csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 18. února 2016

  -

  1. května 2016

 • 10:00

  -

  18:00

Svíticí obrazy, hyperrealismus, postapokalyptické výjevy i abstrakce. K technikám klasické malby se vrací aktuální výtvarný směr stuckismus. Jeho čeští zástupci ze skupiny Prague Stuckists už stihli vystavovat v Londýně, v USA nebo v Německu. Teď je čeká vůbec první ucelená výstava ve velkém muzeu nejen v Česku, ale i mimo Velkou Británii. Pro Muzeum města Brna je velkou ctí představit na Špilberku veřejnosti šestici výtvarníků světové úrovně. Každý ze stuckistů má svůj vlastní, specifický styl a projev. Jeden tíhne k figurální malbě, jiný k dynamické abstrakci.

Společným znakem všech stuckistů je revolta proti přílišnému konceptualismu v současném umění.

Výtvarnou skupinu Prague Stuckists založil v roce 2004 Robert Janás jako první pobočku původně britského hnutí za někdejší železnou oponou. Prague Stuckists se podle něj soustředí na klasickou malbu, která osloví řadu diváků i v době, kdy si lidé moderní umění spíše spojí s židlí nebo vysavačem umístěným do galerie. Nic takového na jejich výstavě lidé nenajdou. Moderní umění totiž nemusí nutně být pouze konceptuální a nepochopitelné.

K vidění budou na Špilberku noční fotografie pražských a brněnských zákoutí od Roberta Janáse a především tři desítky obrazů od Igora Grimmicha, Lukáše Orlity, Marka Slavíka, Jana Spěváčka a Tomáše Speváka. Jsou na nich geometrické obrazce, abstraktní výjevy vodních hladin s kopulujícími žábami, působivé městské krajiny, chirurgové nebo mniši pozorující technaře. Grimmich používá fosforeskující barvy – jeho obrazy lidé najdou v zatemnělé místnosti speciálně nasvícené UV zářivkami. Díky tomu z jeho obrazů vyvstávají skryté vzpomínky. Slavík a Spevák zase nedávno vystavovali na veletrhu umění v Los Angeles. Některá jejich díla tak porovnají američtí i čeští diváci – u nás úplně poprvé.

IMG_7204 IMG_7222 IMG_7160 IMG_7192

Přestože se skupina jmenuje Pražští stuckisté, tři z nich jsou z Brna a jeden studoval na brněnské FAVU. Prague Stuckists byli od začátku zamýšleni jako sdružení brněnských a pražských umělců, které mělo v Londýně ukázat, že v České republice jsou dvě umělecká centra. Praha je však ve světě podle Janáse srozumitelnější značkou. Sám je členem a vedoucím skupiny, přestože jako fotograf. Je také kurátorem výstavy. V roce 2010 vydal v Londýně publikaci Stuckism International, která je ve Velké Británii vnímána jako klíčová kniha o tomto hnutí. Stuckismus vznikl v Londýně v roce 1999 a rozšířil se do 50 poboček po celém světě. Po výstavě The Stuckists Punk Victorian v National Museum v Liverpoolu v roce 2004 je výstava v Brně teprve druhou stuckistickou výstavou ve velkém muzeu. K výstavě vychází katalog, v němž je mimo jiné esej „Co zbylo ze stuckismu?“. Robert Janás v eseji uvádí na pravou míru mýty a fabulace, které v Česku o stuckismu vznikly.

exp Stuckists 013 foto Milos Strnad exp Stuckists 018 foto Milos Strnad exp Stuckists 017 foto Milos Strnad exp Stuckists 030 foto Milos StrnadA1DSC_5133 A1DSC_5166 ADSC_4907 ADSC_5060


K výstavě byl vydán i katalog, který můžete zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu Špilberku. Cena katalogu je 100 Kč.

webps01 webps02 webps03 IMG_7409a

Edukační program pro školy: Malíři pankáči – hlasuj, kdo je umělec

Interaktivní prohlídka výstavy s výtvarnou zápletkou.  Vzdělávací oblasti RVP: Umění a kultura, Člověk a společnost

Cílová skupina: základní vzdělání – 2. stupeň, gymnázia, střední školy, délka: 60-90 min

Objednávky a informace pouze k edukačnímu programu:  Barbora Svátková, tel.: 542 123635; svatkova@spilberk.cz

Dotazy, které se netýkají edukačního programu, směřujte na email: muzeum.brno@spilberk.cz

Doprovodný program

17. března v 17.00 – Komentovaná prohlídka výstavy. Výtvarný projekt Prague Stuckists představí kurátor a fotograf Robert Janás v diskusi s Janem Spěváčkem a Lukášem Orlitou.

18. března v 10.00 – Malíři pankáči – hlasuj, kdo je umělec! Program pro školy v rámci Týdne výtvarné kultury v Brně. Interaktivní prohlídka výstavy s výtvarnou zápletkou. (program je na objednávku: Barbora Svátková, tel.: 542 123635; svatkova@spilberk.cz)

5. dubna v 17.00 –  Komentovaná prohlídka fotografií Roberta Janáse a virtuální procházka po pražských a brněnských zákoutích.

12. dubna v 16.00 – Komentovaná prohlídka výstavy s Igorem Grimmichem a Robertem Janásem.

Vstupné

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. 

Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné                                                                                       60,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 40,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                        50,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                           30,- Kč

Mateřská škola                                                                                  20,- Kč

Děti od 2 do 6ti let                                                                             10,- Kč

Lektorský program                                                                           50,- Kč

Výstava se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Petra Vokřála

ps logo

Top