Navigation
Načítání akcí
 • Čtvrtek 1

  Říjen 2015

  -

  Čtvrtek 31

  Prosinec 2015

 • Od 9:00

  -

  Do 17:00

 • II. patro severního křídla

  Špilberk,

Vzácné mědiryty, lepty, kresby a další tisky z období od baroka po romantismus se na čtvrt roku stanou součástí stálé expozice Od renesance po modernu. Sbírka obrazů a sochařského umění se tak dočká cenného doplnění o grafickou tvorbu. Panely v chodbě severního křídla Špilberku zaplní městské veduty, návrhy divadelních scén, pamětní tisky, univerzitní teze, vyobrazení poutních míst, církevní karty ke všem svátkům v roce, korunovaný obraz Panny Marie Svatotomské, ale i cestopisné pohledy, přírodní výjevy či knižní ilustrace.

Nejrůznějších grafik je k vidění celkem 94. Avšak nemohou se vystavovat dlouho, jde o dochované, pečlivě restaurované originály. Lidé si je proto mohou prohlédnout jen do konce prosince.

Třebaže vystavené grafiky se liší formáty i náměty, jedno mají společné – souvislost s Brnem. Můžeme tak spatřit zdejší náměstí s tehdy nově zhotovenými kašnami, kláštery, teze – oznámení veřejných obhajob zdejších studentů (jedna dokonce vytištěná na hedvábí s paličkovanou krajkou), ale i církevní tisky či ilustrace autorů, již žili právě v Brně. Ne všechny grafiky pocházejí z Brna – například rozměrnou vedutu Zelného trhu s čerstvě postaveným Parnasem nechal brněnský radní Johann Ignaz Dechau tisknout ve vyhlášené dílně v Augsburgu (a sám je pravděpodobně na grafice také vyobrazen).

Autoři námětů i rytin ale často z Brna pocházeli nebo zde působili – za zmínku stojí např. Ignaz Johann Bendl, Josef Svítil, Josef Axmann či František Xaver Rektořík. Ten byl i činným sběratelem umění – a právě jeho sbírka se spolu s tvorbou Axmannovou připojily na přelomu 19. a 20. století ke sbírkám vznikajícího městského muzea. Jejich základem však byla sbírka židovského podnikatele Heinricha Gomperze, který ji na sklonku života odkázal milovanému městu Brnu. Gomperzova busta je k vidění taktéž.

Výstavu grafik doplňují i vitríny např. s ukázkami měšťanského nádobí nebo relikviářů vyrobených v klášterech.

Otevřeno od středy do neděle od 9 do 17 hodin.

Výstava je zdarma v rámci vstupného do stálých expozic.

Komentovaná prohlídka výstavy

Jak poznat, kdo kreslil a kdo ryl? Kde byly vyhlášené tiskařské dílny? Nebo jak z latinského nápisu „vyluštit“ rok vzniku? Dozvíte se na komentované prohlídce s kurátorkou výstavy, paní Janou Svobodovou.

Vstupné je jednotné: 50 Kč.

Kdy: 24. října v 15:00 (na Špilberk jede ve 14:34 autobus č. 81 ze zastávky Česká, odjezd od rohu Moravského náměstí)

Kde: vstup do expozice Od renesance po modernu (2. patro severního křídla Špilberku)

Panna Marie Svatotomska Teze na hedvabi CB exp grafika 004 exp grafika 008 Parnas

pevná loga