Brno očima G. J. Mendela
Exteriérová výstava na dělovém bastionu hradu Špilberku.
Johann, řádovým jménem Gregor, Mendel, nebyl brněnským rodákem, přesto však proslavil moravskou metropoli jako málokdo jiný. Pocházel ze slezských Hynčic, studoval na gymnáziu v Opavě a Filozofickém ústavu v Olomouci, načež v roce 1843 vstoupil do augustiniánského opatství na Starém Brně, v té době proslulého vědeckou erudicí a vysokou intelektuální úrovní svých řeholníků. V Brně Mendel s přestávkami (vyplněnými například studiem ve Vídni či působením na znojemském gymnáziu) žil až do své smrti v roce 1884. Při pokusech prováděných v klášterní zahradě a skleníku objevil zákony dědičnosti a předběhl tak své následovníky o několik desítek let. Ne nadarmo je proto nazýván otcem genetiky…
Jaké Brno obklopovalo G. J. Mendela, jak vypadaly budovy, v nichž žil a působil, jakou tvář měly ulice a náměstí, kudy chodíval – to je téma výstavy Brno očima J. G. Mendela, kterou chce Muzeum města Brna přispět k letošnímu 200. výročí jeho narození.
K poznání „Mendelova“ Brna 2. poloviny 19. stol. přispěje zejména muzejní sbírka historických fotografií a unikátních dobových skleněných negativů, které zachycují na panoramatických snímcích, na záběrech centra i předměstí, interiérů a exteriérů solitérních církevních a světských staveb a na jedinečných pohledech pořízených z věží podobu tehdejšího Brna, s níž se J. G. Mendel denně setkával.
Vybrané fotografie budou spolu se stručným příběhem zobrazené lokality, která souvisí s osobností G. J. Mendela, prezentovány na velkoformátových venkovních panelech umístěných na volně přístupných bastionech hradu Špilberku, sídla Muzea města Brna.