Vladimír Kiseljov - SRDNATOST

Vidíme zde téma iniciace, překročení hranice do duchovního světa, kontaktu se svým duchem a vášní, planoucí jako oheň v Grálu. Autor se nechal inspirovat různými mytologiemi, symboly a archetypy C. G. Junga. Totéž platí o černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

Další obrazy z cyklu Heart, ukazují různé stavy prožívání světa srdcem. Srdce zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde. V obou cyklech nacházíme propojující téma světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Některé obrazy zobrazují jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha. Obrazy vznikají tzv. akční malbou, litím barev z plechovek rovnou na plátno a dává tak plasticitu i jedinečnost svým obrazům.

Vladimír Kiseljov (*1984) malíř, performer, scénograf, režisér, spisovatel, absolvent Kunstuniversität v Grazu, scénografie JAMU v Brně. Žije v Praze a přednáší dějiny umění a učí malbu a kresbu. Zrealizoval přes 100 samostatných výstav po celé Evropě, kde jsou jeho obrazy zastoupeny v soukromých sbírkách. Mimo jiné na Mezinárodním Bienále moderního umění ve Florencii, Galerii Akademie výtvarných umění ve Florencii 2021, Prague Quadriennale 2015, v Berlíně, Vídni, Lipsku, Edinburghu, Kodani, Mnichově, Linzi, v Praze v Galerii kritiků, v Galerii Černá labuť. V roce 2023 v Alšově Jihočeské galerii, zrealizoval performance v Národní Galerii v Praze (Anežský klášter), ve Wannieck a Richard Adam Gallery v Brně, aj.

Vladimír Kiseljov nazývá svůj výtvarný směr Synestetismus. Do svých expresivních obrazů aplikuje své vnímání světa propojené současně více vjemy – vnímá hudbu a všechny vjemy barevně. Svými obrazy a performance vzácně propojuje malbu, akční umění a všechny smysly diváka – zrak, sluch, vnímání dynamiky pohybu, prostoru samotného a v neposlední řadě i filosofické pojetí a symbolické odkazy.

Věnuje se také tvorbě nástěnných maleb, které byste našli ve Florencii, Kodani, Edinburghu, Lipsku, Praze aj.  (v roce 2015 namaloval největší nástěnnou malbu v ČR o ploše 600 m2 v Tišnově u Brna). V roce 2018 byl vyznamenán cenou „Goldene W“ za svou uměleckou a vědeckou činnost spojenou s dílem Richarda Wagnera. V roce 2018 na mezinárodním divadelním festivalu v Casablance v Maroku získal (s týmem: Macl, Luňáková) cenu za interakci s malířskou performance s projekcí. Napsal a ilustroval dvě knihy – Mystéria Richarda Wagnera v obrazech (2013) a Mystéria vepsaná ve tvářích (2019).                         

Kdy?

Od: Čtvrtek 11.1.2024

Do: Čtvrtek 29.2.2024

Místo konání

Galerie Jih

Vstupné v rámci prohlídkového okruhu Muzeum na hradě Špilberku.

Zavřít
Loading...