Navigation
Načítání akcí
 • Čtvrtek 25

  Červen 2015

  -

  Neděle 30

  Srpen 2015

 • Od 10:00

  -

  Do 18:00

 • II. patro západního křídla

  Špilberk,

Muzeum města Brna pokračuje v mapování tvorby významných brněnských umělců, po Jiřím Šindlerovi se věnuje dílu sochaře Jiřího Sobotky. Výstava „Skororetro“ uspořádaná k jeho životnímu jubileu zároveň přichází v době, kdy se Sobotka opět dostává do povědomí brněnské veřejnosti, neboť vyhrál výtvarnou soutěž na realizaci sochy básníka Jana Skácela v parku pod Špilberkem.

Sochař Jiří Sobotka (1955) výrazně vstoupil na uměleckou scénu hned po svém absolutoriu na Akademii výtvarných umění v Praze. Od 90. let se věnuje také pedagogické činnosti, ať už na Fakultě výtvarného umění či architektury VUT, nebo na Střední škole uměleckých řemesel. Od roku 2013 působí také na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, kde učí obor Prostorová tvorba. Brňané jeho tvorbu znají především v podobě Ohryzkovníku, pětimetrové sochy ze dřeva na břehu Brněnské přehrady, jejíž základem se stal sloup ve tvaru okousaného torza jablka, který je čtyřikrát zopakován. Kromě toho je také autorem čtyř pamětních desek věnovaných obětem událostí z let 1968 a 1969 (př. deska Danuše Muzikářové na Moravském náměstí) či pamětní desky Dr. Adolfa Kroupy na Domě umění města Brna.

Sobotka se v celé své tvorbě zdá být fascinován obyčejnými až banálními věcmi a jevy našeho života. Zdánlivě všední předměty však obsahují vždy něco navíc – nápadité formální posuny, alegorický obsah, psychologický podtext, jemnou ironii a humor. Proslul také zpracováním méně tradičních materiálů – polystyrenu, sklolaminátu, papírmaše, ale třeba i vosku či dokonce čokolády.

Výstavu „Skororetro“ lze rozdělit do čtyř tematických okruhů, které zároveň postihují nejčastější autorovy motivy. Prvním z nich je automobil, civilizační symbol, do něhož člověk usedá jako do schránky, srůstá s ní, mění svou podobu i podstatu. Průběžně se v jeho díle také objevují přírodní motivy, jež však přetváří, dává jim novou estetickou podobu a význam. Tohoto druhu je i již zmiňovaný Ohryzkovník. Poslední celek představují jeho charakteristické zvětšeniny reálných objektů, v nichž se projevují prvky pop-artu. Jde o ztvárnění předmětů denní spotřeby, v případě Sobotky zejména kosmetických propriet, jako jsou flakóny, lahvičky, obaly od očních stínů či laků na nehty, rtěnky nebo tuby, které symbolizují pomíjivost krásy a zároveň v sobě mnohdy obsahují odkazy na vysoké, avantgardní umění. Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit také se Sobotkovými díly z poslední doby; s nástěnnými objekty, které s jemnou ironií citují a vytváří variace na slavné dílo moderního umění, například na Výkřik Edvarda Muncha, nebo s objekty, které parafrázují banální motiv domku a převádí ho do abstraktní formy.

IMG_7924 (1) IMG_7933 (1) IMG_7944 (1) IMG_7959 (1)

Komentovaná prohlídka výstavy s autorem Jiřím Sobotkou a kurátorkou Hanou Fadingerovou se uskuteční ve čtvrtek 27. srpna od 16:30. Vstupné je stejné jako do výstavy, sraz účastníků je v 16:30 přímo před výstavou uvnitř hradu. V rámci komentované prohlídky bude také představen katalog „Skororetro“ shrnující vlastní výstavu i dosavadní tvorbu Jiřího Sobotky. Jen v tento den bude katalog prodáván za zvýhodněnou cenu.

Workshop s pracovními listy zájmové skupiny na objednání: Barbora Svátková, tel.: 542 123 635, svatkova@spilberk.cz. Cena za program 50 Kč/žák.

Vstupné

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
Prodej vstupenek končí 30 minut před uzavřením.

Plné vstupné 60,- Kč
Snížené vstupné (děti od 7 do 15ti let, studenti, lektoři, senioři, ZTP, ZTP/P, novináři, průvodci) 40,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let) 140,- Kč
Skupiny (od 10 osob) 50,- Kč
Organizovaná školní výprava 30,- Kč
Děti od 2 do 6ti let 10,- Kč

sobotka_loga