csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 24. září 2017

  -

  1. dubna 2018

 • 10:00

  -

  18:00

Označujeme je jako skřety, sami sebe ale ve svém jazyce nazývají „uruki“. Máme je za zlé bytosti z příběhů J. R. R. Tolkiena. Jak ale žijí? Brněnský výtvarný fantasy projekt Jeden kmen sice vychází z reálií Tolkienových knih, vytváří ale vlastní, do detailů propracovaný svět skřetů z kmene Snaga. Do něj teď můžete vstoupit na výstavě na Špilberku. Projdete se táborem tohoto jednoho skřetího kmene a poznáte, jak bojovný a tajuplný život „uruki“ vedou.

Výstava fotografií skřetího kmene, o kterém nebudete pochybovat, že skutečně existuje, prodloužena do 1. dubna 2018.

Naturalisticky ztvárněná výstava plná fotografií, rekvizit i zvuků nadchne všechny milovníky fantasy a sci-fi literatury nebo her a larpů. Ve třech místnostech vás čekají tematické okruhy – život, boj a zásvětí. Kromě fotografií uvidíte i spoustu různých předmětů, jako třeba skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je přitom vyráběné ručně. V jedné místnosti stojí i obří pohřební hranice – právě u ní zakusíte skřetí zásvětí a stanete se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana.

Expozice není pouze vizuální. Temnou atmosféru skřetího kmene v ní působivě dokreslují ruchy a autorská hudba. I zvuková stránka výstavy je dílem projektu Jeden kmen. Ten kombinuje fotografie, hudbu, příběhy a digitální umění ve webovém prostředí, aby vytvořil ucelené univerzum skřetího kmene Snaga.  Ve výstavě je i projekce nebo obrazovka s virtuální realitou, která vznikala několik let. Skrze ni se seznámíte s příběhy jednotlivých členů kmene a dokonce si zahrajete počítačovou hru, v níž zkusíte přemoct několik skřetů.

Vyvrcholením práce celého projektu je právě výstava na hradě Špilberku. Nutno připomenout, že její vznik významně podpořili fanoušci skrze portál Startovač.cz. V činnosti Muzea města Brna se výstava Jeden kmen docela vymyká, proto ji místo vernisáže zahájil rovnou jednodenní open-air fantasy festival v sobotu 23. září. Na jeho programu byly šamanské věštby, skřetí turnaj v bojové aréně nebo koncerty. Na velkém nádvoří Špilberku zahrála Trolíla, Vintage Wine, Postcards from Arkham, Deloraine a také skřetí kapela Jeden kmen.

 • Speciální komentovaná prohlídka výstavy a koncert kapely JEDEN KMEN

Chcete se ponořit do světa Jednoho kmene naplno? V jednom dni můžete absolvovat komentovanou prohlídky výstavy a ještě zhlédnout koncert kapely Jeden kmen. Jejich vystoupení je magicky mrazivé a povypráví vám další příběh ze světa Jednoho kmene „Legendu o Mlze“. Koncert proběhne v překrásném prostoru Královské kaple přímo na Špilberku. Kapacita je 60 návštěvníků, vstupenky budou k prodeji od 1. prosince
Kdy: v sobotu 13. ledna 2018 – 16.00 prohlídka, 18.00 koncert
Kde: hrad Špilberk, malé nádvoří (přístup do výstavy i na koncert v Královské kapli)

 •  Komentovaná prohlídka 

Vyprávění kurátora Ctibora Ostrého o zákulisí projektu i výstavy Jeden kmen.
Kdy: v pátek 9. února v 15.30
Kde: hrad Špilberk, sraz na malém nádvoří

 •  Poslední komentovaná prohlídka

Naposledy vyslechnete, co všechno stálo v pozadí tvorby výstavy a co vás v rámci projektu Jeden kmen ještě čeká.
Kdy: v sobotu 17. března v 15.30
Kde: hrad Špilberk, sraz na malém nádvoří

Otevírací doba a vstupné

úterý – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč

Výstavu doporučujeme návštěvníkům starším 12 let.

Nezapomeňte, že z důvodu rekonstrukce je hrad dočasně přístupný pouze branou od ulice Gorazdovy. Více o tom, jak se na Špilberk dostanete, najdete zde.logo fest


Top