csČeština
Navigation

Lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití. Dvě obří nádrže špilberských vodojemů z let 1870 a 1900 sloužily jako zásobárna vody pro město Brno přibližně do 20. let 20. století. Po desítkách let chátrání se vodojemy v letech 2017 až 2019 konečně dočkaly rekonstrukce.

V mimořádně působivém prostoru obou nádrží vám teď představíme cennou sbírku kamenických a kamenosochařských artefaktů – tedy starobylých soch, pomníků, náhrobků ze zrušených brněnských hřbitovů a kamenných ozdob ze zaniklých brněnských staveb. Některé z těchto artefaktů byly vystavené od roku 1908 do 80. let v Křížové chodbě Nové radnice, kde lapidárium Muzea města Brna původně sídlilo a kde několik předmětů zůstalo dodnes. Muzeum zatím mělo jen velmi malý prostor, kde kamenné artefakty vystavit, většina z nich proto byla uložena v depozitáři mimo zraky veřejnosti. V opravených vodojemech má teď muzeum důstojný prostor, kde vám nádherné kamenné předměty představí.

Jedinečné kamenné artefakty v jedinečných špilberských vodojemech, které sloužily jako zásobárna vody pro město Brno přibližně do 20. let 20. století.

Uvidíte např. zachráněné svorníky klenby gotické Královské kaple z počátku 14. století, jež ustoupila rozšíření Dominikánského náměstí. Hned při vstupu do vnitřku vodojemů vaši pozornost upoutají boží muka od Valeria Planera z roku 1494. Nejstarším přesně datovaným artefaktem je pak náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody. Více než tři desítky kamenných exponátů si prohlédnete uvnitř vodojemů, které jsou samy o sobě unikátní technickou památkou. Mohutné nádrže s výškou kolem šesti metrů byly původně oddělené a spustit se do nich dalo pouze šachtami shora. Nyní jsou propojené a přístupné skrze nově proražený vstup. Pojďte zažít neopakovatelnou atmosféru nové expozice Chrám kamene ve vodojemech na hradě Špilberku!

Virtuální prohlídka Vodojemů

Přístupné pouze při prohlídce s průvodcem: Podrobný rozpis časů naleznete zde 

Sraz a nákup vstupenek na pokladně u kasemat.

Prohlídky Vodojemu

  • Sraz na prohlídku: prostranství před vstupem do kasemat
  • Délka prohlídky: cca 40 min., prohlídky na sebe nenavazují
  • Výklad průvodce: český jazyk, k dispozici text v angličtině
  • Prohlídka pro více než 10 osob: v případě zájmu o prohlídku s výkladem v českém či anglickém jazyce pro skupinu nad 10 osob kontaktujte naše průvodce na emailu kasematy@spilberk.cz nebo tel. čísle +420 542 123 614

Okruh není bezbariérový, doporučujeme proto zvážit návštěvu osobám s omezenou hybností a malým dětem do 6 let. Mimo komentované prohlídky individuálně pouze s tištěným plánkem. K dispozici jsou plánky v češtině, angličtině, němčině, italštině, maďarštině, španělštině, francouzštině, polštině a ruštině.

Otevírací doba a vstupné zde, prodej vstupenek online.

 

Top