• Příběh hradu

  Nový prohlídkový okruh určený pro návštěvníky od 12 let


  Špilberk – po více než 700 let neodmyslitelná dominanta města Brna. Symbol panovnické moci i lidského utrpení. Královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, Žalář národů, kasárna několika armád a sídlo Muzea města Brna.

  Vydejte se s námi na vzrušující cestu staletími a poznejte Příběh hradu.

  Aktuální termíny:

  4. 7. 2021 – 13.00, 16.00
  31.
  7. 2021 – 13.00, 16.00
  28. 8. 2021 – 13.00, 16.00

  Vstupenky zakoupíte on-line, před začátkem prohlídky předloží návštěvník vstupenku průvodci. Není nutné chodit se zakoupenou vstupenkou na pokladnu.

  Kapacita prohlídky: 20 osob
  Délka: 60 minut
  Výklad je v českém jazyce.

  Dotazy ohledně prohlídkového okruhu: hancak@spilberk.cz
  STORNO vstupenky: rezervace@spilberk.cz

  Prohlídkový okruh NENÍ BEZBARIÉROVÝ, není vhodný ani s dětskými kočárkem, vstup se psy je zakázán. Jde o fyzicky náročnější trasu, proto doporučujeme sportovní či pohodlnou obuv, v rámci prohlídky je několikrát přechod z interiéru do exteriéru a naopak. Součástí prohlídky nejsou stálé expozice a výstavy.

  Prosíme návštěvníky, aby se dostavili alespoň 15 minut před začátkem prohlídky, sraz na malém nádvoří.

  Prohlídka se řídí aktuálními vládními nařízeními.


  Ceník prohlídkového okruhu:

  Plné vstupné:  120 Kč
  Snížené vstupné:  70 Kč
  Rodinné vstupné: 275 Kč

  Historická veduta města Brna a hradu v barvě

 • 2. MÍSTO NA GLORIA MUSAEALIS
  ZA KNIHU EVROPAN ADOLF LOOS.
  NEJEN BRNĚNSKÉ STOPY

  Odborná činnost Muzea města Brna získala prestižní ocenění. V roce 2020 jsme vydali publikaci Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy. Originální publikace, kterou připravil kolektiv českých a zahraničních autorů v čele s editory Jindřichem Chatrným, Dagmar Černouškovou a Janou Kořínkovou, přináší zcela nové množství neznámých a dosud nezveřejněných badatelských poznatků o práci světoznámého architekta, brněnského rodáka Adolfa Loose. Kniha volně navazuje na tzv. startovní titul Brněnské stopy Adolfa Loose, který byl vydán o deset let dříve. Publikace Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy vyšla v česko-anglické mutaci – je tak zároveň významným příspěvkem k losoovským badatelským aktivitám v mezinárodním měřítku.

  Publikace byla nominována v kategorii Muzejní publikace roku v národní soutěži Gloria musaealis 2020 a nakonec získala 2. místo. Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze převzal ocenění jeden z autorů Jindřich Chatrný z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Na prestižní události ho doprovodil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian a fotografka Michaela Budíková. Autorům jedinečné publikace patří naše obrovská gratulace a uznání jejich práci. Z ceremoniálu soutěže Gloria musaealis, který se konal 17. května 2021, sdílíme následující fotografie. • Nová publikace o Adolfu Loosovi

  U příležitosti 150. výročí narození světově proslulého architekta vyhlásily v lednu 2020 Národní památkový ústav a Muzeum hlavního města Prahy „Rok Adolfa Loose“. Významnou spolupracující institucí se stalo Muzeum města Brna, které prezentovalo výstavu Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy. Jejím autorem byl Jindřich Chatrný ve spolupráci s Dagmar Černouškovou a dalšími kolegy. Oba poté s Janou Kořínkovou spoluautorsky a editorsky připravili také stejnojmennou publikaci, která přináší nejnovější badatelské poznatky k dílu a osobnosti Adolfa Loose, a to především v souvislosti s jeho „brněnskými stopami“.

  Kniha  Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy je nominována v národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii “Muzejní publikace roku”.

