Navigation
Načítání akcí
 • Středa 7

  Červen 2017

  -

  Neděle 27

  Srpen 2017

 • Od 10:00

  -

  Do 18:00

 • Galerie Jih

  Brno,

Nečekanému problému v těchto dnech čelí brněnský hrad Špilberk. Přízemí jeho jižního křídla zřejmě zamořili hlodavci. V prostoru tamní galerie se objevili dva krysí samci a jeden potkan. V kasematech ve známém „Krysím kanále“ ale zatím žádné krysy spatřeny nebyly. Vedení Muzea města Brna přesto uvažuje o deratizaci. Krysáci údajně pocházejí ze skládky odpadu u Vizovic na Valašsku. „Spolu s nimi zaznamenal kamerový systém ostrahy hradu také jednoho bílého laboratorního potkana. Na záběrech z přízemí jižního křídla jsou patrná i další zvířata – ježek, žába, holub, netopýr, dokonce také slepýš nebo šváb,“ upřesnil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Do žádných dalších částí Špilberku podle něj ale zvířata nepronikla. V prostoru jižního křídla se kromě hlodavců objevilo i nejrůznější harampádí od starého šicího stroje a telefonu až po troubu nebo ledničku.

Krysáci jsou na Špilberku v galerii v přízemí jižního křídla od 7. června do 27. srpna 2017.

Přítomnost škůdců by mohla znamenat hrozbu nejen pro cenné sbírkové předměty a dokumenty uložené na Špilberku, ale také pro návštěvníky. Vedení muzea to ale vyvrací. „Lidé se nemusí obávat, při návštěvě Špilberku jim nic nehrozí. Situaci máme pod kontrolou. Plánujeme deratizaci, z provozních důvodů k ní ale budeme moci přistoupit až v září,“ vysvětlil ředitel muzea Pavel Ciprian. Bez problémů se tak podíváte do oblíbených kasemat, na rozhlednu nebo do výstavy Stavba jako Brno, která začala teprve před týdnem.

Muzeum města Brna se kvůli krysám zhoršení návštěvnosti neobává. „Oba krysáci i s potkanem jsou sice svérázní, ale jsou také velmi roztomilí. Dokonce je s nimi zábava,“ dodal Kalábek s tím, že na krysáky se mohou přijít podívat i rodiny s dětmi. Přichystané jsou pro vás dokonce tematické hračky a knížky. V případě zmíněných hlodavců jde o „známé firmy“: o dva valašské krysáky Huberta a Hodana z vizovického smetiště a o laboratorního potkana Edu z Prahy. Znáte je už velmi dobře z televizní obrazovky. Avšak nikoli ze zpráv. Jsou to totiž postavičky z večerníčku Krysáci.

Na Špilberk dorazili krysáci i s ostatními kamarády. Jak se jim tu bude líbit bez pravidelných zavážek smetí? Pojďte je navštívit. Poznáte jejich dobrodružství a nahlédnete do zákulisí natáčení tohoto večerníčku České televize. Dokážete si představit, jak vznikal? Všechny scény a každý záběr se musel speciálně modelovat.

Krysáci totiž nejsou kreslení, ale loutkoví – natáčeli se klasickou loutkovou animací. Loutky i jejich končetiny se postupně polohují a posunují, scéna se postupně fotí. Na jednu vteřinu záběru je zapotřebí dokonce 25 takových fotek! K vytvoření večerníčku tedy byla potřeba spousta trpělivosti a opatrnosti. Vytvářet se musely i scenérie smetiště. Po stříhání všech záběrů se přidávaly různé triky, ruchy a hlavně zvuk. Hlasy Krysákům propůjčil Bolek Polívka a Jiří Pecha, hudbu pro seriál složil a nahrál Miroslav Wanek se svou skupinou Už jsme doma. Večerníček natočila v roce 2005 Česká televize podle námětu Cyrila Podolského a Martina Šinkovského ve Filmových ateliérech Zlín. Výstava o tomto veselém večerníčku dětem zpříjemní letní dny. Vydejte se na Špilberk za Krysáky

Suvenýry z výstavy

Knížky i upomínkové předměty můžete zakoupit v naší prodejně suvenýrů.


Otevírací doba a vstupné

pondělí – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč
Mateřská škola                                                                20,- Kč
Děti od 2 – 6 let                                                               10,- Kč
Lektorský program                                                          50,- Kč

logo krysaci