csČeština
Navigation

Příběh hradu

Vydejte se s námi na vzrušující cestu staletími a poznejte Příběh hradu.
Více informací zde

Bastion – opevnění

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat dobyvačných Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk. Navštivte vnitřek bastionu, impozantní ukázku pevnostního stavitelství, díky níž se Brno ubránilo a kterou Napoleon o mnoho let později raději vyhodil do povětří.
Více informací zde

Kasematy – věznice

Kasematy, jaké jsou na Špilberku, jen tak nikde nenajdete. Systém dlouhých temných chodeb přitom vznikl až v době baroka, kdy se hrad Špilberk měnil na pevnost. Původně chodby sloužily jako úkryt pro vojsko v době obléhání, později však prosluly jako jeden z nejtěžších žalářů v Evropě. Jako vězení se kasematy sloužily necelé století, přístupné veřejnosti jsou již více než 130 let.
Více informací zde

Vodojemy na Špilberku

Chrám kamene – uvnitř východního opevnění hradu v opravených vodojemech, které původně zásobovaly město Brno vodou, se vám otevírá “chrám” plný kamenných svědků brněnské historie.
Více informací zde

Rozhledna – Královská kaple

Prohlídkový okruh bez průvodce.
Nejkrásnější výhled na město Brno z nárožní věžice a dále reprezentativní prostory hradu – Královská kaple s nádhernými vitrajemi (poslední realizované dílo Stanislava Libenského) a Hranolová věž s jedním z našich největších exponátů – Moravskou orlicí z 18. století.
Více informací zde

Top