csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 10. února 2021

  -

  31. prosince 2021

 • 9:00

  -

  17:00

 • Gotický sál

První letošní výstava je ve znamení oslnivého lesku zlata, stříbra a drahokamů. Patří totiž vládcům a jejich symbolům.  Lidem, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celé společnosti.

Raritou je replika hrobu z mladší doby bronzové a tzv. „Heršpický Achilles“, souputník slavných hrdinů Trojské války, jehož představujeme v nové kresebné rekonstrukci.

Odpradávna se tzv. elity snažili získat převahu a výsadní postavení. Nejdůležitější byl efekt prvního dojmu, a proto se snažili odlišit svým oděvem, chováním a či ceremoniemi.

Námět výstavy zabírá velký časový úsek – od lovců mamutů až po 20. století. Svědectví o vládcích z doby kamenné, bronzové či železné dokumentují nálezy z bohatých hrobů jako je např. výbava zemřelých bojovníků, tehdejších vládců či královen, jejichž předměty jsou z velké míry vystaveny vůbec poprvé.

Vkus a špičkové šperkařské umění napříč staletími reprezentují luxusní šperky. K vidění je např. unikátní 22 karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava „zlatého krále“ nebo filigránové výrobky velkomoravských šperkařů a zároveň mladší předměty jako jsou zlaté kapesní hodinky posázené brilianty.

Symboly vládců: 10. 2. – 31. 12. 2021

Mužská část populace jistě ocení ladné tvary mečů špičkové kvality, exemplářů, které čerstvě opustily konzervátorské dílny. Ženy zase určitě osloví krásné oděvy, vedle těch praktických i doslova bizarní, které by se dnes rozhodně nosit nedaly.


Dozvíte se samozřejmě i o nástroji moci fungujícím dodnes – penězích. Jak jejich vynález měnil podobu společnosti, proč už se dnešní vládcové neohánějí mečem, ale spíše šermují razítkem.

A protože symbolem par excellence je královská koruna, můžete si vyzkoušet roli vznešeného panovníka a oděn do královského hermelínu se nechat korunovat. Jako odměnu si pak můžete odnést fotografii, na níž budete navždy zvěčněným vládcem či vládkyní Špilberku.Vstupné do výstavy:

Plné vstupné  60 Kč
Snížené vstupné  40 Kč
Rodinné vstupné  140 Kč
Skupiny (od 10 osob)  50 Kč
Organizovaná školní výprava  30 Kč
Děti 2–6 let   10 Kč

Top