csČeština
Navigation

Rozhledna – Královská kaple

Prohlídkový okruh bez průvodce.

Vítá vás východní reprezentativní křídlo hradu!

Rozhledna – Hranolová věž – Královská kaple

Jak už to u památek bývá, zub času se za dlouhá léta na hradě podepsal, proto bylo rozhodnuto o generální rekonstrukci objektu. V 90. letech minulého století rekonstrukce vyvrcholila obnovou a dostavbou těchto prostor, aby jim dodala dřívější lesk a vážnost.

A ještě jedna zajímavost. V roce 1999, tedy během rekonstrukce byla do makovice nárožní věžice vložena časová kapsle se vzkazem pro budoucí generace…

Rozhledna

Výš už to v Brně nejde! Foťáky s sebou!

Samotný výstup na špilberskou rozhlednu je zážitek. Z malého nádvoří vystoupáte kamenným schodištěm, následuje krásné dřevěné točité schodiště, vydechnete si v prostoru půdy nad cihlovou klenbou a výstup zakončíte ještě jedním točitým schodištěm. Když překonáte všech 103 schodů, odměnou vám bude ten nejkrásnější výhled na celé Brno. Historické jádro města se všemi jeho dominantami máte rázem jako na dlani, okrajové části, co by kamenem dohodil a za hezkého počasí dohlédnete až na známou siluetu Pálavy.

Jediná rozhledna, která vám nabídne 360´ výhled nejen na celé Brno.

Pokud jste dobrým pozorovatelem, neměla by vašemu oku uniknout ani Vila Tugendhat, nacházející se ve vilové zástavbě v Černých Polích. Stejně jako hrad Špilberk patří Muzeu města Brna.

Hranolová věž a Královská kaple

V minulosti tyto prostory tvořily reprezentativní a obrannou část středověkého Špilberku. Dnes se snad obejdeme bez funkce obranné, ale reprezentativní prostory tu jsou i nadále.

V Hranolové věži vás zaujmou vysoké stropy s dřevěnými krovy nebo kachlová dlažba se znaky zemí, které ovládal údajný zakladatel hradu Přemysl II. Nepřehlédnutelná je i rozměrná dřevěná orlice z 18. století, která je znakem Moravy.

Za zhlédnutí bezpochyby stojí i vedlejší Královská kaple, kde vás na první pohled uchvátí barevné vitráže. Když přijdete dopoledne a venku bude svítit sluníčko, uvidíte, jak si sluneční paprsky pohrávají s průsvitností a barevností vitráží, a to je skutečný zážitek.

Aktuálně se prostory využívají k výstavním účelům Muzea města Brna, ale také ke svatbám a pronájmům a nejnověji se tudy můžete projít i s průvodcem v rámci prohlídkového okruhu Příběh hradu.

Rozhledna – Královská kaple – jazykové mutace:

Top