• Špilberk žije Adventem

 • Sváteční nabídka Muzea města Brna

  Ve sváteční dny 28. října a 17. listopadu můžete využít speciální nabídky v nejznámějších brněnských památkách: vile Tugendhat a hradě Špilberku.

  Oslavte podzimní svátky v Muzeu města Brna.

  Na co se můžete těšit?

  Vila Tugendhat

  28. října
  – vstup do zahrady vily Tugendhat a vily Löw-Beer zdarma

  17. listopadu
  – vstup do zahrady vily Tugendhat a vily Löw-Beer zdarma
  – 4x okruh Vila zvenku pro studenty zdarma více na ww.tugendhat.eu

  Hrad Špilberk

  28. října
  – vstup na rozhlednu pro všechny zdarma

  17. listopadu
  – vstup na rozhlednu pro studenty zdarma
  – komentované prohlídky Poklady z depozitářů pro studenty zdarma v časech: 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00.

 • Špilas – nová planetka mezi Marsem a Jupiterem

  Špilas – tak Mezinárodní astronomická unie pokřtila planetku pohybující se mezi Marsem a Jupiterem. Do vesmíru se dostal nejen nejviditelnější symbol města Brna, ale poprvé i brněnský hantec. Jméno navrhli pracovníci brněnské hvězdárny, planetky si jako první všimli astronomové z kleťské observatoře.
  “ŠPILAS JE NEJEN ŠPILBERK, ALE TEĎ I PLANETKA MEZI MARSEM A JUPITEREM”
   Certifikát o pojmenování planety (401820) Špilas předala „křestní matka“ Jana Tichá a jeden z objevitelů Miloš Tichý do rukou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové u nás na hradě Špilberku. (401820) Špilas se tak zařadí mezi tři desítky planetek, které nesou jméno související s městem Brnem.
  Některým z nich je věnována výstava BRNO VE HVĚZDÁCH, která je následujících 6 týdnů ke zhlédnutí v sálu pod věží na Malém nádvoří na Špilberku.

  Tisková zpráva – Planetka Špilas

 • Jak žil Špilberk pohádkovým
  pokladem?

  Špilberk tento víkend opravdu ožil, a to především díky VÁM nejlepším návštěvníkům!
  Děkujeme vám z celého hradního a muzejního srdce, že jsme po roce zažili opět skvělou atmosféru, kterou by jinde jen těžko někdy někdo hledal!
  Špilberk žije pohádkovým pokladem je u konce, ale už teď se těšíme na další podobné akce a hlavně na příští rok, kdy Špilberk bude žít muzeem a vy tak budete moci zábavnou cestou nahlédnout pod pokličku muzejní a hradní práce!
  Fotogalerie z naší pohádkové akce :

  Tak zase za rok! Na viděnou!

 • Příběh hradu

  Nový prohlídkový okruh na hradě Špilberku

  Špilberk – po více než 700 let neodmyslitelná dominanta města Brna. Symbol panovnické moci i lidského utrpení. Královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, Žalář národů, kasárna několika armád a sídlo Muzea města Brna.

  Vydejte se s námi na vzrušující cestu staletími a poznejte Příběh hradu. Začínáme od 1. dubna!

  V rámci tohoto okruhu budou mít návštěvníci možnost zavítat na místa, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Jedná se například o renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále budete moci vstoupit do tzv. Vlaštovčího hnízda, společenský prostor vybudovaný v letech druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu s původními, krásně zdobenými kachlovými kamny, a mnoho dalších míst.

  Začátek prohlídky je na Malém nádvoří hradu:
  časy prohlídek: 9 – 17 hodin – podrobněji naleznete zde

  Ceník prohlídkového okruhu:

  Základní vstupné  160 Kč
  Snížené vstupné   95 CZK
  Rodinné vstupné  370 CZK

  Vstupenky na prohlídkový okruh zakoupíte i ONLINE!

