csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 11. února 2016

    -

    1. května 2016

  • 10:00

    -

    18:00

Výstava prací Andyho Warhola z období 50.–80. let

Mick Jagger nevhodně kouká po návštěvnících, přestože blízko něj je Aretha Franklin. Mao Ce-tunga v útrobách hradu nikdo nečekal. A Marilyn Monroe se dokonce zjevuje opakovaně. Pokaždé v jiných barvách. Očití svědci potvrzují, že rozhodně nejde o halucinace z hladu – k dispozici jsou hektolitry polévky značky Campbell’s nebo banány z desky The Velvet Underground & Nico. Celému případu na podivnosti dodává přítomnost skotačících víl a andílků. V České republice byli spatřeni vůbec poprvé. Tento mumraj je teď k vidění na Špilberku na výstavě legendy světového pop-artu Andyho Warhola.

andel

Jmenuje se podle jeho rané série kreseb z roku 1956 In the Bottom of my Garden, v níž ztvárnil rozpustilé andílky barokních tvarů, jak tančí s vílami. Česká veřejnost dosud neměla příležitost je vidět. Warhola inspirovala stará píseň There are Fairies at the Bottom of our Garden od Rose Fylemana a Lizy Lehmann, kterou ve třicátých letech nazpívala Beatrice Lillie. Vesele kolorované kresby z doby, kdy Andy Warhol teprve začínal jako reklamní kreslíř, jsou cenným dokladem jeho vznikajícího osobitého projevu. Vedle litografií kreseb ze série In the Bottom of my Garden se na výstavě objeví i Zlatá kniha Andyho Warhola. Jeho kresby jsou plné citu, lásky i něhy. Překrásným rukopisem je navíc doplnila Warholova matka Julie.

Na dvě stovky exponátů do Brna zapůjčila pražská Galerie GOAP. Vedle méně známých prací jsou mezi nimi i Warholova legendární díla. Ta mimo jiné pocházejí z edice Sunday B. Morning – např. portréty Marilyn Monroe nebo konzervy polévek Campbell’s, nebo z edice Carnegie Museum of Art – např. Flowers nebo šest portrétů Warholových koček. Celkem jich měl 25 a všechny se pro jistotu jmenovaly Sam. Výstava je bohatým průřezem třemi desetiletími Warholovy tvorby, kdy se postupně vypracoval na vůdčí osobnost pop-artu a legendu světového designu. Je tu i jedno z jeho posledních děl z roku 1986, St. George & the Dragon. Warhol zemřel o rok později.

Ve výstavě nechybí ani další Warholovy ikonické práce: portréty Johna Lennona, Micka Jaggera, Arethy Franklin, Mao Ce-tunga a jiných. Výstava zahrnuje i Warholovu tvorbu pro hudební svět. Během života vytvořil téměř šedesát obalů na LP. První navrhl už v roce 1949 a i ten návštěvníci uvidí. Ve sbírce autentických obalů lidé najdou i zip u kalhot na Sticky Fingers od The Rolling Stones nebo sloupávací banán na debutu The Velvet Underground & Nico, který Warhol dokonce produkoval. Expozici doplňují i dobové plakáty Warholových výstav.

Na každého jednou čeká 15 minut slávy, prohlásil Warhol v roce 1968. Chvilka slávy čeká na návštěvníky přímo teď ve výstavě.

Na jejím konci je grafická dílna, kde si budou moci pomalovat Warholovu bustu nebo vybarvit omalovánky s motivy zmíněných andílků a víl. Kdo bude chtít, může své dílo na Špilberku ponechat – vystaví se na připravené zdi hned vedle Warhola.

Suvenýry k výstavě „Andy Warhol: V hloubi mé zahrady“ lze zakoupit přímo uvnitř výstavy. V nabídce máme plakáty, publikace, kalendáře, zápisníky i drobné upomínkové předměty s motivy obrazů Andyho Warhola.

DSC_6797 DSC_6936 AW29DSC_7059 AW31DSC_7065

Doprovodný program

Komentovaná prohlídka, výstavou provede kurátor Miroslav Houška z Galerie GOAP ve čvrtek 14. dubna v 17.00 hodin. Vstupné je stejné jako do výstavy.

Z důvodu velkého zájmu o komentovanou prohlídku a omezené kapacity prostor výstavy doporučujeme dostavit se VČAS, pokud možno v předstihu. 

Edukační program pro školy: Vytiskni si Andyho Warhola

Workshop tisku monotypu s prohlídkou výstavy, edukační program pro 2. stupeň a SŠ, 60-90 minut, 50 Kč, vzdělávací oblasti: RVP ZV, RVP G Umění a kultura, Člověk a společnost.

Objednávky a informace pouze k edukačnímu programu: Barbora Svátková, tel.: 542 123635; svatkova@spilberk.cz

Dotazy, které se netýkají edukačního programu, prosím směřujte na email: muzeum.brno@spilberk.cz

Vstupné

Výstava je otevřena od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin. Dovolujeme si upozornit, že v některých všedních dnech v dopoledních hodinách probíhají ve výstavě edukační programy pro děti.

Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné                                                                                       90,- Kč

Snížené vstupné                                                                                 50,- Kč

Rodinné vstupné                                                                              205,- Kč

Skupiny (od 10 osob)                                                                        70,- Kč

Organizovaná školní výprava                                                          35,- Kč

Mateřská škola                                                                                  25,- Kč

Děti od 2 do 6ti let                                                                             10,- Kč

Lektorský program                                                                            50,- Kč

logo warhol

 

Top