csČeština
Navigation

Špilberk virtuálně

Milí návštěvníci hradu Špilberku,
tuto stránku jsme založili na jaře 2020, abychom s vámi mohli být alespoň virtuálně v době uzavírky kvůli koronaviru. Ponechali jsme ji jako platformu pro vše, co vám můžeme nabídnout online. Teď na podzim máme opět zavřeno, takže Špilberk zase žije pouze virtuálně. Máme zde pro vás virtuální prohlídky, videa, interaktivní mapové aplikace a mnoho dalšího. Obsah navíc postupně přidáváme.
Sledujte nás také na Facebooku (Špilberk žije a Muzeum města Brna), Instagramu (hrad.spilberk) a Twitteru (MuzeummestaBrna) pro nejčerstvější novinky i zábavné příspěvky.
Přejeme pěkné dny a pevné zdraví!

 

ŠPILBERK VE 14. STOLETÍ

Vydejte se s námi na procházku po středověkém Špilberku! Video s unikátním 3D modelem hradu zachycuje Špilberk ve 14. století, tedy v době největší slávy, kdy byl sídlem moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta Lucemburského. Vizualizaci vytvořil Petr Vavrečka podle poznatků našich archeologů pro výstavu "Stavba jako Brno" v roce 2017.
♦ Virtuální 3D model hradu Špilberku ve 14. století

ROZHLEDNA NA ŠPILBERKU

Nejvyšší vyhlídka v centru města Brna se nabízí z nárožní věžice hradu Špilberku. V jaké výšce se nachází, kolik na ni vede schodů a kam všude z ní dohlédnete? To vše zjistíte v následujícím videu, které vám aspoň trochu nahradí návštěvu naší rozhledny. Zavíráme ji totiž pouze při špatném počasí. A při pandemii.
♦ Video z rozhledny na hradě Špilberku


Chrám kamene

V červnu 2020 jsme otevřeli poslední dosud nepřístupnou část Špilberku: bývalé vodojemy. V opravených nádržích najdete naše lapidárium – působivou sbírku kamenných svědků brněnské historie.

♦ Videoprohlídka Chrám kamene
♦ Slideshow

Retrohrátky

Legendární designové hračky československé výroby z 2. poloviny 20. století měla představit výstava Retrohrátky. Otevřená však byla pouhé čtyři dny. Před uzavřením hradu jsme ji naštěstí stihli vyfotit, koukejte.

♦ Slideshow


Evropan Adolf Loos

Před 150 lety se v Brně narodil Adolf Loos, architekt světového formátu a průkopník moderní architektury. Právě jemu jsme věnovali naši letošní největší výstavu: "Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy". Podívejte se aspoň na snímky z expozice a na interaktivní prohlídku.
♦ Slideshow

♦ Interaktivní prohlídka výstavy

Výstava Jiřího Bieleckého

Jarní uzavírka se dotkla naší výstavy "Jiří Bielecki: Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti". Vytvořili jsme proto video a 3D prohlídku. Za zhlédnutí stojí i teď po skončení výstavy. Bielecki si totiž uměl pohrávat s gravitací.
♦ Jiří Bielecki: videoprohlídka
♦ Virtuální prohlídka


Virtuální prohlídka

Hrad Špilberk si prohlédnete na pohyblivých panoramatických snímcích z různých pohledů zvenčí i zevnitř.

♦ Virtuální prohlídka hradu

Hrad Špilberk: spoty

Nabízíme vám ty nejkrásnější záběry na hrad Špilberk. A to hned ve dvou videích. Doporučujeme obě.

♦ Kratičké video
♦ O něco delší video


aplikace Muzea města Brna

K některým z našich uplynulých výstav jsme připravili i interaktivní aplikace. Projděte si třeba:
♦ Storymapa Velké Brno – 100 let
♦ Bombardování Brna 1944–1945
♦ Rok 1968–1969 v Brně
♦ Mapa historických sportovišť Brna

Horaher

Lektoři z hradu Špilberku pořádají spoustu skvělých vzdělávacích programů pro děti a mládež. Všechny je shrnuje nový web Horaher. Najdete na něm i online hru, která vás zavede mezi řemeslníky středověkého Brna!
♦ Online hra „Za markraběte Jošta“
♦ Web projektu Horaher

Top