  Badatelské aktivity z posledních let, provedené na základě pečlivých rešerší dostupných pramenů a terénních průzkumů, tak korigují a mnohdy zcela nově interpretují schematicky opakovaná fakta. Zároveň potvrzují, že Loosovy profesní i společenské vazby s rodným městem nebyly jen sporadické, ale v určitých obdobích velmi intenzivní. Kniha připomíná v úvodní kapitole některá Loosova životní data a momenty spojené s jeho rodným městem a postupně představuje Loosovy práce pro Brno. Velmi objevné jsou příspěvky k cukerní rafinerii v Hrušovanech u Brna a Bauerovu zámečku. Totéž platí o Loosově otci, brněnském sochaři a kameníkovi, který patřil k předním reprezentantům brněnské měšťanské kultury druhé poloviny 19. století. Nechybí ani brněnské stopy Loosových žáků či rezonance jeho díla u brněnských badatelů.

  Reprezentativní publikace volně navazuje na starší titul Brněnské stopy Adolfa Loose z roku 2010 (pouze česká verze), avšak přináší množství zcela neznámých a doposud nezveřejněných badatelských poznatků v rámci systematické výzkumu, které přineslo uplynulé desetiletí. Díky vydání v česko-anglické mutaci se jistě stane podstatným příspěvkem k loosovským badatelským aktivitám v mezinárodním měřítku.

  Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Jana Kořínková (eds)
  Evropan Adolf Loos.
  Nejen brněnské stopy

  prodejní cena: 1280 Kč

  Publikaci si můžete objednat i online, a to na e-mailu smerdova@spilberk.cz

  Ve videu MAK Wien v rámci rozpravy o Adolfu Loosovi byla kurátorem Rainaldem Franzem představena i naše publikace.

   

   

   

 • Kam kráčíš, Brno?

  Jak se v příštích letech promění tvář města? Co popožene místní ekonomiku a co bude pohánět dopravní prostředky? Pohled do budoucna, ale i do minulosti nabízí venkovní výstava na dělovém bastionu hradu Špilberku. Čekají na vás proměny města Brna od roku 1900 až po vize budoucnosti. V příběhu rozvoje města se dozvíte o řadě významných staveb a významných osobností, které měly vliv na tvář Brna. V příběhu, který nikdy nekončí – každá generace do něj totiž připíše svoji novinku.

  Výstavu, kterou připravilo Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna, bude možné vidět od 4. 3. do 25. 4. 2021

  Výstava, s níž se můžete ohlédnout zpět, ale zároveň se podívat i do blízké budoucnosti prostřednictvím připravovaných projektů.

 • Baron Trenck už i v knize

  Nejslavnější špilberský vězeň, velitel pandurů baron František Trenck, zemřel 4. října 1749. Nechal se pohřbít v hrobce kapucínského kláštera v Brně, kde se jeho tělo přirozeně mumifikovalo.

  Nová kniha o slavném špilberském vězni a rekonstrukci jeho tváře i těla.

  Tato kniha shrnuje výsledky bádání unikátního tříletého projektu, při němž Trenckovu mumii zkoumal mezioborový tým specialistů nejmodernějšími metodami forenzní antropologie, soudního lékařství a molekulární biologie. Jednotlivé kapitoly odkrývají, co všechno se dalo zjistit o elitním vojákovi poloviny 18. století současnými věděckými postupy a jak tyto informace posloužily při rekonstruování Trenckovy tváře i celého těla. Je nutno připomenout, že 3D rekonstrukce podoby byla jako jedna z prvních na světě vyhotovena zcela digitálně a navíc pohyblivě.

  Kniha vzdává čest nevšední historické osobnosti s úzkým vztahem k městu Brnu a zároveň je příkladem úspěšné spolupráce historických, přírodovědeckých a technických vědních disciplín při poznání naší minulosti.

  Petra Urbanová, Petr Vachůt et al.

  BARON TRENCK
  Nová tvář legendy 

  prodejní cena: 300 Kč


 • PF 2021

 • SLEVA 20 % NA VŠECHNO, PROTOŽE KONČÍ ROK 2020!

  Milí návštěvníci, v předvánočním čase jsme pro vás připravili speciální dárek. V naší prodejně suvenýrů v barokní lékárně na hradě Špilberku získáte od 16. do 23. prosince 2020 slevu 20 % na nákup veškerého zboží z nabídky.

  Končí rok 2020, a tak pro vás máme slevu 20 % na všechno!

  Co u nás najdete? Kromě tradičních upomínkových předmětů s tematikou Brna a Špilberku tu máme také krásné knížky o historii, umění a architektuře, hrníčky, zápisníky, kalendáře, přívěšky i menší hračky. Zveme vás na příjemnou procházku na hrad, při které navíc pořídíte pěkné dárky. Uspěchané davy a tlačenice tu rozhodně nepotkáte.

