csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 21. dubna 2016

    -

    31. července 2016

  • 10:00

    -

    18:00

Jak Lucemburkové vyváděli v Českých zemích a co po nich zůstalo? Zveme vás na nevšední výstavu, která vám přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski sčeskí historje. Šestice lucemburských panovníků od Karla IV. po Jošta se představí atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů.

Pro velký zájem byla výstava prodloužena až do 31. července.

jožtCo se skrývá za komiksem s takto zvláštním názvem? Naivní, až schematické kresby spolu se stylizovaným pravopisně chybným projevem dotvářejí ráz komiksu, v němž tajemný autor Jaz glosuje historické události s nebývalou břitkostí a suchým humorem. Žádnému jeho obrázku (oprásku) nechybí vtipná pointa, často však od čtenáře vyžadují všímavost a všeobecný rozhled. Komiks si nejprve získal velkou popularitu v prostředí internetu na Facebooku, záhy začal vycházet s úspěchem i knižně. Teď se dočká i vlastní výstavy.

Jazovy komiksy se zabývají celou českou historií od praotce Čecha až po nedávné dějiny, na výstavě na Špilberku jsou ale k vidění komiksy právě z doby lucemburské. Některé lidé znají z internetu nebo z knížek, některé Jaz vytvořil speciálně pro výstavu na hradě Špilberku. Karel IV., Zmikund, Jošt a celá jejich parta se po sedmi staletích vrací na Špilberk. Poznají ho ještě vůbec?

Expozici panelů s komiksovými výjevy doplní i archeologické nálezy z 14. a 15. století (např. zdobené kachle s lucemburskými motivy, aquamaline – nádoby na vodu ve tvaru zvířat a další) i exponáty, které souvisí se zobrazenými příběhy (od replik dobových zbraní až po portrét císaře Zikmunda od Albrechta Dürera). Humoristicky laděná výstava Lucemburské opráski tvoří rozvernou protiváhu novému rozšíření stálé expozice „Od hradu k pevnosti“ o vitríny s exponáty o Joštovi Lucemburském. Muzeum města Brna tak u příležitosti 700. výročí od narození Otce vlasti přiblíží veřejnosti lucemburskou tematiku s vtipem, ale i s poučením.

Aš narohu na Špíblerg? Se stim smiř!

Edukační program k výstavě

„NEVÁŽNĚ-VÁŽNĚ za Lucemburky na Špilberk“

Nevážnou formou o vážných věcech. Mezi „opráski“ i dobovými exponáty se zaměříme i na to, co se většinou nevešlo do školních učebnic.
Program pro školy a zájmové skupiny od 13 let.

Informace pouze o edukačním programu a objednávky: Mgr. Soňa Mertová, PhDr. Eva Picmausová  Tel.: 542 123 618, e-mail: mertova@spilberk.czpicmausova@spilberk.cz

Dotazy, které se netýkají edukačního programu, prosím směřujte na email: muzeum.brno@spilberk.cz

Doprovodný program:

9. června, 16 h –  Křest komiksového příběhu největšího českého panovníka Karel IV. Pán světa (autoři Zdeněk Ležák, Jonáš Ledecký, Matyáš Namai; vydavatelství Edika) a následná beseda s autory. Kmotrem knihy nebude nikdo jiný než JAZ. Beseda začne v 17 hodin v sále Ogilvy a bude přístupná zdarma.

Pokud se vám opráski líbí, můžete si u nás koupit na památku suvenýry z výstavy, k dostání jsou v prodejně suvenýrů na malém nádvoří.

Vstupné

Výstava bude otevřená od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin. 

Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné                                                                                       60,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 40,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                        50,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                           30,- Kč

Mateřská škola                                                                                  20,- Kč

Děti od 2 do 6ti let                                                                             10,- Kč

Lektorský program                                                                           50,- Kč

 

logoopp

Top