csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 14. října 2016

    -

    8. ledna 2017

  • 9:00

    -

    17:00

Jára Cimrman na Špilberku! Výstava Půlstoletí s Cimrmanem představí průřez padesáti let působení Divadla Járy Cimrmana a současně i osobnost Járy Cimrmana jako učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka. Součástí bude i nová fotovýstava o legendárním divadle z odvrácené strany. Díky výstavě se Jára Cimrman vrátí na hrad Špilberk. Víte, že Cimrman dokonce na Špilberku pracoval jako dozorce, když pevnost ještě bývala žalářem a nikoli muzeem? Už tehdy se snažil velmi prozíravě a nadčasově vězně vzdělávat a vychovávat ke slušnému chování.

Výstava Půlstoletí s Cimrmanem je prodloužená do 8. ledna 2017!

Jára Cimrman se narodil přibližně mezi lety 1853 až 1859 ve Vídni, jeho poslední bezpečně zjištěný pobyt byl v Liptákově v Jizerských horách v roce 1914. Ve své době byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatelů, vynálezců i sportovců. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným byla evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz.

Na vernisáži byla také představena nová kniha “Půlstoletí s Cimrmanem”. Kniha podobně jako stejnojmenná výstava přibližuje obrazem i textem neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru. Zdeněk Svěrák bilancuje jeho historii formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi a každý člen divadla přidává svou nejživější vzpomínku. Součástí projektu je také doprovodná výstava v Divadle Bolka Polívky a divadelní představení hry Záskok.

Cimrmanův trojrozměrný spektákl

Výstavu na Špilberku doprovodí také promítání 3D fotografií Miroslava Kopečka. Unikátní metodou na nich zachytil vystupování Divadla Járy Cimrmana v 80. letech v Brně, kde ale směli hrál pouze mimo centrum, třeba v Líšni nebo v Husovicích.

3D fotografie se budou promítat ve výstavě v termínech 28. až 30. října, 17. listopadu a 3. a 4. prosince, vždy po celou otvírací dobu od 9 do 17 hodin.

Fotografie se budou promítat ve smyčce, na místě budou k dispozici 3D brýle i židle k posazení. Vstup do výstavy bude stejný jako v běžných dnech.

Více o půlstoletí s Cimrmanem na www.cimrman.at

Vstupné na výstavu:

Otevírací doba: Úterý – Neděle  9.00 – 17.00 hodin

Plné vstupné                                                                                       70,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 50,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              165,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                       60,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                        30,- Kč

Mateřská škola                                                                                    20,- Kč

Děti od 2 do 6 let                                                                               10,- Kč

Slavnostní zahájení výstavy na hradě Špilberku

cimrman

Top