• Vydáváme knihu Vize modernosti: Rudolf Sandalo

  Fotografické dílo Rudolfa Sandala patří k nejcennějším konvolutům v architektonické sbírce Muzea města Brna. Jeho snímky jsou nejen výjimečnými doklady meziválečné architektury v Československu, ale také vynikající úrovně její fotografické dokumentace. Často byly publikovány v tehdejším domácím a zahraničním odborném tisku i ve společenských žurnálech. Sandalovy fotografie vily Tugendhat proslavily tuto ikonu architektury 20. století po celém světě. Jméno Rudolfa Sandala tak bylo známé, jeho osobnost a životní osudy však zůstávaly zahaleny tajemstvím. Studium pramenů přineslo nečekaná zjištění a rozkrylo tak Sandalův složitý životní osud. Monografie v česko-anglické mutaci přináší vůbec poprvé příběh umělce, jehož dílo se řadí k zásadním hodnotám v dějinách světové fotografie 20. století.

  Prezentace knihy „Vize modernosti / Visions of Modernity: Rudolf Sandalo (1899–1980)“ se uskuteční dne 23. ledna 2020 od 18 hodin v Domě umění města Brna.

  V r. 1901 založil v Brně Rudolf Sandalo st. Atelier de Sandalo, zaměřený na portrétní fotografii se specializací na dětské snímky, ale i na fotografování architektury a interiérů. Jeho syn, Rudolf Sandalo ml. (1899–1980), ateliér převzal v r. 1932, již téměř výhradně se věnoval fotografii architektury a spolupracoval s architekty na celém území Československa. Nevyhýbal se však ani světu módy, divadla a filmu. Od pol. 30. let působil v Praze a v Německu, kde pracoval i pro Hitlerova architekta Alberta Speera. V r. 1938 se stal agentem Abwehru pro Prahu a Krakov a za okupace obchodoval se židovským majetkem, zvláště s uměním a starožitnostmi. V r. 1945 jej v Praze zatkli Sověti a deportovali do pracovního tábora v Gliwici v Polsku. Zde jim zřejmě podepsal spolupráci a od r. 1950 žil ve Frankfurtu nad Mohanem, kde působil jako fotograf a obchodník s uměním. V l. 1965–1975 spolupracoval pravděpodobně také s československou Státní bezpečností.

  I přes problematické životní postoje byla Sandalova tvorba naprosto unikátní – specifický vizuální projev, kompozice a dokonale precizní zpracování. Např. jeho snímky vily Tugendhat z r. 1931 zásadním způsobem přispěly k okamžitému světovému věhlasu této architektonické ikony. Monografie je tak významným příspěvkem k uměnovědné literatuře, mapující nejen moderní československou fotografii, ale svými kulturně historickými přesahy i neobvykle hlubokými sondami do historie, je zároveň poutavou skicou dějinných peripetií složitého 20. století. Sandalovo fotografické dílo patří k nejpočetněji zastoupenému autorskému souboru fotografií ve sbírkových fondech Muzea města Brna. Publikace proto připomíná také Iloše Crhonka, zakladatele muzejní sbírky architektury, jehož zásluhou zůstanou Sandalovy fotografie uchovány pro příští generace.

   

 • Hajundija: komentovaná prohlídka

  Pohádkovou říši Hajundiju, zemi za zavřenýma očima, vám při komentované prohlídce stejnojmenné výstavy na Špilberku přiblíží výtvarnice Karla Hanušová a kurátorka Ilona Víchová. Povídat budou nejen o samotné říši, ale i o životním díle paní Hanušové.

  Komentovaná prohlídka výstavy Hajundija se koná ve středu 29. ledna 2020 od 16 hodin.

  Výtvarné umění bylo Karle Hanušové celý život „jen“ zálibou: působila v brněnském studiu Československé televize v oddělení rekvizit a dekorací a v maskérně, část života strávila v Nizozemsku. Přitom malovala, kreslila ilustrace, vytvářela sochy, šperky, hračky či plněné krabice a dokonce i trikové filmy, k tomu i psala. Její kreativitu a fantazii v mnoha podobách teď přibližuje výstava na hradě Špilberku. Název má podle jedné z jejích pohádkových knížek: Hajundija, zem za zavřenýma očima. Pojďte ji prozkoumat!

  KDY: středa 29. ledna 2020, 16.00
  KDE: 2. patro západního křídla Špilberku

  Vstupné stejné jako běžně do výstavy: 60/40 Kč.

 • I v zimě máme otevřeno

  Řídíme se heslem „Špilberk žije 12 měsíců v roce“, a tak k nám můžete zavítat i přes zimu. Otevřeno máme od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

  Co vás v zimě na Špilberku čeká?

