csČeština
Navigation
Načítám Akce
 • 3. prosince 2020

  -

  30. května 2021

 • 9:00

  -

  17:00

 • 3. NP západního křídla

Gustav Krum: Ilustrace

Vinnetou, Rychlé šípy, Tarzan, rytíři, dobrodruzi a bojovníci – ty všechny kreslil výtvarník Gustav Krum (1924–2011). Právě jemu patří letošní zimní výstava na hradě Špilberku, kterou již tradičně věnuje Muzeum města Brna umělcům, kteří tvořili či tvoří především pro děti. Pojďte se v čase vánočním podívat k nám na hrad na Krumovy působivé ilustrace, které vás doslova vtáhnou do dobrodružství.

Gustav Krum: Ilustrace. Od 3. 12. 2020 do 30. 5. 2021.

Jméno Gustava Kruma možná neznáte, ale jeho specifický výtvarný projev je vám jistě povědomý. Krumovy kresby doprovázely slavné mayovky a foglarovky, ale i rytířské romány, dobrodružné příběhy mořeplavců, cestovatelů a zálesáků nebo knihy skautských autorů. Styl Gustava Kruma byl ve své době inovativní: ilustraci nepojímal jako zmenšenou malbu podobně jako jiní, naopak pracoval s kresebnou zkratkou. Obrysy načrtával rychlými tahy, jeho kresby pouze vyvolávaly dojem uzavřeného tvaru. Strukturou dynamických šraf svým kresbám dodal dramatičnost, ale také iluzi prostoru. Postupně používal víc barev pro umocnění atmosféry.

Na Špilberku vám nabídneme dosud nejrozsáhlejší průřez dílem Gustava Kruma. V 50. letech začal ilustrovat knihy s válečnou tematikou, brzy ale v jeho tvorbě převážily ilustrace k dobrodružné literatuře pro děti a mládež. V 60. letech stál u počátků českého komiksu, když pro časopisy vytvářel ilustrované seriály. Právě Krum vtiskl komiksovou podobu Vinnetouovi i Tarzanovi. Koncem 60. let se Krum zařadil mezi ilustrátory díla Jaroslava Foglara, jehož romány tehdy začaly po nepsaném zákazu znovu vycházet. Roku 1970 začala Krumova čtvrtstoletí trvající spolupráce s nakladatelstvím Olympia, která přinesla rozsáhlou galerii hrdinů z románů Karla Maye. V expozici, která osloví děti i dospělé, uvidíte originály Krumových nejznámějších ilustrací, ale také rarity – například ilustrace k románu Děti jeskyň, který knižně nikdy nevyšel.

Krumův život byl stejně dobrodružný, jako život jeho kreslených hrdinů. Jako jihlavský Němec byl za druhé světové války odveden do Wehrmachtu a bojoval na východní frontě, kde přeběhl na druhou stranu a vstoupil do československé jednotky Rudé armády. S ní bojoval na Dukle a před návratem domů dokonce skončil na dva roky v zajateckém táboře. Než v 25 letech nastoupil ke studiím na Akademii výtvarných umění, měl za sebou takové zážitky, o jakých se jeho spolužákům ani nesnilo.

Pojďte zažít dobrodružství v ilustracích Gustava Kruma! Atmosféru ve výstavě na hradě Špilberku navíc umocňuje třeba indiánské ohniště.

Výstavu kvůli podzimnímu uzavření hradu prodlužujeme až do 30. května 2021.

Vstupné

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné 80 Kč
Snížené vstupné 50 Kč
Rodinné vstupné 185 Kč
Skupiny (od 10 osob) 65 Kč
Organizovaná školní výprava 35 Kč
Děti od 2 do 6 let 10 Kč

VÁNOČNÍ BALÍČEK: RETROHRÁTKY + GUSTAV KRUM: ILUSTRACE

Plné vstupné 140 Kč
Snížené vstupné 80 Kč
Rodinné vstupné 320 Kč
Skupiny (od 10 osob) 110 Kč
Organizovaná školní výprava 55 Kč
Děti od 2 do 6 let 10 Kč


Top