csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 2. února 2017

    -

    2. dubna 2017

  • 9:00

    -

    17:00

Geometrické abstraktní obrazce plné barev, kontrastů a optických iluzí. Tak vypadají grafiky Victora Vasarelyho, jehož dílo uvidíte hradě Špilberku. Tento maďarsko-francouzský výtvarník je považován za průkopníka op-artu. Ze stovky grafik se vám skoro zatočí hlava.

Tvorbu Victora Vasarelyho si nespletete. Pro jeho grafiky je typická geometrická abstrakce, hýří barvami, optickými iluzemi, kontrasty, elipsami, liniemi. Tvořil je přitom s technickou přesností kombinováním vzorců barev a tvarů, ručně, bez počítačů. Jeho optické umění využívá rozum, přesnost, logiku, ale i nedokonalost lidského oka, které takový vizuální vjem nesvede zpracovat. Op-artový obrazec vypadá jinak na fotografii a jinak na živo v galerii. Na Špilberku teď máte jedinečnou šanci prohlédnout si Vasarelyho grafiky na vlastní oči.

Na Špilberku uvidíte přesně 110 exponátů: od pestrobarevných sérigrafií plných optických klamů přes unikátní zápisy z Vasarelyho deníků a jeho korespondenci až po plakáty k jeho výstavám ve švédském Malmö z let 1985 a 1987.

IMG_6356Narazíte i na menší stádo zeber. Právě zebra byla Vasarelyho oblíbeným motivem. Nejstarší zebra na Špilberku pochází z 50. let. Vasarelyho Zebra z roku 1937 přitom bývá považována za jeden z prvních příkladů optického umění. Pojem op-art se však začal používat až v 60. letech. V roce 1965 byla v New Yorku v Museum of Modern Art první výstava optického umění “The Responsive Eye”. Vasarely tam byl nazván otcem op-artu. Zatímco u veřejnosti měla výstava obrovský ohlas, kritika ji smetla jako pouhou pouťovou atrakci.

Výstava vybírá z Vasarelyho celoživotní tvorby. Nejstarší vystavené dílo pochází z roku 1934, nejmladší z roku 1989. Z grafik je největší série Argenté – jde o dva geometrické tisky na zlatou a stříbrnou fólii. Ještě větší obrazec ale spatříte hned u vstupu do výstavy. Tapeta přes celou stěnu tam opticky prodlužuje prostor skoro do nekonečna.

Sami se dokonce budete moci stát na chvíli tvůrcem op-artu. Na konci výstavy najdete magnetickou stěnu s barevnými vzorovanými fóliemi, z nichž si poskládáte vlastní vasarelyovský obrazec.

Animační program k výstavě

VASARELY

Je těžké oklamat lidské oko? Existuje obraz, ze kterého bolí oči? Co je to op-art? Jak vznikl? A co na to Victor Vasarely? Odpovědi najdete v animačním programu ve výstavě a zkusíte tvořit jako umělci směru zvaného optical art.

Program se bude konat od března, objednat se je možné už teď.

Určeno pro 2. stupeň ZŠ, gymnázia a střední školy.
Délka: 60 minut
Vstupné: 50 Kč /osoba, pedagogický doprovod zdarma
Objednávky prosíme přednostně e-mailem: MgA. Barbora Svátková, PhD.;  svatkova@spilberk.cz, tel. 542 123 635

Dotazy, které se netýkají edukačního programu, prosím směřujte na email: muzeum.brno@spilberk.cz

Otevírací doba:

Úterý – Neděle  9.00 – 17.00 hodin  (prodej vstupenek končí půl hodiny před uzavřením)

Plné vstupné                                                                                       80,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 50,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              200,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                       60,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                          35,- Kč

Mateřská škola                                                                                    25,- Kč

Děti od 2 do 6 let                                                                                 10,- Kč

Lektorský program                                                                            50,- Kč


logo vasa

Top