  Sleva 20 % platí také na veškeré zboží v bookshopu vily Tugendhat. I tam najdete publikace o architektuře a stylové dárkové předměty. Nabídku můžete využít od 16. do 23. prosince 2020.

  Prodejna suvenýrů na hradě Špilberku je otevřená od úterý do neděle od 9.00 do 16.30, bookshop ve vile Tugendhat je otevřený od úterý do neděle od 10.00 do 17.00. Obě prodejní místa můžete navštívit i při uzavření památek, prodej je totiž nadále povolen. Těšíme se na vás!

  Sleva 20 % na všechno, co zakoupíte ve dnech 16. 12. až 23. 12. v suvenýrech na Špilberku a v bookshopu ve vile Tugendhat.

  Náš tip: Mezi nejkrásnější knihy, které máme v nabídce, patří např. oceňovaná publikace „Vize modernosti: Rudolf Sandalo“ nebo obsáhlá monografie meziválečného brněnského architekta Jiřího Krohy. Komu je nadělíte pod stromeček? 🙂

 • Mies v Brně / Villa Tugendhat

  Výstavní projekt připomíná 90. výročí od dokončení stavby vily Tugendhat a 10. výročí od zahájení její památkové obnovy. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Dům je zcela výjimečný svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, interiérovým vybavením, technickým zázemím a svým propojením se zahradou. Význam tohoto unikátního uměleckého díla pro dějiny světové architektury byl v roce 2001 deklarován zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

  Návštěvníci výstavy zhlédnou mimo jiné originální fotografie vily Tugendhat, které v roce 1931 pořídil Rudolf Sandalo, autentický nábytek z vybavení domu, původní projektovou dokumentaci objektu a řadu dalších dobových dokladů, které doposud nikdy nebyly vystaveny. Rovněž prostřednictvím dochované fotodokumentace brněnské výstavy z Domu umění z let 1968–1969 nahlédnou do její tehdejší vizuální podoby a architektonického řešení.

  Výstava „Mies v Brně / Villa Tugendhat“ potrvá od 11. září do 15. listopadu 2020.

  Právě na sklonku 60. let byla uspořádána v Domě umění výstava věnovaná vile Tugendhat – v době, kdy její památková obnova byla teprve v rovině plánů. Aktuální výstava připomínající důležitá výročí spojených s historií vily se proto symbolicky „vrací“ právě do brněnského Domu umění.

  Autory výstavy jsou Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Kurátorkou z Domu umění je Jana Vránová.

  Výstava vznikla v rámci spolupráce Domu umění města Brna s Muzeem města Brna, které spravuje kromě hradu Špilberku také vilu Tugendhat a ve sbírkách má zmíněné fotografie Rudolfa Sandala.

  Záštitu nad výstavou převzala paní Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna.

  Více zde: http://www.dum-umeni.cz/cz/vystavy/detail/id/640

 • Špilberk žije i po Bílé hoře

  Tradiční největší událost roku na hradě Špilberku je tu! Navzdory koronavirové uzavírce ŠPILBERK ŽIJE i letos. Tematicky se vrátíme do roku 1620, neboť uplyne 400 let od nechvalně proslulé bitvy na Bílé hoře. Těšit se můžete na zábavný historický program pro celou rodinu, spoustu dobových ukázek, divadel, muziky i občerstvení. Děti zabaví celohradní hra “Hrdý Brňan” a dospělé třeba speciální prohlídky.

  Na akci „Špilberk žije i po Bílé hoře“ si připomene důležitý milník českých dějin. Bitva na Bílé hoře se sice odehrála daleko od Brna, její důsledky ale dopadly na všechny. Začala Třicetiletá válka, během níž se Špilberk začal měnit z chátrajícího královského hradu na nedobytnou barokní pevnost. Pojďte k nám zažít převratnou atmosféru 17. století! Čeká vás tu spousta zábavy a pohody. A stejně jako Špilberk žil i po Bílé hoře, tak dnes Špilberk žije i po covidu. Cestu nahoru na hrad vám dokonce o víkendu usnadní autobusy. Linka č. 80 bude v sobotu a v neděli jezdit od 10.00 do 18.00 každou půlhodinu ze zastávky Česká (nástupiště na Moravském náměstí).

