csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 9. července 2015

    -

    6. září 2015

  • 10:00

    -

    18:00

Muzeum města Brna pokračuje v tradici letních výstav uměleckého skla. Od 9. července až do 6. září je na Špilberku k vidění sklo už po jedenácté. Tentokrát kurátoři připravili výstavu tvorby Miluše a Reného Roubíčkových. Ti se proslavili už na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, kde získali Grand Prix za monumentální abstraktní plastiku ze skla a oceli. Toto prestižní ocenění je uvedlo mezi designérskou elitu, svůj um hned další rok potvrdili na výstavě československého skla v Moskvě. Už na přelomu 50. a 60. let oba vynikali novátorským přístupem a svými díly manifestovali, že sklo patří do moderního umění. Miluše a René Roubíčkovi dokázali přeměnit sklo z obyčejné spotřební hmoty na moderní, tvárný a poetický materiál.

Průkopnický přístup a tvorba působivých i veselých skleněných soch jim přinesly mnohá uznání – ze Světových výstav v Bruselu nebo Montrealu i ze sklářských přehlídek a umělecko-řemeslných veletrhů ve Švýcarsku, Německu nebo Japonsku. René Roubíček byl také v roce 2008 uveden do Síně slávy Czech Grand Design.

Životní příběh obou manželů se zpočátku hodně podobá: oba se narodili roku 1922, oba studovali na uměleckoprůmyslových školách u profesorů Jaroslava Holečka a Josefa Kaplického, oba také působili ve sklárnách v Novém Boru, Kamenickém Šenově nebo v Karlových Varech. Společné jim byly i první úspěchy a ocenění. Přestože celý život často dohromady tvoří i vystavují, jejich tvorba rozhodně stejná není. Miluše Roubíčková se inspiruje starými hutnickými postupy i tvorbou lidových sklářů, vytváří předměty z běžného života. V jejím díle najdeme třeba klubíčka bavlny, hlávky zelí, zavařovací sklenice, podnosy s bábovkami nebo kornouty bonbonů. Plastiky Miluše Roubíčkové jsou plné vzpomínek na dětství, ale i humoru. Působivá hra se světlem pak doplňuje kompozici děl i jejich emocionální vyznění. Její sklo dovede být hravé, laskavé a plné poezie.

Sochy Reného Roubíčka jsou abstraktnější a monumentálnější: vedle plastiky pro bruselské EXPO 58 se proslavil například skleněnými sloupy pro Světovou výstavu v Montrealu v roce 1967. Z šedesátých let pochází i jedna z jeho nejvýznamnějších plastik, Pocta Koperníkovi. Od poloviny sedmdesátých let má René Roubíček nové téma – lidskou hlavu a figuru. Sklo má v jeho podání schopnost napovídat, asociovat, vyvolávat představy. Pro oba je důležité spojení skla a světla, výjevy plné emocí, dynamika a hravost. Manželé Roubíčkovi vybočili ze zažitých představ o sklu a dokázali z něj vytvářet přelomové abstraktní i figurální plastiky.

Miluše a René Roubíčkovi Miluše a René Roubíčkovi sklo - MW (15) sklo - MW (01)

Workshop s pracovními listy pro zájmové skupiny na objednání: Barbora Svátková, tel.: 542 123 635, svatkova@spilberk.cz

Vstupné

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Prodej vstupenek končí 30 minut před uzavřením.

Plné vstupné 70,- Kč

Snížené vstupné (děti od 7 do 15 let, studenti, lektoři, senioři, ZTP, ZTP/P, novináři, průvodci) 40,- Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let) 160,- Kč

Skupiny (od 10 osob) 60,- Kč

Organizovaná školní výprava 30,- Kč

Děti od 2 do 6 let 10,- Kč

roubicek cerne

Top