csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 31. května 2016

    -

    18. června 2016

  • 10:00

    -

    18:00

Putovní výstava “Ten druhý život” chce přiblížit prostřednictvím vlastních fotografií vojáků činnost a život novodobých válečných veteránů a Armády ČR na zahraničních misích a odpovědět tak na častou otázku, proč se vlastně Česká republika a její armáda těchto misí účastní. Lidé tak poznají nepříliš známé stránky působení české armády a také  (a někdy i výsledky) jejího nasazení na misích. K vidění budou snímky z Kosova, Afghánistánu, Iráku a Mali, neboť právě tam Armáda ČR aktuálně působí.

Výjimečnou putovní výstavu veřejnost poprvé uvidí v Brně na Špilberku, který dlouhou dobu sloužil jako vojenská pevnost. Prostor barokní kaple, kde jsou fotografie vystavené, za války znesvětili nacisté. Pozůstatky jejich úprav v kapli zůstaly jako memento.

Výstava ukáže návštěvníkům i to, co běžně nemají šanci poznat z médií. Půjde o velmi cenný pohled do zákulisí zahraničních misí. Vystavené fotografie vojáků chtějí lidem vysvětlit, že nasazení naší armády v zahraničí má své důvody. Není to však jen “plnění spojeneckých závazků”,  vojáci jsou potřební i pokud nejde přímo o bojové střety nebo teroristické útoky. Nejsou to žoldáci ani pouzí zaměstnanci, jejich nasazení má svůj účel, kterému musí přinášet nemalé oběti – ať už je to odloučení od rodiny nebo nepochopení většinové společnosti. 

Součástí výstavy bude i slavnostní dražba vybraných fotografií, jejíž výtěžek bude určen na podporu činnosti komunitního centra pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky.

Výstava z vojenských misí je pořádána pod záštitou ministra obrany České republiky Martina Stropnického. K vidění bude v sedmi městech naší republiky: v Brně, Olomouci, Dukovanech, Ostravě, Lednici, Třeboni a v Praze od 31. května do 29. září.

Na Špilberku bude výstava “Ten druhý život” od 31. května do 18. června v barokní kapli. Vstup zdarma.

Top