Obnovu vily Tugendhat z 80. let přibližuje nová kniha
Dnes vilu Tugendhat obdivují návštěvníci v podobě takřka totožné, jak ji navrhl Mies van der Rohe a jak v ní bydlela rodina Tugendhatových. Vila ale takto nevypadala vždy. Na konci války ji zpustošila sovětská armáda, dlouhou dobu také sloužila jako rehabilitační středisko pro děti.
Naštěstí vilu v první polovině 80. let zachránila první památková obnova. Tu vám nyní přiblíží nová publikace Muzea města Brna.
Paní Greta Tugendhatová přitom už v 60. letech navštěvovala Brno a toužila po tom, aby se vila opravila a stala kulturním stánkem přístupným veřejnosti. Za minulého režimu ale u nás obnova památek moderní architektury nebyla běžná, natož obnova „buržoazních“ domů. Situaci v Brně komplikovala skutečnost, že jiná taková památka už obnovou prošla – vila Stiassni od Ernsta Wiesnera sloužila pro reprezentaci státu jako tzv. vládní vila. Přesto obnovu vily Tugendhat prosadil architekt Josef Němec, který přesvědčil zástupce města, že i samo Brno potřebuje svůj reprezentační prostor.
Projekt památkové obnovy vily Tugendhat vypracoval tým architekta Kamila Fuchse. Samotný projekt byl na svoji dobu vysoce profesionální (Fuchs za něj získal na architektonickém bienále v Sofii v roce 1987 prestižní ocenění, které u nás zůstalo bez povšimnutí), avšak investor během stavby volil řadu náhradních řešení. Takto se například zničilo sklo ve spouštěcím okně, které jako jediné přežilo bombardování Brna, nebo dosud zachované zařízení koupelen. Další rozdíly oproti stavu z 30. let pramenily spíše z tehdy omezených možností – např. zaoblená stěna vstupní haly, dříve zhotovená z pískovaného matného skla, se vyplnila plexisklem, ložnice i obývací prostor se zařídily soudobým nábytkem, na místě slavné půlkruhové stěny z Makassarského ebenu se postavila stěna z jiného druhu ebenu.
I když se nesplnilo přání paní Grety, pro dům to byl velký krok vpřed. Památková podstata vily Tugendhat byla zachráněna, stavba přestala chátrat. Její účel byl však jiný: brněnští radní zde vítali zahraniční návštěvy a ubytovávali významné hosty. V roce 1992 se ve vile Václav Klaus a Vladimír Mečiar dokonce dohodli na rozdělení Československa.
Nová publikace v česko-anglické mutaci vás provede tímto důležitým obdobím první rekonstrukce. Knihu je možné zakoupit v prodejnách suvenýrů ve vile Tugendhat i na Špilberku za cenu 499 Kč.
Vybrat si můžete i z našich dalších publikací o vile Tugendhat.