• Průvodce TO JE: Židovské Brno

  Židé byli a jsou součástí brněnské historie. Významným způsobem se podíleli na rozvoji města a utvářeli jeho podobu. Stopy zmizelého i současného židovského Brna, ale i osobnosti z řad brněnských Židů, přibližuje nový průvodce, kterého vydává Turistické a informační centrum města Brna. Na jeho vzniku se podíleli také pracovníci Muzea města Brna, z muzejního archivu navíc pochází několik fotografií, které jsou v průvodci zahrnuty. Jeho součástí jsou i dva objekty, které muzeum spravuje – hrad Špilberk a vila Tugendhat.

  Na hradě Špilberku byli na počátku války shromažďováni vězni, mezi nimi i Židé (např. architekt Otto Eisler, autor synagogy Agudas Achim). Umučeným brněnským Židům je zde také věnována pamětní deska ve stálé expozici „Žalář národů“.

  Vila Tugendhat souvisí s příběhem jedné brněnské židovské rodiny. Pro novomanžele Tugendhatovy ji navrhl Ludwig Mies van der Rohe. Otec paní Grety Tugendhat, bohatý průmyslník Alfred Löw-Beer, mladému páru věnoval pozemek a především neomezený rozpočet. Díky tomu vznikla stavba, která je ikonou moderní architektury.

  I další místa v průvodci mají souvislost s muzeem či se Špilberkem. Např. fragmenty z výzdoby středověké Židovské brány jsou k vidění na Špilberku ve stálé expozici „Brno na Špilberku“ o historii města. Náhrobky ze středověkého židovského hřbitova jsou uloženy v muzejním depozitáři. Na současném židovském hřbitově v Brně je pochován mimo jiné Heinrich Gomperz, jehož umělecká sbírka stála u počátku vzniku Muzea města Brna.

  Průvodce připomíná i několik architektů, jejichž díla přibližuje stálá expozice „O nové Brno“ na hradě Špilberku. Jsou jimi Ernst Wiesner, Otto Eisler, Endre Steiner a Heinrich Blum. Průvodce „TO JE: Židovské Brno“ je k dostání v infocentrech TICu, na pokladnách Špilberku a vily Tugendhat i na pokladnách dalších zahrnutých veřejných objektů.
  Online k nahlédnutí zde