csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 8. července 2016

    -

    4. září 2016

  • 10:00

    -

    18:00

UPOZORNĚNÍ: O víkendu 10. a 11. září 2016 po celém areálu hradu Špilberku probíhá akce „Špilberk žije v pohádce.“ Vstupné na akci se vybírá již při vstupu do areálu, tzn. vstup zdarma na hradby, nádvoří či do hradních restauračních zařízení nebude možný.
Více o akci zde.

 

sklo01

Přísná geometrie a divoká gestická exprese – to jsou dva póly, mezi kterými ve své tvorbě osciluje Vladimír Kopecký. Oba přístupy uplatňuje při práci se sklem i v malbě. Významný český sklářský výtvarník a malíř oceněný zlatou medailí už na legendární výstavě EXPO 58 v Bruselu se veřejnosti představí v Brně na výstavě nazvané Dálky a póly. Pilíře, geometrie, čiré sklo i barvy. Tvorba Vladimíra Kopeckého je k vidění na Špilberku.

Čistý geometrický přístup v malbě i v práci se sklem rozvíjí Kopecký už od 60. let. Tehdy začal na vzorovaná průmyslová linolea malovat dokonalé bloky geometrických pilířů. Často rýsoval tužkou, trpělivě šrafoval každý detail. Kopeckého nejnovější grafiky se blíží meditativní rovině a op artu, avšak mají stejná východiska, jako jeho práce z 60. let. Stále vidíme pilíře, odlehčené, až kosmické. Geometrický přístup uplatňoval Kopecký i při práci se sklem. Jako první u nás použil vrstvené tabule skla k vytvoření pocitu hloubky a prostoru. Stejně jako v obrazech se v jeho pískovaných tabulových stěnách objevují prolínající se pilíře.

Kopecký dokáže využít sklo jako sochařský materiál. Sklo v jeho plastikách a trojrozměrných instalacích doplňují materiály vyjadřující tíhu a stálost – vidíme v nich železné traverzy, kolejnice, pražce a trámy.

Kopecký umí dát sklu nový rozměr: tu nechává vyniknout jeho čistotu a optické vlastnosti, tu zase sklo používá jako malířské plátno. Pojďte jeho práci objevovat a zasnít se u nádherných děl s typickou estetikou. Kopecký dokonce za víc než šedesát let práce posbíral mnoho prestižních cen. Jeho novější geometricky laděná díla teď uvidíte v majestátních prostorech hranolové věže a královské kaple na hradě Špilberku.

Vladimír Kopecký (1931) studoval na sklářských školách v Kamenickém Šenově a Novém Boru a od roku 1949 v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru monumentální malby a skla pod vedením Josefa Kaplického. Tam spolu s Adrienou Šimotovou a Františkem Burantem navrhl mozaiku pro Světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu, za níž získali zlatou medaili. Od 60. let se věnoval malbě na linoleum a vázám, navrhl monumentální mozaiky pro Hlavní nádraží v Havířově (1963), pro Elektrotechnický zkušební ústav v Praze (1969) a pro Úpravnu vody Želivka (1971). Od 70. let se opět vracel ke sklu, které využíval i v obrazech. Vytvořil série geometrických skleněných objektů i expresivní obrazy s odpadovými materiály. Pro československý pavilon na Světové výstavě EXPO 92 v Seville vytvořil jedno z jeho nejpůsobivějších děl – instalace z ostrých skleněných tabulí s vrstvami barev se však nedochovala. Mezi lety 1990 a 2008 Kopecký vedl ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V posledních letech se věnuje expresivní malbě, sklu i tvorbě geometrických digitálních grafik, za něž získal dvě ceny v soutěži Grafika roku 2013.

Vstupné

Výstava bude otevřená od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.  Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné                                                                                       60,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 40,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                        50,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                          30,- Kč

Mateřská škola                                                                                   20,- Kč

Děti od 2 do 6ti let                                                                              10,- Kč

logo kopecky

Top