csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 25. listopadu 2021

  -

  22. května 2022

 • 9:00

  -

  17:00

 • 2. NP jižního křídla

Výstava hraček ze sbírek Muzea města Brna.

Letošní zimní výstava na hradě Špilberku bude již tradičně patřit dětem. Muzeum města Brna pro ně (ale nejen pro ně) připravilo výstavu hraček z vlastních sbírkových fondů. Až doposud byly exponáty zapůjčovány převážně jiným institucím. 

HRAJEME SI DÁL! Výstava je pro velký zájem prodloužena od 1. dubna do 22. května 2022!

Vystaveny jsou hračky, které si většina dospělých bude ještě pamatovat ze svého dětství. Některé hračky bylo také nutno restaurovat, aby mohly být znovu vystaveny a dělaly tak opět radost. Najdou se však i exponáty, se kterými si hrál patrně málo kdo. Jedním z nich a zároveň nejstarším dochovaným kusem je dřevěná kazeta s hracími kameny pro dámu, mlýnek a vrhcáby z konce 17. století. Je načase si malinko oddechnout, nechat povinnosti stranou a jít si hrát nebo se alespoň podívat!

Výstava je rozdělená do šesti tematických částí. V první jsou stolní hry z různých historických období. Panenky, domácí pokojíčky, kuchyňky, kočárky i medvídky naleznete ve druhé části.
Třetí místnosti dominují dvě lodě přesahující svou délkou jeden metr. K vidění jsou zde také armády cínových vojáčků. Domácí loutková divadla, loutky, neznámé krajiny, vystřihovánky se Vám představí v další části výstavy.

Výtvory v páté místnosti patří také Moravské ústředně v Brně, která vyráběla pro děti nejen textilní hračky, ale také filmové pohádky pro domácí promítání večer po setmění. V poslední a největší místnosti si můžete HRÁT, nebo jen tak odpočívat. Tato místnost bude sloužit jako herna a zároveň lektorským úvodům pro školy i školky. Protože jak zní krédo celé výstavy – „pojďte si hrát nebo se aspoň podívat“. Neboť, HRA JE PRO DĚTI STEJNĚ DŮLEŽITÁ JAKO JÍDLO A SPÁNEK!

HRAČKY NA HRADĚ
Hrad Špilberk  1. 4. – 22. 5. 2022

Otevírací doba:
pondělí – neděle: 9.00 – 17.00
(prodej vstupenek končí v 16.30)

Vstupné:
Děti do 6 let:   ZDARMA
Jednotné vstupné na osobu:   69 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 až 3 děti 7-15 let):   240 Kč
Mateřské školy:   50 Kč
Lektorský program:   70 Kč

Do výstavy není z bezpečnostních a kapacitních důvodů možný vstup s kočárkem. Je možné si ho ale hned u vstupu do hradu bezplatně uložit do speciální hlídané místnosti.

EDUKAČNÍ PROGRAM VE VÝSTAVĚ:

Pojďte děti, budeme si hrát!

Termín: 25. 11. – 13. 3. 2022

Interaktivní výstava historických hraček ze sbírek Muzea města Brna, podněcující představivost a hravost dětí. Výstava vybízí k mezigeneračnímu učení a ukazuje, že hračka nemusí mít vždy jasnou podobu. Nejen s čím, ale i jak a s kým si můžeme hrát? Návštěvník se ve výstavě svou aktivitou sám podílí na jejím obsahu, není pouze pasivním příjemcem, pozorovatelem, ale i tvůrcem. Součástí výstavy je také herna.

Cílová skupina: MŠ a 1. stupeň ZŠ

Vzdělávací oblast RVP: Dítě a společnost, Dítě a jeho psychika, Dítě a ten druhý, Umění a kultura, Člověk a jeho svět,
Vzdělávací obory:  Dramatická výchova, Taneční a pohybová výchova
Délka programu: cca 90 minut
Cena programu: 70 Kč/ žák

Objednávky a informace:
Mgr. Šárka Čerstvá; tel.: 542 123 618; e-mail: cerstva@spilberk.cz

Top