  Prohlídkový okruh NENÍ BEZBARIÉROVÝ, není vhodný ani s dětskými kočárkem, vstup se psy je zakázán. Jde o fyzicky náročnější trasu, proto doporučujeme sportovní či pohodlnou obuv, v rámci prohlídky je několikrát přechod z interiéru do exteriéru a naopak. Součástí prohlídky nejsou stálé expozice a výstavy.

   

 • Nová díla v expozici Od moderny po současnost

  Naše stálá expozice Od moderny po současnost byla rozšířena o dvě zajímavá díla umělců spojených s Brnem.

  Do prostoru stálé expozice věnovanému neokonstruktivním a konceptuálním tendencím přibylo dílo brněnského představitele Klubu konkrétistů Josefa Hrdého (nar. 1932), který na jaře letošního roku oslaví své 90. narozeniny. Obraz Hommage astronautique z roku 1986 je založen na optických proměnách vyvolaných střídáním barevných pruhů. Vznik obrazu byl inspirován tragickou událostí raketoplánu Challenger společnosti NASA, který dne ledna 1986 (po necelých třech letech aktivní služby), 73 sekund po startu své desáté mise STS-51-L explodoval a shořel ve vzduchu přímo před zraky diváků. Všech sedm astronautů na palubě zahynulo.

  Do prostoru zaměřeného na činnost Fakulty výtvarných umění v Brně přibylo dílo brněnského umělce Břetislava Malého (nar. 1985), který nyní na fakultě vyučuje technologii malby. Jeho dílo Černá z roku 2021 je sestaveno z 28 téměř třímetrových elementů. Vytváří trojrozměrný „obraz“, který se konstruuje a zároveň se opět bortí, aby se opět transformoval v něco nového.

  Josef Hrdý – Hommage astronautique

  Břetislav Malý – Černá

   

   

   

   

   

   

   

   

  Josef Hrdý – Hommage astronautique                                                                    Břetislav Malý – Černá

 • Forum Brunense 2021

  Forum brunense vychází od roku 1988. Tradičně shrnuje vše, čím se v uplynulém roce zabývali odborníci Muzea města Brna. Sborník nabízí řadu odborných článků, které se týkají dějin Brna v politickém, sociálně-ekonomickém a kulturním kontextu. Aktuální číslo věnované roku 2021 nabízí např. články o francouzském cirkusu v Brně, o vedutě obléhání města Brna švédskou armádou v roce 1645 nebo o zlatých letech brněnské atletiky (1920–1931). Témat však obsahuje mnohem více.

  Forum brunense je již k dostání za 85 Kč v prodejně suvenýrů na hradě Špilberku.

  Obsah:

  Studie a články

  Jiří Vaněk, Zlaté roky brněnské atletiky (1920–1931). Osobnosti, legendy, mistři, rekordmani – a ti ostatní

  Materiály

  • Pavel Košťál, Francouzský cirkus v Brně v letech 1853 a 1854
  • Jana Svobodová, Krajina jižní Moravy v dílech umělců z okruhu vídeňské Akademie ve 2. polovině 19. století
  • Michal Simandl, Zestátnění brněnské městské policie v letech 1921–1923
  • Božena Víchová, Oko do duše okno

  Nad sbírkami

  • Tomáš Koch, Veduta obléhání města Brna švédskou armádou v roce 1645. Velkolepé zobrazení obléhání
  • Petr Vachůt, Bedřich Franz – průvod Božího těla v červnu 1841 na Zelném trhu. Výročí 180 let od exponování nejstarší reportážní fotografie na světě
  • Anežka Špinlerová, Nové přírůstky plavek do textilních sbírek historického oddělení a stručná historie „koupacího trika“
  • Martin Samson, Sbírka tiskovin, dopisů a známek Valentina Schiebla

  Zprávy

  • Zuzana Holubová, Konference Archeologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku v letech 2019–2020
  • Pavel Ciprian, Centrum dialogu
  • Iveta Černá, Bilaterální spolupráce Norska a České republiky ve vile Tugendhat: mezinárodní symposium „Zrození velkoměsta a životní styl dlouhého století“
  • Pavel Ciprian, Muzeum města Brna v roce 2020
 • Nová expozice Rakouská Morava

  Výtvarné umění 16. – 19. století v Brně

  Nová stálá expozice starého umění představí nejvýznamnější malby a sochy ze sbírek Muzea města Brna do konce 19. století. Navodí představu, s jakými výtvarnými díly se Brňané ve své době setkávali, a jak se umění v Brně v období Habsburské monarchie vyvíjelo.