  Navštívit můžete aktuální výstavu Karly Hanušové „Hajundija, zem za zavřenýma očima“, ale i slavné kasematy, rozhlednu (za dobrého počasí) nebo stálé expozice. Těšíme se na vás!

 • Kalendář na rok 2020
  s obrázky Karly Hanušové již v prodeji

  Letošní zimní výstava na hradě Špilberku představí další brněnskou osobnost výtvarného umění, jejíž tvorba je věnována dětem. Výstava „Karla Hanušová: Hajundija, zem za zavřenýma očima“ dá malým i velkým návštěvníkům nahlédnout do poetického světa plného snů a fantazie. Krásné obrázky paní Karly Hanušové navíc nezůstanou pouze ve výstavě – 12 z nich najdete i v nástěnném kalendáři na rok 2020.

  Kalendář „Karla Hanušová 2020“ je stále k dostání na hradě Špilberku.

  Obrázky napříč celým rokem doplňují i krátké básničky. Pojďte si pro kalendář, který vás každý měsíc vtáhne do země za zavřenýma očima.

  Kalendář se prodává za 49 Kč v prodejně suvenýrů na hradě Špilberku.

 • Vánoce na Špilberku
  s pohádkami a vánočními zvyky

  Tradiční adventní akci Muzea města Brna na hradě Špilberku pro vás chystáme i letos. Tentokrát vánoční den zpestří novou výstavu výtvarnice Karly Hanušové s podtitulem „Hajundija, zem za zavřenýma očima“. Na sobotu 7. prosince pro vás chystáme pohodový den s pestrým programem, který zabaví děti i jejich rodiče.

  Vánoce na Špilberku s pohádkami a vánočními zvyky: sobota 7. 12. 2019 od 10 do 17 h.

  Na velkém nádvoří se budou hrát pohádky a koledy, na ohni se budou opékat špekáčky a jablíčka a bude se jezdit na konících. U velikého vánočního stromu bude jarmark s řemeslnými výrobky, dobrotami a horkými nápoji. Letos pro vás máme i novinku – tři stánky, na nichž vám hravě předvedeme tradiční české vánoční zvyky. Sami si je budeme moci s dětmi vyzkoušet.

  Uvnitř hradu se děti zabaví v dílničkách, kde si vyrobí drobné ozdoby a dárečky. Otevřené budou i aktuální výstavy „Branky Body Brno“ a „Baron Trenck. Nová tvář legendy“, v nichž zvlášť dospělé zaujmou komentované prohlídky. Samozřejmě bude otevřená i výstava paní Hanušové. Děti se v ní vypraví do pohádkové Hajundije, prohlédnou si malebné obrázky a prozkoumají tajuplný obchůdek jako ze starých časů. Pojďte si k nám zpříjemnit předvánoční čas. Těšíme se na vás!

  Velké nádvoří – program 2019

  10.00 – Zahájení – Vánoční zvyky
  10.30 – Z pohádky do pohádkysoutěž pro děti o ceny
  11.00 – Zvířátka a Petrovštízahrajme si pohádku – REX
  13.30 – Andílcivystoupení dětí Mateřské školy Žižkova
  14.00 – Vánoční čassoutěž pro děti o ceny
  14.30 – Ferda mravenec a brouk PytlíkDivadlo Parnas (sál Ogilvy)
  16.00 – Andílcivystoupení dětí Mateřské školy Žižkova
  16.30 – Ohnivá pohádkaDubia Fortuna
  17.00 – Ukončení

  Program na velkém nádvoří je zdarma.

  Komentované prohlídky:

  • Branky Body Brno: 14.00 (s kurátory Zuzanou Holubovou a Petrem Vachůtem)
  • Baron Trenck: 15.30 (s kurátorem Petrem Vachůtem)

  Venkovní program je přístupný zdarma, do výstav platí běžné vstupné. Do dílniček je samostatné vstupné 20 Kč, nebo jsou zdarma k jakékoli vstupence do hradu. K dispozici je šatna (i pro kočárky), maminkám také kojící místnost. Uvítáme i návštěvníky na vozíčku.

   

 • Špilberk se o víkendu dvakrát rozzáří barevně

  Hrad Špilberk bude o víkendu dvakrát svítit nevšedními barvami. Město Brno tím připomene dva významné dny: v sobotu 16. listopadu den věnovaný předčasně narozeným dětem a především v neděli 17. listopadu 30. výročí Sametové revoluce.

