• Poznejte Jihozápadní bastion

  …Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk…

  Poznejte unikátní podzemí hradu Špilberku, stavební historii i opevnění, které sehrálo klíčovou roli během nejslavnější kapitoly brněnských dějin – obléhání města Švédskými vojsky v roce 1645. Vše v rámci zajímavého prohlídkového okruhu, který se pro vás od 1. října otevírá.

  • Časy jednotlivých prohlídek: 10.30, 12.30, 14.30, 16.30
  • Prodej vstupenek na pokladně v kasematech nebo online. Sraz na prohlídku před vstupem do kasemat.
  • Prohlídku nedoporučujeme osobám trpícím klaustrofobií, silnou závratí, případně se sníženou pohyblivostí.

  Více informací o prohlídkovém okruhu naleznete ZDE.

 • Muzeum města Brna slaví 117. narozeniny

  18. září 1904 – den, kdy vzniklo Muzeum města Brna! Už 117 let se stará o kulturní dědictví města.

  Psal se rok 1904, kdy se v prostorách starého Zemského domu (dnešní Nové radnice) slavnostně otevřelo městské muzeum. Základem pro něj se staly obrazy zámožného měšťana Heinricha Gomperze, které městu odkázal. Ve třicátých letech 20. století muselo muzeum hledat nové zázemí a našlo jej v budově Městského dvora na Šilingrově náměstí. Muzeum města Brna se začalo čím dál více rozvíjet od padesátých let 20. století, kdy stoupá počet sbírek a těch, kteří o ně pečují – odborných pracovníků. V roce 1960 se muzeum stěhuje na Špilberk, který se stal dodnes hlavním sídlem instituce reprezentující dějiny města.

  Dnes Muzeum města Brna spravuje další významné památkové objekty, vedle hradu Špilberku ještě vilu Tugendhat, Měnínskou bránu a Arnoldovu vilu, která na svoji rekonstrukci čeká.

  117 let – co všechno se tu událo? Odkrýváme k narozeninám dosud nezveřejněné poklady z našeho fotoarchivu.

  18. 9. 1904 slavnostní otevření městského muzea v budově Zemského domu (Dominikánské náměstí)

  Otevřeny stálé expozice: Galerie Heinricha Gomperze, Cechovní památky, Rytiny Josefa Axmanna a Brněnská obývací místnost

  foto: Pohled do první expozice – Cechovní památky 1904

   

   

   

  Cecilie Hálová-Jahodová (1892–1978): -první a zatím poslední žena ve vedení muzea .

  Ředitelka Muzea Zemského hlavního města Brna (tehdejší oficiální název) v letech 1948 –1958 (muzeum sídlilo v té době v budově tzv. Městského dvora na Šilingrově náměstí).

  foto: Cecilie Hálová-Jahodová při zahájení výstavy Stavební a umělecký vývoj města Brna 1953

   

   

  „Lidé bděte. Nacistické zločiny, koncentrační tábory, boj za svobodu.“: první stálá expozice Muzea města Brna na hradě Špilberku.

  Vernisáž byla v roce 1962 a hlavní část expozice se nacházela v prvním patře východního křídla (dnes je zde tzv. Královská kaple)

   

   

   

  11. 4. 1937: moderně pojatá instalace sbírek městského lapidária v Křížové chodbě Zemského domu (dnes Magistrát města Brna)

  Autorkou instalace byla historička umění PhDr. Zoroslava Drobná, architektonické řešení významný architekt Josef Polášek (který je také autorem přestavby Zemského domu pro účely magistrátu, 1935).

   

   

  50. léta 20. století: architekt Bohuslav Fuchs navrhoval architektonická řešení expozic a výstav pro muzeum. Malíř Eduard Milén pro muzeum graficky upravoval plakáty a výstavní katalogy. Oba bez nároku na honorář!

  foto 1: Přednáška architekta Bohuslava Fuchse ve výstavních prostorách muzea 1955
  foto 2: Eduard Milén a jeho žáci v expozici muzea 1955

  fotografie: archív Muzea města Brna

   

   

 • NAJDI KRÁLOVSKÉ DARY: Zlom zakletí Špilberku!

  Interaktivní omalovánka k procházce kolem hradu Špilberku.

  Pomůžete moudrému králi získat zpět ztracené královské dary? Stezka začíná u brány Špilberku (přístup z parku od Husovy ulice), vede okolo hradu a končí na nádvoří. Procházkou vás povede sešit s aktivitami pro děti.

  Samoobslužná stezka pro rodiny s dětmi (od 4 let) a malé skupiny / cca 60 min

  Cena za sešit je 20 Kč/ks

  V prodeji na obou pokladnách na Špilberku

 • Mezinárodní den archeologie 2021 na Špilberku

  Přijďte si poslechnout zajímavosti o válečnictví v minulosti. Seznámíte se s podobou pravěkých válečníků a jejich zbraní a vyzkoušíte si zbroj antického válečníka.

  Mezinárodní den archeologie na Špilberku ve znamení válečnictví v průběhu času.

  Doprovodné aktivity pro velké i malé zajištěny. Akci pořádá spolek SAMUNI při Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s Muzeem Města Brna.