  Novou expozici RAKOUSKÁ MORAVA můžete na hradě Špilberku navštívit od 24. února 2022.

  Většinu obrazů v části věnované 19. století neměli návštěvníci možnost dosud možnost vidět, protože byly skryté v depozitářích.

   

 • Adventní komentované prohlídky

 • Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem

  Týden před Vánoci bude Špilberk patřit duchovnu, ale také folkloru.

  Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem, to bude akce na velkém nádvoří, kde se v sobotu 17. 12. od 11.00 do 13.00 představí dětský folklorní soubor Javorníček Brno.

  Po dětech z Javorníčku bude na stejném místě od 14.00 následovat vánoční bohoslužba od římskokatolické farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla ve spolupráci se ZUŠ Varhanická.

  Vstup je ZDARMA.

  Během celého dne si také mohou jít děti vyrobit vánoční dáreček do našich tvořivých dílniček.

  Vstup do dílniček je 150,- tvořivé dítě + 1 doprovod zdarma. V rámci zakoupené vstupenky na dílničku se budou moci rodiče s dětmi podívat do stálých výstav na hradě zcela ZDARMA.

  Online vstupenku na Adventní dílničky můžete koupit ZDE

    Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem na facebooku

 • Čertovské Vánoce

  K adventu na Špilberku patří i tradiční dětský den.

  Letos nese název Čertovské Vánoce a možná přijde i anděl… Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku se bude konat 10. prosince od 10.00 do 17.00.

  Přichystaná je soutěžní vánoční hra aneb: zachráníš se splněním tří úkolů před čertem Barnabášem?

  Na velkém nádvoří se bude konat jarmark chutí a vůní, a jak je tradicí, nebude chybět ani opékání špekáčků.

  Uvnitř hradu si budou moci děti vyrobit něco na památku ve tvořivých dílničkách, které tento den připravuje Muzeum města Brna ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Děti nebudou ochuzené ani o divadýlko s pohádkou a letos se můžou těšit i na minikino nebo virtuální realitu od Zoo Brno.

  Až se setmí, program bude zakončený poutavou ohňovou show.

  Vstup na akci je ZDARMA.

  Vstup do dílniček je 150,- tvořivé dítě + 1 doprovod zdarma. V rámci zakoupené vstupenky na dílničku se budou moci rodiče s dětmi podívat do stálých výstav na hradě zcela ZDARMA.

  Online vstupenku na Adventní dílničky můžete koupit ZDE

    Čertovské Vánoce na facebooku

 • Adventní dílničky

  Advent na Špilberku odstartují tvořivé dílničky, které budou probíhat každou sobotu od 26. listopadu do 17. prosince, vždy od 10.00 do 17.00. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji online a kapacita je omezená. Trvání dílničky je cca 60 minut.

  V rámci zakoupené vstupenky na dílničku se budou moci rodiče s dětmi podívat do stálých výstav na hradě zcela ZDARMA. Děti si tak odnesou nejen krásný výrobek, ale také zážitek z výstavy.

  Online vstupenku na Adventní dílničky můžete koupit ZDE

  26. 11. Adventní dílničky – Vánoční přání
  3. 12. Adventní dílničky – Čertoviny
  10. 12. Adventní dílničky – Vánoční ozdoba
  17. 12. Adventní dílničky – Vánoční dáreček

     Adventní dílničky na facebooku

 • Den Brna 2022

  Blíží se velkolepá třídenní akce DEN BRNA 2022, při které ožije celé město a hlavně letos i hrad Špilberk!

