csČeština
Navigation

 

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad. Nejlepší místo pro pozorování je na Špilberku na rozhledně, která se nachází v nárožní věžici ve východní části hradu. V centru města Brna se člověk nedostane výš, než právě sem, na rozhlednu na Špilberku.

Úplně na vrchol vede z malého nádvoří celkem 103 schodů. Cesta to je pestrá – návštěvníky čekají kamenné schody, krásné dřevěné točité schodiště, krátký odpočinek v prostoru půdy nad cihlovou klenbou a pak další točité schodiště.

Těsně před věží se dá vyjít i na terasu a nakouknout do příkopu i na malé nádvoří. Na terase je i dalekohled pro všechny zvídavé pozorovatele. Do věže už pak vede jen pár schodů. A z ní už se naskytne ten nejkrásnější výhled na celé město Brno jako na dlani.

Historické centrum je vidět velmi dobře, snadno lze rozpoznat věže kostelů (sv. Tomáše, Jakuba, Janů, jezuitský i červený kostel), věž radnice a samozřejmě i katedrálu na Petrově. Nejvyšší budova ČR, 111 metrů vysoká AZ Tower, odtud vypadá jako prcek.

Dobří pozorovatelé zahlédnou v zástavbě Černých Polí i vilu Tugendhat, přestože z dálky vypadá jen jako bílý obdélníček uprostřed zeleně. Tuto známou památku UNESCO má stejně jako hrad Špilberk ve správě Muzeum města Brna.

Kdo dohlédne ještě dál, uvidí i lom na Hádech nebo sídliště na okrajích města. A za jasného počasí jsou vidět dokonce i vrcholky Pálavy.

Rozhledna je veřejnosti přístupná jen za příznivého počasí – pokud fouká silný vítr, hustě sněží nebo prší, pobyt na rozhledně by nebyl ani příjemný, ani bezpečný. Avšak hned jak se vyčasí, její dveře se znovu rychle otevřou.

V listopadu 1999 při rekonstrukci hradu byla do makovice nárožní věžice vložena časová kapsle se vzkazem pro budoucí generace.

 

Top