csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 18. srpna 2021

  -

  26. září 2021

 • 9:00

  -

  17:00

 • Hrad Špilberk

Vítejte v Kouzelném světě!

Mezinárodní výstava naivního umění představí tvorbu několika desítek umělců z dvanácti zemí např. Čechy Alexandru Dětinskou, Dušana Chaloupku, Jiřího Vidláka, z Rumunska Mihau Dascalu, Itálii bude reprezentovat Paolo Laconi, Guido Vedovato, Francii Marion Alexandre. Tím ale výčet zdaleka nekončí. Vedle nových, pro tuto akci vytvořených obrazů, budou prezentována i díla ze sbírky Spolku přátel naivních a amatérských umělců, kteří se tomuto neprávem opomíjenému umění věnují.

Výstava Kouzelný svět začíná 18. srpna 2021!

Pojmem „naivní umění“ je označována tvorba neprofesionálních umělců – samouků, především v malířství. Světově uznávaným představitelem byl Henri Rousseau, jehož dílo oceňovali už jeho současníci jako byl Gauguin či Picasso. Jeho malířský styl je sice naivní, ale dokonalý ve zpracování  – maloval jednoduché symboly a metafory – jeho snové vize a exotické náměty dodnes působí magicky a okouzlují milovníky výtvarného umění. U nás patří k reprezentantům tohoto specifického umění herec a ilustrátor Josef Hlinomaz, cestovatel a fotograf Libor Vojkůvka nebo herečka Iva Hüttnerová.

Naivní umění vyrůstá sice mimo vývojové směry moderního umění, umělce však často inspiruje. Je v něm čistá poezie, ve které člověk a svět jsou v harmonické jednotě.

Dává prostor svobodné fantazii, volně se pohybuje mezi realitou a snem, autoři naivního umění se vyznačují zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů a postav. Ve svých dílech se soustředí na krásu lidské duše, diváky přivádí do světa kouzel a fantazie či exotických krajin a snů a přináší pocit radosti a pohody od každodenních starostí a povinností.

Z českých naivních malířů představíme Jana Hrušku, který „maloval“ nezaměnitelnou technikou – za použití injekční stříkačky a jehly. Postupné nanášení barev tak působí jako tkaní či vyšívání. Dalším výtvarníkem, rovněž Brňanem, je Dušan Chaloupka, který kromě svých děl prezentuje v současnosti také na virtuálních výstavách díla naivistů z celého světa.

Vstupné do výstavy

Plné vstupné   60 Kč
Snížené vstupné   40 Kč
Rodinné vstupné    140 Kč
Skupiny (od 10 osob)  50 Kč
Organizovaná školní výprava  30 Kč
Děti od 2 do 6ti let  10 Kč       

Top