• Za čím na Špilberk? Plán výstav a akcí na rok 2017

  Na začátku února začne na Špilberku výstava Vasarely, jež bude hýřit geometrií, kontrasty a optickými iluzemi. Představíme vám totiž zakladatele op-artu Victora Vasarelyho. Později se přidá výstava Nedělní korzo, ze které na vás dýchne atmosféra dávných brněnských promenád. Uvidíte na ní dobové vycházkové hole, módní doplňky i staré fotografie míst, kde se kdysi Brňané rádi procházeli. V dubnu bude na Špilberku výstava Nechtěné dědictví. Přiblíží vám málo známou tvorbu brněnského architekta Jana Dvořáka, který zvláště v 60. a 70. významně ovlivnil tvář města.

  V červnu zahájíme hlavní výstavu sezóny. Jmenovat se bude Stavba jako Brno a potrvá až do konce roku. Seznámíte se na ní s vývojem stavebních řemesel, poznáte, jak se stavěl hrad, kostel nebo měšťanský dům a přímo v exteriéru Špilberku si prohlédnete funkční repliky středověkých stavebních strojů. V červnu ale začne také výstava Krysáci, kterou ocení zvláště děti – najdou na ní dobrodružství těchto večerníčkových postaviček. O prázdninách bude královská kaple Špilberku tradičně hostit výstavu sklářského umění. Tentokrát představíme další legendu českého skla – Jiřinu Žertovou. Na konci srpna ještě začne výstava Radka Kratiny, důležité postavy české variabilní tvorby a konkrétismu.

  I v roce 2017 pro vás chystáme bohatou nabídku výstavy a kulturních akcí.

  Podzim na Špilberku potěší milovníky fantasy. Od konce září tam bude výstava Jeden kmen, na níž vám představíme stejnojmenný výtvarný projekt. Nahlédnete do světa skřetů z kmene Snaga. Čas adventu bude i v roce 2017 patřit dětem, avšak tentokrát výjimečně vybočíme z tradice výstav autorů pro děti. Uvedeme totiž tvorbu studií, které vytvářejí vizuální podobu počítačových her. I ta totiž vzniká podobně jako umělecké dílo a stejně tak podněcuje představivost. Dokáže vám to výstava Kouzelný svět počítačových her.

  Výstavy doplní také široká nabídka akcí. Ve výčtu nechybí tradiční akce jako Brněnská muzejní noc, která připomene 300 let od narození Marie Terezie, proslulé Letní shakespearovské slavnosti nebo Mezinárodní hudební festival Špilberk pod taktovkou Filharmonie Brno. Znovu se chystá také festival Provázek na hrad! divadla Husa na provázku, vystoupení souboru VUS Ondráš nebo festival elektronické hudby Špilberk Open Air. Několik oper pod širým nebem během léta odehraje Národní divadlo Brno, chystá se také galakoncert festivalu Ibérica nebo koncert rockové skupiny Divokej Bill. Po celé léto se budou na východním opevnění hradu promítat filmy na Letním kině. Opět přichystáme také tradiční akci Špilberk žije, při níž se odemykají všechna zákoutí hradu. Letos půjde akce ruku v ruce s výstavou Stavba jako Brno, Špilberk proto ožije středověkými řemesly. Závěr roku bude patřit vánoční akci pro děti.

  Výstavy

  Vasarely: 2. února až 2. dubna
  Nedělní korzo. Svět brněnských promenád a vycházkových holí: 23. února až 21. května
  Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998): 20. dubna až 2. července
  Stavba jako Brno. Od hradby k paneláku: 1. června až 31. prosince
  Krysáci: 7. června až 27. srpna
  Jiřina Žertová – Vrstvení: 13. července až 3. září
  Radek Kratina – Konstanty a proměnné: 30. srpna až 15. října
  Jeden Kmen: 24. září až 31. prosince
  Kouzelný svět počítačových her: 23. listopadu 2017 až 14. ledna 2018


  Akce

  Brněnská muzejní noc: 20. května
  Operní představení Národního divadla Brno – Tosca a La traviata: 3. a 4. června
  Vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš: 21. června
  Divadelní festival Provázek na hrad!: 23. až 28. června
  Galakoncert festivalu Ibérica: 29. června
  Špilberk Open Air: 30. června
  Letní kino na Špilberku: 1. července až 31. srpna
  Operní představení Národního divadla Brno – Carmen: 8. července
  Koncert Divokej Bill: 12. července
  Vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš: 13. července
  Letní shakespearovské slavnosti: 14. července až 9. srpna
  Mezinárodní hudební festival Špilberk: 13. srpna až 27. srpna
  Operní představení NdBrno – Tosca, Nabucco, La Gioconda a Carmen: 29. a 31. srpna a 2. a 3. září
  Špilberk žije řemeslem!: 9. až 10. září
  Vánoce na Špilberku: 9. prosince