csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 15. září 2016

    -

    6. listopadu 2016

  • 9:00

    -

    17:00

Světově proslulý experimentátor a průkopník videoartu Bohuslav Woody Vašulka sice pochází z Brna, ale od 60. let působí ve Spojených státech. Výstava nazvaná Bohuslav Woody Vašulka: Mystery of Memory ho představí jako spoluzakladatele audiovizuálního umění, videoartu a nových médií. Některé jeho videoprojekce jsou součástí stálé expozice Muzea města Brna „Od moderny po současnost“, nyní však bude mít veřejnost příležitost spatřit průřez jeho celoživotním dílem.

Výstava Bohuslav Woody Vašulka: Mystery of Memory potrvá od 15. září do 6. listopadu 2016.

Bohuslav Woody Vašulka se narodil v roce 1937 v Brně, v současnosti žije v Santa Fe v Novém Mexiku. Vašulka už v 60. letech žil a tvořil v New Yorku, kde se proslavil jako zakladatel legendárního centra alternativní mediální kultury The Kitchen. Kromě typických a známých děl se výstava Mystery of Memory na hradě Špilberku zaměří na Vašulkovy klíčové práce od 60. let až po současnost.

K vidění budou výjimečné velkoplošné tisky, videoprojekce a interaktivní triády z computer studies včetně zpřístupnění archivu děl, která Vašulka vytvořil společně s jeho ženou Steinou Brijem Bjarnadottir z Islandu. Středobodem výstavy bude jedna z Vašulkových interaktivních multimediálních instalací z monumentálního opusu „Brotherhood/Bratrství“. Vašulka jej vytvářel v 90. letech, když spolupracoval s Media-archivem FaVU VUT v Brně.

Vašulkovu práci představilo např. Museum of Modern Art v San Franciscu, InterCommunication Center v Tokiu nebo Zentrum für Kunst und Medientechnologie v Karlsruhe. Vedle nich se teď zařadí také Muzeum města Brna, které ve svém výstavním programu dá prostor umění nových médií. Muzeum města Brna výstavu pořádá ve spolupráci s institutem Vasulka Chamber Reykjavík patřící pod Národní galerii Islandu, s Centrem audiovizuálních studií FAMU Praha, kde Bohuslav Vašulka v 60. letech studoval, a se společností Vasulka Kitchen Brno. Vašulka navíc z brněnského prostředí vzešel a s Brnem stále udržuje kontakty. Jeho domácí publikum jej tak konečně pozná zblízka.

Inovativní Vašulkovo dílo vám přiblíží také komentovaná prohlídka ve čtvrtek 3. listopadu od 16.30. Výstavou vás provedou kurátoři Ilona Víchová a Tomáš Ruller.

Edukační program ve výstavě pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

Kdo je otcem videoartu? 

Poznejte umění nových médií a slavného Brňáka, který stál u jeho zrodu! Prohlídka výstavy Mystery of Memory představí světově proslulého umělce – jednoho ze zakladatelů světového videoartu, Bohuslava Woodyho Vašulku, jehož význam je ze strany domácího publika pořád paradoxně podceňován.

Délka programu: 30-60 min, dle domluvy
Vzdělávací oblasti RVP: Člověk a společnost, Umění a kultura, Informační a komunikační technologie
Doporučený věk: od 14 let
Termíny: 19. 9. – 4. 11. 2016

MgA. Barbora Svátková Ph.D., Tel.: 542 123 635, e-mail: svatkova@spilberk.czVstupné na výstavu:

Plné vstupné                                                                                        60,- Kč

Snížené vstupné                                                                                  40,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                         50,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                            30,- Kč

Mateřská škola                                                                                   20,- Kč

Děti od 2 – 6 let                                                                                  10,- Kč

Lektorský program                                                                             50,- Kč

Otevírací doba:

Úterý – Neděle  9.00 – 17.00 hodin

(prodej vstupenek končí půl hodiny před uzavřením)


vasulka

Top