csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 23. února 2017

    -

    21. května 2017

  • 9:00

    -

    17:00

Obléct si nejlepší šaty, vzít paraple nebo hůlku, sejít se s přáteli a vyrazit na promenádu užít si příjemný volný den. Takové bývaly neděle našich předků. Tento starý zvyk a především atmosféru slavných brněnských promenád vám teď připomene výstava Nedělní korzo.

Pokud vyrazíte na hrad Špilberk, přenesete se takřka v čase a ocitnete se přímo na promenádě. Brněnská korza uvidíte na velkoformátových fotografiích i filmových záběrech, uslyšíte dobovou promenádní hudbu a k některým exponátům si dokonce přivoníte. Na výstavě si prohlédnete několik desítek předmětů osobní potřeby. Najdete mezi nimi vše, co dámy i gentlemani potřebovali s sebou na korzo: např. rukavice, vějíře, brože a taštičky nebo hůlky, klobouky, dýmky, tabatěrky a mnoho dalšího.

Výstava Nedělní korzo zachycuje období od konce 18. století, kdy v Brně vznikly Lužánky jako první veřejný park v Českých zemích, přes zlatou éru korzování za Rakouska-Uherska a první republiky až po dnešní dny.

Atmosféra korz se totiž do města vrací. Lidé se totiž dnes často scházejí na místech někdejších slavných promenád, jako jsou Denisovy sady, Lužánky nebo Jakubské náměstí. Promenád ale bylo mnohem víc: chodilo se třeba do parku pod Špilberkem nebo na Koliště. Tento park ale vypadal jinak. Byla to oáza klidu se spoustou soch, stánků s občerstvením nebo altány s hudbou. Korzující si oblíbili hlavně Wawrovu kašnu, u níž byly na řetízcích připevněné kalíšky na vodu. Tyhle kalíšky ve výstavě také uvidíte. Kašna navíc stála kousek od místa, které dnes opět ožívá – u fontány před Janáčkovým divadlem.

Část expozice patří vycházkovým holím. Celkem 61 historických holí zapůjčil Šimon Ryšavý, který je sbírá už třicet let. Doplní je i další výjimečné hůlky, např. hůlka ze sady, kterou v roce 2007 vytvořil Aleš Svoboda jako dar města Brna skupině The Rolling Stones, která zde tehdy vystupovala, nebo hůlka, o kterou se opíral seriálový doktor House. Ostatně, vycházkové hole dnes znovu získávají na oblibě. V Brně se dokonce otevřel jediný český obchod zaměřený na prodej holí. I ty současné výstavu doplňují.

Výstava vám představí i fenomén z konce 19. století: turistiku. Brňané se tehdy začali vydávat na výlety do blízkého okolí, třeba do Moravského krasu. Vycházky často zakončovali v hostincích a cukrárnách. K vidění je na výstavě vycházková obuv a oblečení, ale i kovoví předchůdci turistických známek nebo plechové krabičky na svačinu. Na neděli čekat nemusíte, pojďte se projít na Špilberk!

Historický fotokoutek

Fotografie z nového historického fotokoutku ve výstavě naleznete zde

Edukační program pro školy

Cílová skupina: od 5. třídy ZŠ, SOŠ, gymnázia, návštěvu výstavy mohou učitelé uplatnit ve výuce VL,DEJ, ON, ZSV
V průběhu edukačního programu nahlédneme do soukromého života Brňanů v dobách velkých ekonomických, politických a společenských změn. S pomyslnou brněnskou rodinou, v průběhu dějinných událostí 19. a 20. století, budeme řešit otázky jak, kde, s kým a v jakém oděvu strávíme volné nedělní odpoledne. Téma volnočasových aktivit v současnosti rozvineme ve společné závěrečné diskusi.

Hlavní témata: výletní cíle Brňanů, české a německé korzo, brněnské parky, kavárny a pohostinství, sport a turistika, společenský a spolkový život, ženy ve společnosti, módní trendy, etiketa, galantnost

Forma: výklad, hra v roli, práce s mapou a obrazovým a textovým materiálem, řízená diskuse

Délka programu: 60–90 minut
Vstupné s programem Kč 50,-
Objednávka programu: Eva Picmausová, picmausova@spilberk.cz nebo Soňa Mertová, mertova@spilberk.cz, tel.: 542 123 618 
Dotazy netýkající se edukačního programu prosím směřujte na muzeum.brno@spilberk.cz.

Doprovodný program k výstavě

19. 3. v 15.00 – Komentovaná prohlídka výstavy se sběratelem Šimonem Ryšavým a kurátorem Pavlem Košťálem

6. 4. v 16:30 – Mezi Polenkou a Stopkou, k životu na brněnských korzech a promenádách (přednáška Karla Altmana)

30. 4., 10.00-18.00 – Noblesní neděle na Špilberku

Co nesmělo chybět pravému gentlemanovi a dámě při nedělních procházkách? Správná hůlka, rukavičky, hodinky, klobouček…. Přijďte se podívat na výrobky, se kterými můžete na procházku vyrazit i dnes. Čekají vás také komentované prohlídky, krátké workshopy a ke každé vstupence překvapení!

21.5. v 15.00 – Brněnské promenády mezi Stopkovou pivnicí a Německým domem

Jak prožívali chvíle odpočinku při nedělním korzu brněnští občané, jak je prožívali Češi a Němci? Promítalo se jejich někdy obtížné soužití i do života na korzech? Zajímají-li vás tyto otázky, přijďte na speciální komentovanou prohlídku výstavy, která je součástí festivalu Meeting Brno. Máte poslední příležitost, neboť výstava tímto dnem končí. Komentovanou prohlídku výstavy vede její kurátor Mgr. Pavel Košťál. Vstupné je stejné jako do výstavy.

 Otevírací doba

do konce března: úterý – neděle  9.00–17.00 hodin
od začátku dubna: úterý – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                              60,- Kč

Snížené vstupné                                       40,- Kč

Rodinné vstupné                                    140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                              50,- Kč

Organizovaná školní výprava                 30,- Kč

Mateřská škola                                         20,- Kč

Děti od 2 – 6 let                                         10,- Kč

Lektorský program                                   50,- Kč

nk

Top