Navigation
Načítání akcí
 • Čtvrtek 15

  Květen 2014

  -

  Neděle 31

  Srpen 2014

 • Od 10:00

  -

  Do 18:00

 • Hrad Špilberk

  II.NP západní křídlo,

Výstavu Kriminalistika ve fotografii uspořádal ke svému 55. výročí Kriminalistický ústav Praha ve spolupráci s Muzeem Policie ČR a pod záštitou policejního prezidenta a Nadace policistů a hasičů. Fotografie zachycují práci kriminalistů a jejich autory jsou přímo zaměstnanci Policie ČR.

Výstavě předcházela soutěž v roce 2013. Zúčastnit se jí mohli jak policisté, tak občanští zaměstnanci Policie ČR. Hlavní podmínkou bylo zachování tématu: obsah fotografií musel souviset s kriminalistikou. Forma zpracování byla volná, mohlo se jednat o fotografie zachycující práci na místě činu, naaranžované záběry, fotografie z prostředí policejních laboratoří, historické či současné, barevné i černobílé.  Soutěže se zúčastnil 26 autorů, kteří zaslali celkem 125 fotografií.

Všechny došlé snímky posoudila porota složená ze zástupců Kriminalistického ústavu Praha, Muzea Policie ČR, Nadace policistů a hasičů, fotografů MgA. Jaroslava Tichého a mjr. JUDr. Lubomíra Máchy. Autoři pěti nejlepších snímků byli oceněni, jejich díla navíc byla vydražena ve prospěch

Nadace policistů a hasičů, jež pomáhá rodinám pozůstalých po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu služby, a kolegům těžce tělesně postiženým následkem zranění ve službě. Dražba vynesla 37 tisíc korun.

Výběr padesáti nejlepších fotografií včetně pěti oceněných byl pak vystaven v Muzeu Policie ČR. Výstava je koncipována jako putovní a Špilberk je její první zastávkou po Praze.  Vernisáže se kromě ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana zúčastnil také Leoš Tržil, ředitel krajského ředitelství policie v Jihomoravském kraji, a Pavel Kolář, ředitel Kriminalistického ústavu Praha. Výstava byla symbolicky zahájena přestřižením policejní pásky, která obvykle ohraničuje místo činu a tedy výkonu práce kriminalisty.

 vernis kriminalistika 005 vernis kriminalistika 002 Kriminalistika 02 Kriminalistika 08 - MBudikova

Pořadí oceněných snímků:

 1. místo – Jana Charouzková – Daktyloskopická stopa trochu jinak
 2. místo – prap. Bc. Milan Olšák – Daktyloskopie
 3. místo – por. Ing. Bc. Richard Sehnal – Valachovo ouha
 4. místo – kpt. RNDr. Petra Krausová, Ph.D. – Vloupání
 5. místo – nstržm. Jan Chalupa – Láhev jako útočná zbraň

 

Vstupné: zdarma jako bonus k některé z již zakoupených vstupenek.