csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 6. března 2014

  -

  6. dubna 2014

 • 9:00

  -

  17:00

Salvador Dalí: Zhmotnění neskutečného

Salvador Dalí (1904 – 1989) projevoval od útlého dětství malířské vlohy. V sedmnácti byl sice přijat na Akademii výtvarných umění v Madridu, ale nikdy ji nedokončil, neboť byl díky své bouřlivé povaze hned dvakrát vyloučen. První samostatnou výstavu měl již rok po svých dvacátých narozeninách. V jeho rané tvorbě lze nalézt prvky kubismu, impresionismu i futurismu, stěžejní dílo však již spadá do surrealismu. Do skupiny pařížských surrealistů (André Breton, Tristan Tzara, Paul Eluard, Hans Arp, Max Ernst, Man Ray aj.) byl přijat v roce 1929, zejména díky surrealistickému filmu Andaluský pes, ke kterému napsal scénář společně se svým přítelem ze studií Luisem Bunuelem. Netrvalo však dlouho a se surrealistickou skupinou se umělecky rozešel.

„Jediný rozdíl mezi surrealisty a mnou a je ten, že já jsem surrealista,“ nechal se Dalí později slyšet. Vystihl tím skutečnost, že většina jeho kolegů se postupně od surrealismu odklonila, zatímco on mu zůstal věrný, i když v závěru jeho života je možné v jeho díle nalézt i prvky mysticismu. Dalího rukopis je však unikátní, sám pojmenoval způsob svého myšlení a seberealizace v umění paranoicko-kritickou metodou. Ač jsou jeho obrazy plné snových výjevů i postav, všechny jsou namalovány „akademickým“ způsobem a s téměř fotografickou přesností. „Veškeré moje ambice ve výtvarném plánu spočívají ve zhmotnění obrazů konkrétního iracionálna s nejvyšší urputnou snahou o přesnost,“ uvedl Dalí ke své metodě.

Pro Salvadora Dalího bylo důležité ukázat ne to, co vidíme, ale to, co cítíme, co si myslíme, co prožíváme, aniž si to možná uvědomujeme.

Tato metoda se bezezbytku projevuje i v dílech ze sbírky Zhmotnění neskutečného, přesto se jedná o díla veřejnosti dosud ne příliš známá. Sám Dalí byl velkým obdivovatelem starých mistrů klasické malby a ve svém díle se na ně často odkazoval. Na Špilberku tak jsou vystaveny litografie, které vytvořil jako ilustrace k životopisu italského manýristického sochaře Benvenuta Celliniho, nebo dřevoryty inspirované Božskou komedií Dante Alighieriho. Ty si u něj objednala italská vláda v 50. letech u příležitosti blížícího se výročí 700 let od narození Alighieriho. Italská veřejnost však nelibě nesla, že tento úkol byl svěřen kontroverznímu Španělovi, proto z původního záměru sešlo. Dalí nicméně svou práci dokončil, vytvořil 100 akvarelů, podle nichž pak byly vyrobeny dřevoryty. Součástí sbírky je také cyklus litografií vytvořený jako ilustrace k španělskému humoristickému románu z 19. století Třírohý klobouk.

Salvador Dalí proslul svou obrovskou výkonností a přesahem do jiných uměleckých oborů, nejlépe patrné je to z jeho tvorby ze 40. let, kdy pobýval v USA. Napsal několik knih, podílel se tvorbě několika filmů i divadelních představení, navrhoval šperky, módní doplňky i dekorace. Na sklonku života se podepsal i pod kosmetiku pro muže i ženy. Část z tohoto méně známého díla ukazuje i výstava na Špilberku. Návštěvníci si mohou prohlédnout medaile, reliéfy, drobné předměty ze stříbra, bronzu i zlata, ale také malované keramické dlaždice, talíře a popelníky. Mezi exponáty se najdou také velké rarity, jako například medaile vytvořené pro fotbalové mistrovství světa v Mexiku, viněty pro vinařství Chateau Mouton Rothschild, návrhy poštovních známek či reliéf připomínající 3000 let od založení Jeruzaléma.

      instalace Dalí 006         instalace Dalí 004         instalace Dalí 002         instalace Dalí 001

Výstava je ve všední dny hojně navštěvována školami a dalšími zájmovými skupinami v rámci lektorského programu, nejvíce v rozmezí mezi 10 a 13 hodinou. V uvedenou dobu je tedy nutné počítat s větším množstvím lidí ve výstavě.

