csČeština
Navigation
Načítám Akce
  • 3. prosince 2015

    -

    24. ledna 2016

  • 9:00

    -

    17:00

Klobouk – praktická pokrývka hlavy, nebo elegantní doplněk vyjadřující osobitý styl a vkus? Pro každého může být něčím jiným, avšak jedno je jisté: právě klobouk dělá dámu.

Jak vypadají dámské klobouky historické, ale i moderní? Víc než stovka klobouků Magdalény Kopotové je vystavená v gotické síni hradu Špilberku. Nejen, že paní Kopotová sbírá původní staré formy a dobové klobouky, ale především sama vyrábí vlastní, autorské.

Ve výstavě uvidíte originální prvorepublikové klobouky, na nichž jsou patrné dobové střihy a módní trendy. Jsou mezi nimi i slavné kousky, např. baret od Christiana Diora nebo klobouček od Elsy Schiaparelli. Zájem o historii, módu a tradiční řemeslo přerostl u Magdalény Kopotové ve vlastní tvůrčí práci. Klobouky vyrábí podle starých postupů z plsti či sisalu na původních formách. Inspiruje ji styl první republiky, ale i současné trendy. První klobouk zhotovila v roce 2012. „Byl z tmavě modré plsti, zdobený černým francouzským závojíčkem a říčními perlami,“ vzpomíná Magdaléna Kopotová. Od té doby vyrobila už stovku klobouků, šest desítek nejpovedenějších si můžete na výstavě prohlédnout.

Vystaveny jsou vlastní návrhy Magdalény Kopotové, ale i repliky klobouků známých dam, například vévodkyně Kate či Camilly, druhé manželky prince Charlese.

Nahlédnout můžete i do dílny plné modistického náčiní a dovědět se, proč se technologie ruční výroby klobouků od středověku prakticky nezměnila.  „Plstěný polotovar se napaří a natáhne na dřevěnou formu, na níž musí řádně proschnout a vyžehlit se. Pak se opatrně sundá a může začít zdobení. Nakonec se do klobouku všívá rypsová stuha nebo značka výrobce,“ popisuje paní  Kopotová.  Osvědčený postup zaručuje vysokou kvalitu, bohužel málokdo dnes pozná poctivou ruční práci. „Pravý klobouk drží tvar a nemá univerzální velikost,“ vysvětluje.

Ve dílně, která výstavu zakončuje, si můžete vyzkoušet historické klobouky, vyfotit se s nimi či si odnést vlastní verzi spartakiádního kloboučku z papíru.

Kopo web1 Kopo web2 Kopo web3 Kopo web4 Kopo web5 Kopo web6 Kopo web7 Kopo web8

Doprovodný program pro školy na objednání:

image3

V kloboučnické dílně 

Jaká je historie odívání a výroby pokrývek hlavy? Co říká etiketa o kloboucích?

Součástí je i řemeslná dílna, kde si žáci vyzkouší návrh a výzdobení klobouku.

Cílová skupina: žáci 5. – 9. tříd ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií

Objednávky: PhDr. Eva Picmausová, Tel.: 542 123 618, e-mail: picmausova@spilberk.cz 

Doprovodný program pro veřejnost_IGP1292 (2)

●  13. ledna – Nejen klobouk dělá dámu (15:00 – 18:00)

výměnný bazar klobouků, baretů a ostatních pokrývek hlavy, které sluší i hřejí. Dostaly jste nevhodný dárek? Leží vám ve skříni nevyužité klobouky, barety, čepice? Přijďte směnit kus za kus. Můžete s sebou přinést rukavičky, šátky, šály. Vše čisté a oku lahodící. S kupónem z bazaru získáte 20 % slevu na vstupenku do výstavy, s platností do 24. ledna 2016.

●  16. ledna – Komentovaná prohlídka s autorkou  14:00 a 16:00

výstavou provede Magdaléna Kopotová, autorka a sběratelka, vstupné je stejné jako do výstavy

_MG_6410a _MG_6474a _MG_6497 _MG_6521

Vstupné 

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.
Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné  60,- Kč

Snížené vstupné   40,- Kč

Rodinné vstupné  140,- Kč

Skupiny (od 10 osob)   50,- Kč

Organizovaná školní výprava   30,- Kč

Mateřská škola  20,- Kč

Děti od 2 do 6ti let  10,- Kč

 

* snížené vstupné – děti od 2 do 15ti let, studenti, lektoři, senioři, ZTP, ZTP/P, novináři, průvodci

* rodinné vstupné – 5 osob (max. 2 dospělí a max. 3 děti od 7 do 15ti let)

* Zdarma: lektorský doprovod školních skupin – max. 1 osoba na 15 dětí, osoba starší 15ti let jako nezbytný   doprovod ZTP

 

klobouky

Top