po současnost.

Zavřít
Loading...