 Václav Chochola: „Jak jsem fotografoval Salvadora Dalí“

Součástí výstavy je také série fotografií Václava Chocholy, který měl v roce 1969 unikátní možnost fotografovat Salvadora Dalího při jeho pobytu v Paříži. Na toto focení Václav Chochola rád vzpomínal: Za dva dny po večeru v Alcazaru, jsem zasedl s Dalím k prvnímu seznamovacímu rozhovoru a fotografování v jeho apartmá. Předcházel tomu dopis, který jsem napsal francouzsky Dalímu v hale hotelu, přiložil čtyři fotografie mého stylu a poslal mu je přes recepčního. Za pár minut se recepčního ptám, jak to dopadlo. Vytočí telefonní číslo a podává mi sluchátko: „Hallo? S’il vous plaît, Mr. Dali?“, říkám. „C’est moi“, odpovídá sám Dalí. „Moc mě těší“, říkám a pokračuji: „To jsem já, co Vám poslal dopis a čtyři foto. Je možné Vás teď navštívit?“ Dalí říká, že něco má, odkazuje mě na zítřek, já ho však ujišťuji, že to bude krátká návštěva na pět minut. A Dalí odpovídá: „Tak tedy ano, přijďte, pane!“ V originále dalíovské francouzštiny to zní magicky: „Alors, monté meussieur!“ Tak to byl můj úplně první rozhovor s Dalím. Stoupal jsem do prvního patra do apartmá ve stylu Ludvíka XIV. No, bavili jsme se déle než pět minut a na závěr jsem udělal čtyři seznamovací fotografie.

Příště jsem přinesl Dalímu fotky už hotové a mohu říci, k mému údivu, že byl nadšen a běhal s nimi po salónu apartmá z jednoho rohu do druhého a freneticky opakoval, že jsem „bell fotograf“

(Úryvek z vyprávění Václava Chocholy, jak jej zaznamenala jeho dcera Blanka)

Série zahrnuje dnes již proslulé fotografie Salvadora Dalího s vejcem či Salvadora Dalího s časopisem Ahoj na sobotu, část fotografií je černobílých, část barevných. Jedná se o autorizované fotografie, které si případní zájemci mohou rovněž zakoupit. Všechny vystavené fotografie Muzeu města Brna zapůjčil Archiv B&M Chochola.

    12         13         16         26

 

Workshop k výstavě

Součástí výstavy je interaktivní workshop, je přístupný všem návštěvníkům, dětem i dospělým. Vyzkoušíte si zde činnosti, které navazují na dílo Salvadora Dalího či obecně na umění surrealismu, budete si hrát a tvořit. Návštěvník workshopu nejprve pomyslně vstupuje do Dalího nebe. Dalího oblíbený symbol – zásuvky tu naplňují hádanky významu jednotlivých motivů, které slavný malíř ve svých dílech užíval. Otáčivé kruhy na podlaze místnosti nabízejí skládačku karetních a dalších barevných tvarů návazně na Dalího návrhy talířů prezentovaných ve výstavě.

Po průchodu obřím okem s dlouhými řasami, jež Dalímu symbolizovaly naději na zhmotnění snů, se ocitáte v druhé místnosti workshopu, v surrealistické laboratoři. Ve stínovém divadle si zahrajete příběh Salvadora Dalího a jeho celoživotní múzy Galy. Dále najdete Probuzené ruce, nádoby s obsahem, který se dá poznat vašemu hmatu, nebo Duševní binokulár a monokulár, jednoduchou optickou hru, která vás zavede k pozorování detailů druhého člověka. Pitevna – koláž je pozvánkou spojovat nezvyklé prvky ve výtvarné dílo. Extravagantní sen vás oblékne do pestrobarevné paruky, navlékne vám ohnivé plavecké brýle nebo chirurgické rukavice, jak je libo, a svět se pro vás a vy pro něj změní k nepoznání. “Něco se stane!” hlásá kufr, kterým se prý má pootočit. Proč? Tuto a další nevšední hříčky nabízí workshop k výstavě Salvadora Dalího, který je přístupný po celou dobu jejího trvání.

Doprovodné programy pro školy a zájmové skupiny na objednání

Barbora Svátková, tel.: 542 123 635, svatkova@spilberk.cz

Na lektorský program pro školní a zájmové skupiny je příplatek 20 Kč na osobu.

dilna 04 dilna 03 dilna 02 dilna 01

Vstupné

Prodej vstupenek končí 45 minut před koncem otevírací doby !!!

Výstava bude mimořádně otevřena denně od 9 do 17 hodin.

Plné vstupné                                                        90 Kč

Snížené vstupné                                                 50 Kč

(děti od 7 do 15 let, studenti, lektoři, senioři nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, novináři, průvodci)

Rodinné vstupné                                              205 Kč

Skupiny (od 10 osob)                                         70 Kč

Organizovaná školní výprava                         35 Kč

     – // –      s doprovodným programem       55 Kč

(organizovaná školní výprava s doprovodným programem)

Mateřská škola                                                    25 Kč

Děti od 2 do 6ti let                                              10 Kč

 

Generální partner:

images

Mediální partneři:

index           indexf            Kiss_Hady (2)            tsb

Top