  A co vás na Špilberku čeká?

  ♦  V tento den bude pro návštěvníky Dne Brna vstup do expozic Od hradu k pevnostiŽalář národů a Rozhledna ZDARMA

  ♦  Okruh Muzeum bude pro všechny návštěvníky tento den přístupný se slevou 20%.

  ♦  SPECIÁLNÍ KOSTÝMOVANÁ PROHLÍDKA BASTIONU
  Hrad Špilberk sehrál při obléhání Brna roku 1645 klíčovou roli. Jakou? To se dozvíte na speciální kostýmované prohlídce jihozápadního bastionu!

  Čas prohlídek:                 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00
  Prodej vstupenek:         pokladna na malém nádvoří
  Začátek prohlídky:        malé nádvoří

  Cena:
  Základní: 100 Kč
  Snížené: 60 Kč
  Rodinné: 230 Kč

  Délka prohlídky:              25–30 min.

  Kompletní program celého Dne Brna 2022 naleznete ZDE

  V roce 1645 plánoval švédský generál Tornstenson dobýt město Brno do 3 dnů a Špilberk do týdne. Všechno ale bylo jinak! Chrabrý velitel Raduit de Souches, duchovní opora páter Martin Středa a prakticky všechno obyvatelstvo města změnili běh dějin.
  Připomeňte si nejvýznamnější událost v dějinách Brna od 12. do 14. srpna 2022. Třídenní program, který kombinuje historickou a duchovní linku, zabaví malé i velké a je zdarma!
  Hlavní pořadatel akce je TIC Brno.
  Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové a brněnského biskupa Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho.

  Více informací o programu a akci na webu  www.denbrna.cz

  Program festivalu Den Brna je zdarma.

  Změna programu vyhrazena.

 • ŠPILBERK ŽIJE POHÁDKOVÝM POKLADEM

  Přijďte 10. a 11. září na hrad Špilberk a užijte si atmosféru jubilejního ročníku známé brněnské akce pro celou rodinu Špilberk žije! Letos celý hrad ožije pohádkovým pokladem.  V sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin pro vás chystáme celohradní hru. Pohádková cesta povede osmi stanovišti rozmístěnými po celém hradu. Na stanovištích na vás budou čekat oblíbení hrdinové z osmi různých pohádek, a hlavně na konci vaší cesty bude přichystaný poklad pro každého, kdo úkoly zdárně splní. Princezny, zvířátka, čerti i král s královnou ti všichni tu budou!

  Celý víkend nebude chybět ani doprovodný program jako divadelní představení pro děti, řemeslný jarmark a možná přijede i princ Bajaja na koni utkat se v souboji.

  Během celého víkendu bude za jednotné vstupné přístupný celý hrad a areál hradu včetně výstav a stálých expozic (kromě druhého patra). Můžete tak nahlédnout do tematické výstavy Poklady špilberské zbrojnice, projít si známé kasematy, dozvědět se něco z historie Brna ve stálé expozici Brno na Špilberku nebo vystoupat na špilberskou rozhlednu a užít si nejkrásnější výhledy na centrum města, okrajové části, a pokud bude hezké počasí, dohlédnete až na Pálavu.

  Pouze tento víkend při koupi vstupenky na některý z programů ve vile Tugendhat se mohou návštěvníci zadarmo zúčastnit akce Špilberk žije pohádkovým pokladem. Při koupi vstupenky na akci Špilberk žije pohádkovým pokladem se návštěvníci mohou zadarmo podívat do zahrad vily Tugendhat.

  To všechno a mnohem více zažijete druhý zářijový víkend na hradě Špilberku, který letos ožije známými i méně známými českými pohádkami.

