csČeština
Navigation

Rozhledna – Královská kaple

Prohlídkový okruh bez průvodce.
Špilberk se více než sedm století vypíná nad městem Brnem, jako jeho neodmyslitelná dominanta. Za své existence se stal symbolem panovnické moci i lidského utrpení, byl mnohokrát přestavován a měnil svou funkci.

Rozhledna

Rozhledna je umístěna v nárožní věžici hradu Špilberk a umožňuje krásný pohled na Brno. Každý, kdo si chce tento pohled užít, musí ale napřed překonat malou překážku ve formě schodů, kterých je přesně 103 a jsou spočítané od malého nádvoří hradu. Po jejich zdolání má pak návštěvník jako na dlani pod sebou historické jádro města se všemi jeho dominantami, okrajové části Brna a při hezkém počasí je možné jižním směrem zahlédnout i známou siluetu Pálavy.

Dobří pozorovatelé mohou mezi zástavbou v Černých Polích nalézt i známou památku UNESCO Vilu Tugendhat, která je také pod správou Muzea města Brna.

Královská kaple a Hranolová věž

Východním křídlo souvisí s nejstaršími dějinami hradu, kdy tvořilo obrannou a reprezentativní část středověkého Špilberku.

Zub času se za dlouhá staletí na hradě významně podepsal, proto bylo v 80. letech 20. století rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci, která vyvrcholila na sklonku 90. let minulého století obnovou a dostavbou nejstarší části, tedy východního křídla.

V současnosti se prostory využívají k výstavním účelům Muzea města Brna a také ke svatbám a pronájmům.

Rozhledna – Královská kaple – jazykové mutace:

R-KK–CZ
R-KK–ENG

Top