csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 12. března 2020

  -

  28. června 2020

 • 9:00

  -

  17:00

 • 3. NP jižního křídla

Obnovená brněnská synagoga ve fotografiích Libora Teplého

Funkcionalistická synagoga Agudas achim od Otto Eislera z let 1935–1936 je dnes jedinou sloužící synagogou v Brně i na Moravě a zároveň jedinou dodnes dochovanou synagogou z původní čtveřice novodobých brněnských synagog. Eislerův puristický klenot zřejmě přečkal válku díky svému nenápadnému vzhledu. Budova sice od roku 1941 sloužila jako skladiště a byla značně zdevastovaná, krátce po osvobození ale byla opravena a znovu vysvěcena. Nadále však chátrala.

Výstava je přístupná ZDARMA v posunutém termínu do 28. června 2020. K vidění je v chodbě 2. podlaží jižního křídla.

Až mezi lety 2013 a 2016 synagoga prošla rozsáhlou památkovou obnovou.  Došlo k sanování obvodového zdiva a k restaurování dveřní a okenní výplně, terasové podlahy a schodiště. K původním barvám se vrátila fasáda i vnitřní výmalba, rozšířilo se sociální zázemí, přibylo nové schodiště do dvora, opravila se střecha. Vystavěna byla také prostorná suka (přístřešek užívaný o svátku Sukot). Interiér doplnily dva kruhové niklované lustry od Ley Raisové a kopie původních lavic z buku. Z USA pochází liturgické textilie podle předlohy výtvarníka Marka Podwala. Nejdůležitějším počinem rekonstrukce bylo pořízení nové Tóry, sepsané izraelským rabínem a písařem Moshe Flumenbaumem na pergamenový svitek. Korunu, štít a ukazovátko, které Tóru doplňují, vyrobil ze stříbra jablonecký mistr Zdeněk Linka. Slavnostním vnesením Tóry do synagogy byla 17. ledna 2016 završena její stavební i duchovní obnova.

Synagogu po rekonstrukci zachytil fotograf Libor Teplý. Náměty svých fotografií hledá v sakrální architektuře. Spatřuje v ní odraz člověka, jeho života, myšlení, hledání krásy a pravdy a v posledku i víry. Snímky brněnské synagogy Agudas achim pořízené Liborem Teplým teď Židovská obec Brno představí ve spolupráci s Muzeem města Brna.

 

 

Top