Vydejte se na vzrušující cestu staletími!

Hrad Špilberk je více jak 700 let neodmyslitelnou dominantou města Brna, symbol panovnické moci i lidského utrpení, královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, kasárna několika armád a aktuálně především sídlo Muzea města Brna. Jedná se o objekt, který si od středověku do současnosti prošel mnohými změnami, o kterých většina návštěvníků nemá tušení. Díky prohlídkovému okruhu Příběh hradu se s tím ale snadno seznámíte. 

Spolu s průvodcem za hezkého počasí podíváte jak do exteriérů hradu, které nabízejí dosud utajené nejkrásnější výhledy na Brno, tak do interiérů hradu. Nahlédnete do nejstarší dochované části hradu, což je sál s křížovou klenbou a gotickými svorníky. Projdete si reprezentativní křídlo hradu, kde uvidíte jedinou, částečně dochovanou, středověkou obrannou věž. Ve stejných místech jsou pak na kachlové dlažbě k vidění znaky zemí, které ovládal panovník Přemysl Otakar II., pravděpodobný zakladatel hradu. Když se rozhlédnete dále po prostoru, nepřehlédnete rozměrnou dřevěnou orlici z 18. století, která je znakem Moravy. Za zmínku také stojí vitráže ve vedlejší Královské kapli.

Unikátní je návštěva prostor, které nebyly dosud veřejnosti zpřístupněny, jako je například Renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále je v rámci okruhu přístupné tzv. Vlaštovčí hnízdo, společenský prostor vybudovaný v letech druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu s původními, krásně zdobenými kachlovými kamny.

Průvodci mají také přichystané nejrůznější zajímavosti a legendy o hradě a postavách s ním spojených.

Vstupné

Základní vstupné 240,-

Snížené vstupné 145,-

Rodinné vstupné 550,-

Zavřít
Loading...