• Tři největší zlaté artefakty pohromadě na Špilberku

  Zlaté předměty budou mimořádně k vidění ve výstavě Symboly vládců.

  Při příležitosti podzimních prázdnin se Muzeum města Brna rozhodlo obohatit výstavu „Symboly vládců“ o unikátní a některé dosud nevystavené zlaté předměty a představit tak veřejnosti pohromadě největší artefakty z tohoto ušlechtilého kovu, které byly nalezeny v posledních 70 letech archeology na Moravě.

  Navíc bude, jako příjemný bonus, při příležitosti 103. výročí vzniku samostatného československého státu výstava dne 28. října otevřena pro všechny návštěvníky zdarma.

  Největším a nejunikátnějším předmětem z celé série, který doplní již tak mimořádnou sbírku, je soubor spirálových náramků z Olomoucka nalezený kolegy z Archeologického centra v Olomouci v letošním roce a doposud nebyl nikdy vystaven. Náramky jsou celé z ryzího zlata o váze 630,28 g a skládají se z 8 spirálovitých částí z kroucených dvojitých drátů. Byly vyrobeny někdy v průběhu střední až mladší doby bronzové (cca 1400–1000 př. n. l.). Nejenže zlaté předměty pravěkého stáří jsou samy o sobě velmi vzácné, ale samotný nález náramků tohoto druhu uložených pospolu nemá doposud na Moravě obdoby.

  Dalším unikátní šperk je masivní zlatý náramek z Blučiny z téměř ryzího zlata o hmotnosti 227g. V červenci roku 1953 jej nalezl archeolog Karel Tihelka na úpatí kopce Cezavy u Blučiny v hrobě muže z vyšší společenské třídy. Náramek datujeme do období stěhování národů (5. století našeho letopočtu) a na Špilberk byl zapůjčen ze sbírek Moravského zemského muzea.

   A tím třetím, ale neméně unikátním je zlatý nákrčník ze Ždánického lesa o hmotnosti 32 g. Šperk byl nalezen samostatně v roce 2020 spolupracovníky Ústavu archeologické památkové péče Brno v Ždánickém lese. Předmět vyrobený z ryzího zlata představuje v prostředí středoevropského barbarika v době římské velmi neobvyklý nález. Je evidentní, že patřil původně příslušnici germánské elity – pravděpodobně z královské rodiny.

  Jedinečné zlaté předměty mají návštěvníci možnost vidět ve výstavě „Symboly vládců“ pouze od čtvrtka 28. října do neděle 31. října, vždy od 9 do 17 hodin.

  Výstavu Symboly vládců najdete v gotickém sále na hradě Špilberku. Otevřeno je od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. Prodej vstupenek končí půl hodiny  před uzavřením.