csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 6. října 2022

    -

    8. ledna 2023

  • 9:00

    -

    17:00

Při příležitosti nedávného jubilea sochaře, malíře, restaurátora a akademického profesora Jana Hendrycha se Muzeum města Brna rozhodlo uspořádat výstavu Jan Hendrych 85, která nebude pouze klasickou interiérovou výstavou, ale bude mít zajímavý přesah až do exteriérů hradu.

V západním křídle uvnitř hradu jsou umístěna komornější díla, skrze která návštěvník nahlédne do několika tematických celků i časových etap Hendrychovy tvorby: portrétních hlav, figur, kabátů, mostů a bran, které jsou prezentací autorova způsobu myšlení, života a přístupu k tvorbě, která byla mimo jiné ovlivněna nehostinnou dobou normalizace a komunistického režimu.

Na venkovních prostranstvích hradu jsou instalována díla v životním a nadživotním měřítku.

Jihovýchodní bastion osídluje soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil během ostravského sympozia Smalt Art.

Protější jihozápadní bastion hostí skupinu betonových figur. Je to právě figura, která tvoří hlavní osu umělcovy tvorby a byla pro něj symbolem lidské mytologie.

Setkáním s oběma skupinami soch, smaltovými i betonovými, instalovanými do podnětného dialogu s architekturou hradu i s výhledy na město, divák zakusí, jak citlivě Hendrychova socha reaguje na proměny světelných a atmosférických podmínek a jak silně dokáže ovládnout nejen okolní prostor, ale i emoce.

Stejně podmanivý účinek má i sochařský soubor Hendrychova žáka Adama Velíška Armáda, sestavena z šedesáti šesti psích bezhlavých torz, která doslova zaplnila příkop hradu.

Otevírací doba:
úterý – neděle: 9.00–17.00
(prodej vstupenek končí v 16.30)

Základní: 60 Kč
Snížené: 40 Kč
Rodinné: 140 Kč

Top