  Program

  Sobota 10. 9.
  Neděle 11. 9. 2022

  Celý hrad
  10.00 – 18.00 Hledání pohádkového pokladu

  Velké nádvoří
  10.00 – 18.00 Jarmark

  11.00 Pohádkové zahájení – Divadýlko Zvířátka a Petrovští
  13.00 Pohádkové zpívánky Z pohádky do pohádky
  14.00 Divadýlko Smolíček a jezinky
  15.00 Pohádkové zpívánky Z pohádky do pohádky
  16.00 Pohádkové soutěže
  17.00 Turnaj Bajaja

  Západní kurtina
  10.00 – 18.00 Jízda na konících

  Dělový bastion
  10.00 – 18.00 Dětský kolotoč

  Jihovýchodní bastion
  10.00 – 18.00 Fotokoutek u vodníka
  10.00 – 18.00 Focení se šlechtou

  Jihozápadní bastion
  Kostýmované komentované prohlídky Bastion – opevnění
  11.00, 12.00, 13.00, 14,00, 15.00, 16.00, 17.00

  Změna programu vyhrazena.

  VSTUPNÉ:

  Online předprodej:
  Jednotné vstupné (pro všechny od 4 let):  160 CZK/den
  Rodinné vstupné (1–2 dospělí + 1–3 děti do 15 let):  450 CZK/den
  Děti do 3 let:  ZDARMA
  ZTP, ZTP/P:   ZDARMA
  PRVŇÁČCI:  ZDARMA

  Jako každý rok prvňáčci budou mít vstup zdarma.

  Na místě:
  Jednotné vstupné (pro všechny od 4 let) :   170 CZK/den
  Rodinné vstupné (1–2 dospělí + 1–3 děti do 15 let) :  500 CZK/den
  Děti do 3 let: ZDARMA
  ZTP, ZTP/P: ZDARMA
  PRVŇÁČCI:  ZDARMA

  ONLINE vstupenky na sobotu nebo neděli si můžete koupit zde: ŠPILBERK ŽIJE POHÁDKOVÝM POKLADEM

  Těšíme se na vás a na to, jak celý Špilberk zase krásně ožije!

  VILA ŽIJE URBANISMEM 

  10. a 11. září 2022
  vila Tugendhat

  Jak vypadala Černá pole, kde stojí jedna z nejslavnějších vil v Brně, na počátku dvacátého století a jak se proměnil charakter této rezidenční čtvrti o sto let později s námi můžete prozkoumat již 10. a 11. září ve vile Tugendhat! Ponořte se s našimi edukátory, architekty a pedagogy do problematiky městského plánování.

  Rezervujte si již teď svoje místo na prohlídce, procházce nebo výtvarném workshopu na e-mailu ludmila.haasova@tugendhat.eu. Kapacita jedné skupiny je 16 osob (vč. rodičovského doprovodu).

  Vstupné: 160 CZK

   S platnou vstupenkou Vám bude umožněn volný vstup na víkendový rodinný festival Špilberk žije pohádkovým pokladem, jehož je program na vile součástí.

   

  PROGRAM

  sobota 10. září

  • 10.00–12.00 prohlídka vily Tugendhat pro předškoláky s Michalem Kolářem (5–7 let)
  • 12.30–14.00 „Návštěva u Tugendhatových“

  prohlídka vily Tugendhat a procházka po Černých Polích s architektkou Janou Kaštánkovou (8–12 let)

  • 14.00–16.00 „Plánujeme město“

  výtvarný workshop s Alicí Křížovou-Stuchlíkovou (8–10 let)

   

  neděle 11. září

  • 10.00–12.00 prohlídka vily Tugendhat pro školáky s Vladimírem Kyselou (8–12 let)
  • 12.00–13.30 „Mladý urbanista“

  procházka po Černých Polích s Michalem Kolářem (8–12 let)

  • 14.00–16.00 „Plánujeme město“

  výtvarný workshop a prohlídka vily Tugendhat s Alicí Křížovou-Stuchlíkovou (5–7 let)

   

  Kontakt:

  Ludmila Haasová

  ludmila.haasova@tugendhat.eu

  (+420) 515 511 018