csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 22. února 2018

    -

    29. dubna 2018

  • 10:00

    -

    18:00

Brněnský malíř Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům. Díky tomu je dnes řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století. Jeho tvorbu vám Muzeum města Brna představuje na hradě Špilberku spolu s několika díly jeho blízkých kolegů na výstavě nazvané „Atol a putující slunce. Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem“. Tvorbu čtveřice brněnských rodáků ovlivnily historické události – od druhé světové války, přes nástup represe 50. let až po uvolněná 60. léta a následnou normalizaci. Na nepřízeň doby reagovali útěkem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.

Výstava vám představí to nejdůležitější z díla Pavla Navrátila (1933–1981).

Pro jeho ranou tvorbu v 50. letech je typická výrazná černá linie ohraničující stylizované tvary, kterou uplatňuje v cyklu narativních zátiší, na obrazech s motivy zápasících ptáků, motorkářských závodů či továren. V 60. letech Navrátil dospěl k výrazně abstraktním obrazům s tématy lidské postavy nebo minimalizované krajiny. Dvakrát navštívil Itálii, což jej inspirovalo k jeho nejvýznamnějšímu cyklu Pompeje, na kterém pracoval několik dalších let. 70. léta znamenala pro Navrátila odklon od tvarových stylizací a návrat k motivům krajiny, parků a horizontů. V závěrečné etapě na přelomu 70. a 80. let zůstal u tématu přírody, avšak byl mnohem expresivnější, používal např. rytí do plátna. V roce 1981 ukončila Navrátilovu výtvarnou cestu předčasná smrt, k níž přispělo politické pronásledování a časté výslechy StB. Pavla Navrátila ve výstavě nezastupují pouze obrazy. Vedle 37 maleb v ní uvidíte tři desítky prací na papíře. Soubor akvarelových skic menších formátů s poznámkami a instrukcemi je vystaven úplně poprvé. Jeho práci ilustrují i fotografie z jeho ateliéru – je na nich jeho náčiní a poznámky. Po Navrátilově smrti je pořídil umělec Ivan Kafka.

Navrátilovu tvorbu ve výstavě doprovází díla trojice blízkých umělců. Uvidíte 13 soch Zdeňka Macháčka (1925). Nejprve se věnoval stylizovaným zvířecím motivům, později u něj převládly spíše přírodní motivy inspirované světem podmořské fauny a flóry a poté i krajinou kolem Křížovic. Výstavu doplňují dva méně typické obrazy Bohumíra Matala (1922–1988) s tematikou jeho mlýna v Prudké u Doubravníka. Dvojice obrazů zastupuje i Miroslava Šimordu (1923). Zatímco Navrátilova malba je smyslová, pocitová, Šimordova práce je racionální geometrizující. Výstavu uzavírá dopis mezinárodně uznávaného historika umění Petra Spielmanna, který pro dávno zemřelého přítele Pavla Navrátila napsal nyní v únoru. Spielmann spolupracoval s Navrátilem na několika jeho výstavách již v 60. letech. Po Navrátilově úmrtí jde v případě počinu Muzea města Brna o vůbec první výstavu. Její kurátorkou je Ilona Víchová z Oddělení dějin umění. Výstavní projekt je připraven k příležitosti nedožitého 85. výročí narození Pavla Navrátila a zároveň k 95. výročí narození Miroslava Šimordy a k výročí uplynulých 30 let od úmrtí Bohumíra Matala.


Doprovodný program

Komentovaná prohlídka: středa 18. dubna v 16.00
Dílem Pavla Navrátila a jeho kolegů vás provede kurátorka výstavy Ilona Víchová, historik umění Petr Spielmann a syn malíře Petr Navrátil.


Otevírací doba a vstupné

úterý – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč

Nezapomeňte, že z důvodu rekonstrukce je hrad dočasně přístupný pouze branou od ulice Gorazdovy. Více o tom, jak se na Špilberk dostanete, najdete zde.

logo navratil

Top