  Vzhledem k aktuální situaci samozřejmě myslíme na vaši bezpečnost. Většina programu se odehraje venku: hra, bojové ukázky, jarmark, pohádka i koncert budou venku na čerstvém vzduchu, kde nebude nutné nosit roušky. Po celém areálu vám budou k dispozici dezinfekce. U komentovaných prohlídek vnitřku jihozápadního bastionu bude omezená kapacita, v expozicích se bude dbát na rozestupy. Vstup do hradních interiérů bude možný pouze v rouškách. Přesto všechno vám ale slibujeme příjemně strávený čas na Špilberku.

  Rodinná víkendová akce „Špilberk žije i po Bílé hoře“ se bude konat 12. a 13. září 2020.

  Hrad Špilberk bude při akci otevřený po oba dny vždy od 10 do 18 hodin. V sobotu i v neděli vás čeká nabitý program. Co přesně?

  Celý hrad Špilberk

  • So, Ne 10–18 soutěžní hra „Hrdý Brňan“

  Dělový bastion

  • So, Ne 11.00 Bitva na Bílé hoře (ukázka z bitvy)
  • So, Ne 15.00 Švédi u Brna (ukázka z obléhání)

  Velké nádvoří 

  • So, Ne 16.00 pohádka O chytré princezně – KELTIK
  • So, Ne 17.00 koncert hudební skupiny CALATA

  Západní kurtina

  • So, Ne 10–18 vojenský tábor s koňmi

  Jihozápadní bastion – travnatá plocha nahoře

  • So, Ne 10–18 dravci
  • So, Ne 10.30, 14.30 předvádění dravých ptáků

  Jihozápadní bastion – interiér

  • So, Ne 10.30–16.30 komentované prohlídky každou půlhodinu

  Před mostem nad východním příkopem

  • So, Ne 10–18 jarmark

  Malé nádvoří

  • So, Ne 10–18 stánky s občerstvením

  Interiér hradu

  • So, Ne 10–18 stálé expozice Muzea města Brna a výstava Ateliéru Studánka (z bezpečnostních důvodů bude uzavřena výstava „Evropan Adolf Loos“ a stálé expozice „Chrám kamene“, “O nové Brno”, “Od renesance po modernu” a “Od moderny po současnost”).

  Změna programu vyhrazena.

  Vstupné:

  Plné 180 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 400 Kč.

  Vstupenky zakoupíte na DVOU POKLADNÁCH: u vjezdové brány a u kasemat. Otevřené budou v sobotu i v neděli od 10.00 pouze do 17.30!

  Autobus č. 80 bude jezdit pouze v sobotu a v neděli 12. a 13. září 2020 ze zastávky Česká (nástupiště na Moravském náměstí) přes zastávku Úvoz nahoru na hrad Špilberk – a zpět.

  Odjezdy ze zastávky Česká: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00

  Odjezdy ze zastávky Špilberk: 10.10, 10.40, 11.10, 11.40, 12.10, 12.40, 13.10, 13.40, 14.10, 14.40, 15.10, 15.40, 16.10, 16.40, 17.10, 17.40, 18.10

 • Komentovaná prohlídka výstavy Jiřího Bieleckého

  Pojďte se seznámit s dílem Jiřího Bieleckého a jeho dobových souputníků. Srdečně vás zveme ve čtvrtek 27. srpna od 16 hodin na hrad Špilberk na komentovanou prohlídku výstavy „Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti“. Tato výstava, prodloužená v důsledku koronavirové pandemie, mapuje dílo moravského malíře, grafika a tvůrce objektů Jiřího Bieleckého (1929–2000) a řadí jej do širšího kontextu formou dialogu s díly několika myšlenkově blízkých umělců – Dalibora Chatrného, Jana Wojnara, Stanislava Kolíbala a Jiřího Hilmara. Všichni totiž ve svých uměleckých dílech zkoumali účinky přírodních sil.

  Komentovaná prohlídka výstavy „Jiří Bielecki: Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti“ a představení monografie se koná ve čtvrtek 27. srpna 2020 v 16.00.

  Výstavou provede kurátorka Ilona Víchová z Oddělení dějin umění Muzea města Brna. Komentované prohlídky se zúčastní také autorova rodina – Dana a Jakub Bielečtí.

  Zároveň bude při této příležitosti představena nedávno vydaná monografie „Jiří Bielecki 1929–2000“ (CREATIVO, a.s. / Sophistica Gallery, Praha) s textem Ilony Víchové.

  Kdy: čtvrtek 27. srpna 2020, 16.00
  Kde: 2. patro západního křídla Špilberku, sraz před výstavou