Navigation
Načítání akcí
 • Čtvrtek 22

  Listopad 2018

  -

  Neděle 20

  Leden 2019

 • Od 9:00

  -

  Do 17:00

 • Hrad Špilberk

  Brno,

Zimní výstavy na hradě Špilberku už tradičně patří dětem. Ta letošní vám představí sbírku překrásných historických loutek Marie a Pavla Jiráskových z Brna. Loutky jsou ryze českým fenoménem, jde takřka o náš národní poklad. Vždyť právě loutkové divadlo sehrálo důležitou roli v době národního obrození.

Uvidíte loutky veselé i strašidelné, od kašpárků až po Spejbla s Hurvínkem.

Rozsáhlá sbírka zahrnuje loutky z doby 1850 až 1950 – od loutek potulných marionetářů přes loutky inspirované tvorbou Mikoláše Alše až po moderní loutky první republiky.

Manželé Jiráskovi sbírají loutky přes 30 let. Představili je třeba v USA nebo v Číně. Přitom až nyní své loutky vystaví přímo doma, v Brně. Výstava na hradě Špilberku dýchá kouzlem starých časů. Děti v ní vedle spousty postaviček najdou i opravdová loutková divadla různých velikostí nebo hravou dílnu.

Doprovodný program

So 8. 12. Kašpárkovy Vánoce na Špilberku: 10.00 až 17.00
Tradiční adventní akci pro děti i dospělé tentokrát ovládne kašpárek a jeho loutkoví kamarádi. Potěší vás divadélka, koncerty, jarmark a opékání buřtů, nebude chybět ani vánoční strom na nádvoří.

více informací zde

So 15. 12. komentovaná prohlídka: 15.00
O tajemství loutek povypráví sběratelé Jiráskovi. Jak se liší loutky z různých období? Jak fungují a co musí umět loutkoherec či řezbář? Pojďte spatřit krásu historických loutek při komentované prohlídce.

Loutka pro tebe – lektorský program s dílnou

Zahrát si loutkové divadlo nebo vyrobit vlastní loutku – to jsou lákadla pro malé i velké, dílna je totiž součástí výstavy. Pro školy lektorský program s dílnou na objednání, pro individuální návštěvníky samoobslužná dílna bez objednání.

více informací zde

Objednávky:
Barbora Svátková, e-mail: svatkova@spilberk.cz, tel.: 542 123 635

Otevírací doba a vstupné
úterý – neděle 9.00–17.00 hodin

Plné vstupné                         120 Kč
Snížené vstupné                    70 Kč
Rodinné vstupné                275 Kč
Skupiny (od 10 osob)       100 Kč
Organizovaná školní výprava      50 Kč
Děti od 2 – 6 let                                       10 Kč
Lektorský program                            50 Kč

loga loutkym