  Špilberk se rozzáří purpurově a v barvách trikolory

  • Sobota 16. listopadu 2019 od 17.00 do 2.00 (ráno): Hrad Špilberk bude nasvícen purpurovou barvou, neboť se město Brno opět připojuje k celosvětové kampani Světový den předčasně narozených dětí. Jejím smyslem je vyjádření podpory a ocenění rodinám a zdravotníkům pečujícím o tyto děti a zvýšení povědomí veřejnosti o této problematice.
  • Neděle 17. listopadu 2019 od 17.00 do 2.00 (ráno): Hrad Špilberk bude poprvé v historii nasvícen v národních barvách – bílé, červené a modré. Město Brno se zapojuje do celoevropské kampaně „Díky, že můžem!“ připomínající 30 let od pádu totalitních režimů v zemích východní a střední Evropy a v rámci oslav 30 let svobody v Brně.
 • Advent na Špilberku

  K letošním Vánocům pro vás máme příjemnou novinku – adventní koncerty na Špilberku. Nic takového jsme dosud na hradě neměli. Sérii koncertů dětí a studentů v adventním čase chystá Obecně prospěšná společnost Špilberk club Brno ve spolupráci s Muzeem města Brna. Předvánoční období na hradě Špilberku naplní několik hudebních vystoupení žáků brněnských základních uměleckých škol, ale i studentů brněnské konzervatoře a pěveckých sborů. Všechna vystoupení Adventu na Špilberku se uskuteční v krásných prostorách královské kaple hradu.

  Koncerty v rámci Adventu na Špilberku se konají od 3. do 19. prosince 2019 vždy od 18 hodin. Vstup na koncerty je ZDARMA.

  Každý večer nabídne hodinové vystoupení, při němž zazní oblíbený adventní repertoár daného vystupujícího. Advent na Špilberku je vůbec první akcí tohoto druhu, jaká se kdy na hradě konala. Věříme, že stojíme na počátku nové tradice. Srdečně vás zveme během adventu na Špilberk.

  Program

  • 3. prosince: ZUŠ F. Jílka, Vídeňská 52
  • 4. prosince: Žesťové kvinteto, Konzervatoř Brno (J. Pezelius: Intráda, D. Morley: Three Elizabethan Madrigals, J. S. Bach: Fuga, J. Haydn: Gloria, G. F. Handel: Hallelujah)
  • 5. prosince: ZUŠ F. Jílka, Vídeňská 52
  • 10. prosince: ZUŠ Smetanova 8
   • dětský sbor (pásmo vánočních písní a koled)
   • zobcová flétna (D. J. Speer: Suita D moll, I. Kopáčik: Hravé prsty)
   • veselé flétničky (vánoční koledování
   • flétny (W. Popp: Polka, Ruská cigánská, B. Marcello: Quella fiamma, che m’accende, P. Prowo: Sonáta C moll 1. a 2. věta)
   • violoncello (D. Eccles: Sonáta G moll, Largo)
   • violoncellové sexteto (A. Vivaldi: Koncert pro 6 violoncell, Allegro)
   • zpěv (A. Vivaldi: Spoza son disprezzata)
  • 11. prosince: Žesťové kvinteto, Konzervatoř Brno (repertoár stejný jako 4. 12.)
  • 12. prosince: ZUŠ Orchidea clasic, Jana Babáka 1
   • sbor mladších žáků (Adventní píseň: Ach, hospodáři, Chvojka/Mísař: Prosíme)
   • sbor starších žáků (Esterházy: Dulcis Jesu, C. Franck: Panis angelius, Vánoční píseň: Dny zázraků a přání)
   • soubor zobcových fléten (A. L. Weber: Pie Jesu, M.Praetorius: La Volta, Richard Wagner: Sbor poutníků, G. F. Händel: Lascia chio pianga, A. V. Michna: Nebeští kavalérové)
   • flétna, kytara (A. Vivaldi: Siciliana, Aria di Giga, A. Piazolla: Café 1930)
  • 16. prosince: ZUŠ Pavla Křížkovského, Kristenova 27
  • 18. prosince:
   • Ženský pěvecký sbor MLADOST, Sušilova 5 (J. Leavitt: Festival Sanctus, M. L. Lightfoot: Et in Terra Pax, J. Novák: Gloria, S. Smoček: An Irish Blessing, Anonym: Domine, pacem da nobis)
   • žáci ZUŠ J. Kvapila – housle (H. Eccles: Sonáta G mol, F. Verancini: Largo, A. Vivaldi: Čtvero ročních období – Zima)
   • Ženský pěvecký sbor MLADOST (F. J. Núnez: Creo en dios, J. Rutter: A Clare Benediction, A. E. Naplan: Al Shlosha D´Varim, J. S. Bach: Puer natus in Betlehem, Na koledu idem k vám, Andělská zpráva, Kristus pán se narodil, Šťastné a veselé)
  • 19. prosince: ZUŠ Pavla Křížkovského, Kristenova 27 (J. Schreier: Misa Pastoralis, Čuj, Miko, čuj; účinkují: Pištiband + Husovický okrašlovací spolek pěvecký)

