Muzeum města Brna slaví 117. narozeniny
18. září 1904 – den, kdy vzniklo Muzeum města Brna! Už 117 let se stará o kulturní dědictví města.
Psal se rok 1904, kdy se v prostorách starého Zemského domu (dnešní Nové radnice) slavnostně otevřelo městské muzeum. Základem pro něj se staly obrazy zámožného měšťana Heinricha Gomperze, které městu odkázal. Ve třicátých letech 20. století muselo muzeum hledat nové zázemí a našlo jej v budově Městského dvora na Šilingrově náměstí. Muzeum města Brna se začalo čím dál více rozvíjet od padesátých let 20. století, kdy stoupá počet sbírek a těch, kteří o ně pečují – odborných pracovníků. V roce 1960 se muzeum stěhuje na Špilberk, který se stal dodnes hlavním sídlem instituce reprezentující dějiny města.
Dnes Muzeum města Brna spravuje další významné památkové objekty, vedle hradu Špilberku ještě vilu Tugendhat, Měnínskou bránu a Arnoldovu vilu, která na svoji rekonstrukci čeká.
117 let – co všechno se tu událo? Odkrýváme k narozeninám dosud nezveřejněné poklady z našeho fotoarchivu.
18. 9. 1904 slavnostní otevření městského muzea v budově Zemského domu (Dominikánské náměstí)
Otevřeny stálé expozice: Galerie Heinricha Gomperze, Cechovní památky, Rytiny Josefa Axmanna a Brněnská obývací místnost
foto: Pohled do první expozice – Cechovní památky 1904
Cecilie Hálová-Jahodová (1892–1978): -první a zatím poslední žena ve vedení muzea .
Ředitelka Muzea Zemského hlavního města Brna (tehdejší oficiální název) v letech 1948 –1958 (muzeum sídlilo v té době v budově tzv. Městského dvora na Šilingrově náměstí).
foto: Cecilie Hálová-Jahodová při zahájení výstavy Stavební a umělecký vývoj města Brna 1953
„Lidé bděte. Nacistické zločiny, koncentrační tábory, boj za svobodu.“: první stálá expozice Muzea města Brna na hradě Špilberku.
Vernisáž byla v roce 1962 a hlavní část expozice se nacházela v prvním patře východního křídla (dnes je zde tzv. Královská kaple)
11. 4. 1937: moderně pojatá instalace sbírek městského lapidária v Křížové chodbě Zemského domu (dnes Magistrát města Brna)
Autorkou instalace byla historička umění PhDr. Zoroslava Drobná, architektonické řešení významný architekt Josef Polášek (který je také autorem přestavby Zemského domu pro účely magistrátu, 1935).
50. léta 20. století: architekt Bohuslav Fuchs navrhoval architektonická řešení expozic a výstav pro muzeum. Malíř Eduard Milén pro muzeum graficky upravoval plakáty a výstavní katalogy. Oba bez nároku na honorář!
foto 1: Přednáška architekta Bohuslava Fuchse ve výstavních prostorách muzea 1955
foto 2: Eduard Milén a jeho žáci v expozici muzea 1955
fotografie: archív Muzea města Brna