  Kdy: 16. 10. 2021, 11.00 – 17.00
  Kde: Hrad Špilberk – sál Ogilvy

  událost na Facebooku

 • Komentovaná prohlídka výstavy

  Pojďte se seznámit s dílem Vladimíra Preclíka a jeho dobových souputníků. Srdečně vás zveme ve čtvrtek 14. října od 15:30 na hrad Špilberk na komentovanou prohlídku výstavy Malá území  – Vladimír Preclík v dialogu se Zdenou Fibichovou, Evou Kmentovou, Olbramem Zoubkem a Zdeňkem Šimkem”

  Výstava mapuje dílo významného českého sochaře, malíře, řezbáře spisovatele, pedagoga Vladimír Preclík v širším kontextu své tvorby.  Z hlediska vazby na konkrétní životní situaci týkající se vztahu se sochařkou Zdeňkou Fibichovou, z hlediska sociálního, kulturního a politického kontextu v souvislosti s nástupem normalizace a jejími důsledky a z aspektu výtvarného dění – zakládání tvůrčích skupin, působení skupiny Trasa 54, vývoj tvorby generačních souputníků – Kmentové, Zoubka a Šimka.

  Komentovaná prohlídka výstavy „Vladimír Preclík. Malá území“ se koná ve čtvrtek 14. října 2021 v 15:30.

  Výstavou provede kurátorka Ilona Víchová z Oddělení dějin umění Muzea města Brna.

  Kdy: čtvrtek 14. října 2021, 15.30.
  Kde: 2. patro západního křídla Špilberku, sraz před výstavou

 • Jak žil Špilberk letos pověstmi

  Co všechno se událo na Špilberku 11. a 12. září 2021?

  Ohlédněte se s námi za velkolepou originální hradní akcí, která se konala už podeváté. A letos jí vévodily známé i méně známé brněnské pověsti. Kromě nich i nejrůznější atrakce, turnaje, divadelní představení, jarmark a nechyběla ani dobrodružná hra pro celou rodinu.

  Tak zase za rok! Na viděnou!
  foto: Michaela Budíková
  video: Miloš Strnad

   

 • Mezinárodní hudební festival Špilberk 2021

 • MUZEJNÍ NOC 2021 VE VILE TUGENDHAT

 • Příběh hradu

  Nový prohlídkový okruh určený pro návštěvníky od 12 let


  Špilberk – po více než 700 let neodmyslitelná dominanta města Brna. Symbol panovnické moci i lidského utrpení. Královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, Žalář národů, kasárna několika armád a sídlo Muzea města Brna.

  Vydejte se s námi na vzrušující cestu staletími a poznejte Příběh hradu.

  Aktuální termíny:

  4. 7. 2021 – 13.00, 16.00
  31.
  7. 2021 – 13.00, 16.00
  28. 8. 2021 – 13.00, 16.00

  Vstupenky zakoupíte on-line, před začátkem prohlídky předloží návštěvník vstupenku průvodci. Není nutné chodit se zakoupenou vstupenkou na pokladnu.

  Kapacita prohlídky: 20 osob
  Délka: 60 minut
  Výklad je v českém jazyce.

  Dotazy ohledně prohlídkového okruhu: hancak@spilberk.cz
  STORNO vstupenky: rezervace@spilberk.cz

  Prohlídkový okruh NENÍ BEZBARIÉROVÝ, není vhodný ani s dětskými kočárkem, vstup se psy je zakázán. Jde o fyzicky náročnější trasu, proto doporučujeme sportovní či pohodlnou obuv, v rámci prohlídky je několikrát přechod z interiéru do exteriéru a naopak. Součástí prohlídky nejsou stálé expozice a výstavy.

  Prosíme návštěvníky, aby se dostavili alespoň 15 minut před začátkem prohlídky, sraz na malém nádvoří.

  Prohlídka se řídí aktuálními vládními nařízeními.


  Ceník prohlídkového okruhu:

  Plné vstupné:  120 Kč
  Snížené vstupné:  70 Kč
  Rodinné vstupné: 275 Kč

  Historická veduta města Brna a hradu v barvě

 • 2. MÍSTO NA GLORIA MUSAEALIS
  ZA KNIHU EVROPAN ADOLF LOOS.
  NEJEN BRNĚNSKÉ STOPY

  Odborná činnost Muzea města Brna získala prestižní ocenění. V roce 2020 jsme vydali publikaci Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy. Originální publikace, kterou připravil kolektiv českých a zahraničních autorů v čele s editory Jindřichem Chatrným, Dagmar Černouškovou a Janou Kořínkovou, přináší zcela nové množství neznámých a dosud nezveřejněných badatelských poznatků o práci světoznámého architekta, brněnského rodáka Adolfa Loose. Kniha volně navazuje na tzv. startovní titul Brněnské stopy Adolfa Loose, který byl vydán o deset let dříve. Publikace Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy vyšla v česko-anglické mutaci – je tak zároveň významným příspěvkem k losoovským badatelským aktivitám v mezinárodním měřítku.

  Publikace byla nominována v kategorii Muzejní publikace roku v národní soutěži Gloria musaealis 2020 a nakonec získala 2. místo. Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze převzal ocenění jeden z autorů Jindřich Chatrný z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Na prestižní události ho doprovodil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian a fotografka Michaela Budíková. Autorům jedinečné publikace patří naše obrovská gratulace a uznání jejich práci. Z ceremoniálu soutěže Gloria musaealis, který se konal 17. května 2021, sdílíme následující fotografie.