  (u některých termínů bude ještě program doplněn)

 • Od ledna 2020 uzavíráme Muzeum hraček
  na Měnínské bráně

  Měnínskou bránu spravuje stejně jako hrad Špilberk Muzeum města Brna. Jde o jedinou dodnes dochovanou bránu z původní pětice městských bran, jež byly součástí hradeb. Od její poslední rekonstrukce uplynulo již víc než 4 desítky let, aktuální stav budovy se bohužel v poslední době rychle zhoršil. Stav inženýrských sítí je velmi špatný a akutně vyžaduje opravu. Muzeum proto musí co nejdříve přistoupit k rekonstrukci.

  Měnínská brána je od 1. ledna 2020 pro veřejnost uzavřena.

  Znamená to konec pro stávající stálou expozici Muzea hraček. Zahrnuje na 3 a půl tisíce hraček ze sbírky brněnské výtvarnice, paní Milady Kollárové. Každá má svůj příběh, každá byla se svým původním majitelem svědkem dějinných událostí. Hračky, s nimiž si hrávali naši prarodiče, měly na Měnínské bráně svůj domov rovných 10 let – Muzeum hraček tam bylo otevřeno v roce 2010.

  Od dubna 2020 pracovníci muzea zahájí na Měnínské bráně průzkumné práce, které zjistí rozsah poškození budovy. Připraví také projekt oprav. I posléze bude Měnínská brána sloužit jako výstavní prostor.

 • Branky Body Brno: komentovaná prohlídka

  Medaile a trofeje, které brněnští sportovci a sportovkyně vybojovali za 150 let, jsou v rámci výstavy Branky Body Brno k vidění na hradě Špilberku už jen do konce roku 2019. Jsou mezi nimi všechny mistrovské tituly Komety, jediný pohár Zbrojovky, Wimbledonský talíř nebo několik olympijských medailí – třeba i vůbec první zlatá, kterou v roce 1924 vybojoval pro Československo ve šplhu brněnský Sokol Bedřich Šupčík.

  Komentovaná prohlídka sportovní výstavy Branky Body Brno se koná 20. listopadu  a 7. prosince 2019.

  Kromě cenných trofejí výstava nabízí i neméně cenné příběhy sportovních osobností z Brna. Přiblíží vám je vyprávění kurátorů výstavy z Muzea města Brna, včetně 150leté historie brněnského sportu. Zveme vás na komentovanou prohlídku!

  • Středa 20. listopadu 2019 od 16 hodin
  • Sobota 7. prosince 2019 od 14 hodin

  Sraz ve výstavě v jižním křídle hradu Špilberku.

  Vstupné stejné jako do výstavy, tedy 90 / 50 Kč.

 • VÍNO Z BLÍZKA NA ŠPILBERKU 2019

  Na 100 vzorků výborných vín, 14 vinařství ze všech 4 vinařských podoblastí Moravy, k tomu možnost výhodně nakoupit vína on-line a také si prohlédnout 7 stálých expozic a 3 aktuální výstavy – to vše vám nabízí akce Víno z blízka na Špilberku. Nadace Partnerství pořádá další festival z cyklu Víno z blízka spolu s Muzeem města Brna právě ve výjimečném historickém prostředí hradu, kde si budete moci vychutnat i nakoupit víno od vybraných moravských vinařů.

  Víno z blízka na Špilberku se koná 30. listopad 2019

  Královská kaple, hranolová věž nebo sál Ogilvy se rozvoní vínem a rozezní cinkáním sklenic. Přístupné vám budou i expozice a výstavy – v jedné vstupence se vám otevře celý hrad i celá vinařská oblast Morava. Při akci bude Špilberk pokryt wi-fi signálem, abyste mohli pohodlně vína vybírat i nakupovat on-line.

  Expozice a výstavy

  V základní vstupence máte zahrnutou výstavu Branky Body Brno.
  S rozšířenou vstupenkou navštívíte následující stálé expozice:
  • Brno na Špilberku
  • O nové Brno
  • Od moderny po současnost
  • Od renesance po modernu
  • Od hradu k pevnosti
  • Žalář národů
  • Vulcanalia
  a také dvě aktuální výstavy:
  • Baron Trenck: Nová tvář legendy
  • Karla Hanušová: Zem za zavřenýma očima

  Zveme vás na předvánoční zážitek plný pohody, krásy a skvělých vín. Rezervujte si sobotu 30. listopadu a pozvěte své přátele.