csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 22. srpna 2018

    -

    18. listopadu 2018

  • 9:00

    -

    17:00

Naše nová výstava „Rok 1968 v Brně očima cenzora“ připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy prostřednictvím autentických fotografií a plakátů z našich sbírek i přímo od vás, od veřejnosti. Zároveň okupaci ukážeme v netradičním světle: pohledem někdejší komunistické propagandy i pohledem dnešních manipulací internetových trollů. Dnes tolik skloňované fenomény fake news a dezinformací totiž byly aktuální již před půl stoletím – a tématu okupace se týkají i v současnosti. To vše zahrnuje výstava nazvaná „Rok 1968 v Brně očima cenzora“, kterou jsme otevřeli přesně v den výročí okupace 21. srpna.

Okupaci přiblíží fotografie, plakáty s protiokupačními motivy či šanony s dobovými dokumenty.

Usednete dokonce za stůl cenzora, kde si přečtete autentické noviny s články o okupačních událostech. Dozvíte se z nich například, co „doopravdy“ znamenalo véčko, ikonický pozdrav se zdviženým ukazováčkem a prostředníčkem do písmene V. Mělo to být smluvené znamení kontrarevolucionářů – útok začne za dvě minuty. Články totiž jsou psané propagandistickou optikou. Dále si přečtete tzv. zvací dopis – v ruském originále i v českém překladu. Vyslechnete si také manipulativní vysílání z vysílačky Vltava. U velkoformátové koláže zase zjistíte, co všechno tehdejší propaganda označovala za kontrarevoluční, a u otevřeného trezoru zase co vše bylo později zakázáno – od Sokola po Kubišovou a Kryla.

Kde v Brně stály tanky a kde se střílelo? To vám ukáže speciální aplikace na velké obrazovce s mapou města. Podíváte na svoji ulici a díky fotografiím a popisům zjistíte, co se v ní událo. Mapovou aplikaci “Brno 1968–1969” najdete na adrese http://1968.brno.cz. Mapa ukazuje místa událostí ze srpna 1968 a protestních akcí roku 1969 v Brně. Pokud máte vlastní dobové fotografie nebo jakékoli doplňující informace, ozvěte se nám prosím na adrese okupace1968brno@spilberk.cz.

Expozice sice zprvu navozuje uvolněnou atmosféru 60. let díky designovým předmětům a dobové módě, ale následně přibližuje normalizační ochlazení po vpádu cizích vojsk. Výstavou vám chceme ukázat, jaké měla okupace příčiny, ale i jaké s sebou nesla následky. Kromě postihů konkrétních lidí měla okupace negativní dopad na celou společnost. Věnujeme se i roku 1969, kdy v Brně došlo k jedněm z největších protestů proti okupaci, při nichž byla zastřelena Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach. Vedle nich připomeneme i další oběti okupačních událostí: Wiliama Debnára, Josefa Žemličku či Karla Chalupu.

Důležité místo má ve výstavě i tzv. druhý život události, kdy je dnes tématem internetového trollingu a manipulací. Přečtete si např. řetězový e-mail plný dezinformací, z nějž nedávno citoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Historické události jsou dnes na různých extremistických a konspiračních webech překrucovány a relativizovány, chceme proto na tento jev upozornit a srovnat jej s dobovou komunistickou propagandou. Výstava „Rok 1968 v Brně očima cenzora“ je vám na hradě Špilberku přístupná až do 28. října 2018.

Rok 1968 v Brně očima cenzora – edukační program k výstavě

Program zavede žáky do centra dění událostí 68. roku. Prostřednictvím badatelsky orientovaného učení žáci konstruují příběhy za využití více perspektiv. Program rozvíjí historické myšlení, tedy pronikání pod povrch reality na základě tvorby vlastní interpretace.

Určeno pro 7.-9. ročník ZŠ, Gymnázia, SŠ
Vzdělávací oblasti RVP: Člověk a společnost, Umění a kultura
Délka: 60 min
Vstupné: Kč 50,-/osoba, pedagogický doprovod zdarma

Objednávky: Barbora Svátková, email: svatkova@spilberk.cz, tel. 542 123 635

Otevírací doba a vstupné

úterý – neděle 9.00–17.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60 Kč
Snížené vstupné                                                               40 Kč
Rodinné vstupné                                                            140 Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50 Kč
Organizovaná školní výprava                                        30 Kč

Nezapomeňte, že z důvodu rekonstrukce je hrad dočasně přístupný pouze branou od ulice Gorazdovy. Více o tom, jak se na Špilberk dostanete, najdete zde.

1968 loga