csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 17. března 2022

  -

  31. prosince 2023

 • 9:00

  -

  17:00

 • Gotický sál

Poklady špilberské zbrojnice

Špilberk, jako středověký hrad a později barokní pevnost, hostil ve svých zdech vždy nějakou vojenskou posádku, ať již v období středověku, za obléhání Brna Švédy, nebo za druhé světové války, kdy v jeho prostorách sídlila vojska německého Wehrmachtu.“ 

Návštěvníci hradu nyní mají  jedinečnou možnost vidět to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů.

Výstava POKLADY ŠPILBERSKÉ ZBROJNICE bude na Špilberku k vidění až do 31. prosince 2023.

Výstava se dělí do tří částí z hlediska prostor a témat. Vchod do výstavy bude přímo z malého nádvoří. Gotický sál nabízí předměty ze středověku, renesance, třicetileté války s výzbrojí mušketýra nebo také starověké zbraně z archeologických nálezů. Další část této výstavy se zaměřuje na historii, současnost, a především výzbroj Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru založeného v roce 1798. Zde se nachází dochované osobní zbraně a artefakty členů sboru, voskové figuríny v historických uniformách sboru a spolkové terče. Závěrečná část výstavy představuje ty nejzajímavější, nejhezčí a nejoriginálnější zbraně ze sbírky muzea a výstava neopomíná ani jedinečné práce brněnských puškařů.

„Přípravné práce na výstavě jsme zahájili dávno v loňském roce, kdy nikdo z nás netušil, že se bude Ukrajina bránit ruskému dobývání. Naše výstava historických zbraní proto může být symbolem toho, že zbraně patří do muzea. Výstava je koncipována pro malé i velké a ukazuje určitý dějinný přehled,“
(Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna)

Otevírací doba:
úterý–neděle: 9.00–17.00
(prodej vstupenek končí v 16.30)

Vstupné:
Základní: 90 Kč
Snížené:   55 Kč
Rodinné:  210 Kč

Poklady špilberské zbrojnice
edukační program
(Cílová skupina: 8. a 9. ročník ZŠ, SŠ a gymnázia)
Termín: od 28. 3. 2023

V edukačním programu se žáci seznámí se stěžejními exponáty z významných historických obdobích hradu Špilberk od 15. do 20. století. Program je zaměřen na týmovou spolupráci studentů, pochopení textu a práci s ním. Následně proběhne k vybraným sbírkovým předmětům a obdobím diskuze, která se zaměří na klíčová slova s nimi související. Studenti nakonec dokáží správně zasadit historické události do časové osy.

Program je vhodný pro cca 25 žáků.
Cílová skupina: 8. a 9. ročníky ZŠ, SŠ a gymnázia
Vzdělávací oblasti RVP: Člověk a společnost
Doba trvání: cca 90 minut
Cena: 70 Kč / žák

Informace: Mgr. Šárka Čerstvá, tel: 542 123 618, e-mail: cerstva@spilberk.cz

Top