csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 31. května 2018

    -

    26. srpna 2018

  • 10:00

    -

    18:00

Avantgardní architekturu prvorepublikového Československa na originálních fotografiích Rudolfa Sandala mladšího vám ukážeme na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)“. Vůbec poprvé vám v takto rozsáhlé prezentaci představíme dílo tohoto brněnského tvůrce. Sandalo fotografoval moderní architekturu v Brně i jinde v Československu. Jeho snímky vily Tugendhat proslavily tuto ikonu světové moderní architektury i v USA a svou uměleckou úrovní se řadí k absolutní špičce v oboru fotografie architektury.

Výstava „Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)“ je otevřená od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Muzeum města Brna vystavuje to nejcennější ze své architektonické sbírky: uvidíte řadu originálních fotografií Rudolfa Sandala ml., které jsou známé z publikací o československé i světové moderní architektuře. Na Sandalových fotografiích je charakteristický příklad práce autora se světlem a stínem, dokonale ztvárňují podstatu moderní architektury. Sandalo zcela porozuměl záměrům a vizím soudobých architektů; dokázal ve svých fotografiích zachytit ducha modernosti jejich staveb. Při fotografování čekal na optimální světelné podmínky a následné retuše snímků důsledně a pečlivě prováděl na skleněných negativech. Sandalo dokumentoval realizace staveb Bohuslava Fuchse, Ernsta Wiesnera, Josefa Poláška, Jindřicha Kumpošta, Václava Dvořáka a dalších. Sandalova talentu si všiml i Ludwig Mies van der Rohe, který jej pověřil fotografováním vily Tugendhat. Dvě Sandalovy fotografie si dokonce vybral Miesův přítel, architekt Philip Johnson na výstavu „The International Style“, uspořádané v roce 1932 v Muzeu moderního umění v New Yorku. Sandalova fotografie vily se tehdy objevila i na titulní straně katalogu výstavy, který připravili Henry Russell Hitchcock a Philip Johnson, a pak také na přebalu dnes již ikonické publikace téže autorské dvojice „The International Style: Architecture Since 1922“. Soubor dvaačtyřiceti originálních Sandalových pozitivů vily Tugendhat získalo Muzeum města Brna v roce 2012. Polovinu z nich můžete nyní zcela poprvé obdivovat i vy.

Výstava celkově zahrnuje na dvě stovky Sandalových originálních snímků, z nichž většina pochází z pozůstalostí architektů a stavitelských firem. K vidění jsou např. fotografie Moravské banky, hotelu Avion či kavárny Savoy v Brně, zotavovny Morava v Tatranské Lomnici, koupaliště Zelená žába v Trenčianských Teplicích i moderních staveb v Bratislavě, Nitře či Košicích. Vystaveny jsou také ukázky našich a zahraničních odborných časopisů, v nichž se Sandalovy fotografie objevovaly, a koláž Bohuslava Fuchse, v níž architekt použil Sandalovy snímky Městských lázní na Kopečné ulici v Brně. Výstava je dedikovaná Iloši Crhonkovi, zakladateli architektonické sbírky Muzea města Brna. Díky jeho badatelské a akviziční činnosti dnes Muzeum města Brna vlastní unikátní fotografie od Rudolfa Sandala ml. a je tak zřejmě jedinou kulturní institucí na světě, která disponuje takto rozsáhlým fondem jeho pozitivů. Nyní, u příležitosti 100 let od vzniku republiky, vám přiblížíme architekturu mladého Československa právě prostřednictvím Sandalova výjimečného fotografického díla. Výstava probíhá na hradě Špilberku od 31. května do 26. srpna a z důvodu ochrany cenných originálů nebude prodloužena. Menší část výstavy je i v technickém podlaží vily Tugendhat, a to od 6. června do 26. srpna.

Autory výstavy jsou Jindřich Chatrný a Dagmar Černoušková z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna.

Komentovaná prohlídka s kurátory se koná 23. srpna 2018 od 16 hodin. Dozvíte se, proč jsou Sandalovy snímky tak výjimečné, jak tento poněkud tajemný brněnský fotograf pracoval a kým vůbec byl. Více o prohlídce zde.

Otevírací doba a vstupné

úterý – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč

Nezapomeňte, že z důvodu rekonstrukce je hrad dočasně přístupný pouze branou od ulice Gorazdovy. Více o tom, jak se na Špilberk dostanete, najdete zde.

Top