Navigation
Načítání akcí
 • Neděle 24

  Září 2017

  -

  Neděle 11

  Únor 2018

 • Od 10:00

  -

  Do 17:00

 • gotický sál

  Brno,

Označujeme je jako skřety, sami sebe ale ve svém jazyce nazývají „uruki“. Máme je za zlé bytosti z příběhů J. R. R. Tolkiena. Jak ale žijí? Brněnský výtvarný fantasy projekt Jeden kmen sice vychází z reálií Tolkienových knih, vytváří ale vlastní, do detailů propracovaný svět skřetů z kmene Snaga. Do něj teď můžete vstoupit na výstavě na Špilberku. Projdete se táborem tohoto jednoho skřetího kmene a poznáte, jak bojovný a tajuplný život „uruki“ vedou.

Naturalisticky ztvárněná výstava plná fotografií, rekvizit i zvuků nadchne všechny milovníky fantasy a sci-fi literatury nebo her a larpů. Ve třech místnostech vás čekají tematické okruhy – život, boj a zásvětí. Kromě fotografií uvidíte i spoustu různých předmětů, jako třeba skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je přitom vyráběné ručně. V jedné místnosti stojí i obří pohřební hranice – právě u ní zakusíte skřetí zásvětí a stanete se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana.

Expozice není pouze vizuální. Temnou atmosféru skřetího kmene v ní působivě dokreslují ruchy a autorská hudba. I zvuková stránka výstavy je dílem projektu Jeden kmen. Ten kombinuje fotografie, hudbu, příběhy a digitální umění ve webovém prostředí, aby vytvořil ucelené univerzum skřetího kmene Snaga.  Ve výstavě je i projekce nebo obrazovka s virtuální realitou, která vznikala několik let. Skrze ni se seznámíte s příběhy jednotlivých členů kmene a dokonce si zahrajete počítačovou hru, v níž zkusíte přemoct několik skřetů.

Vyvrcholením práce celého projektu je právě výstava na hradě Špilberku. Nutno připomenout, že její vznik významně podpořili fanoušci skrze portál Startovač.cz. V činnosti Muzea města Brna se výstava Jeden kmen docela vymyká, proto ji místo vernisáže zahájí rovnou jednodenní open-air fantasy festival v sobotu 23. září. Na jeho programu jsou šamanské věštby, skřetí turnaj v bojové aréně nebo koncerty. Na velkém nádvoří Špilberku zahraje Trolíla, Vintage Wine, Postcards from Arkham, Deloraine a také skřetí kapela Jeden kmen. Chybět na festivale nebude ani občerstvení – od grilovaných specialit přes vegetariánské pokrmy až po pití.

Jeden kmen – skřetí open-air festival zahájí skřetí výstavu v sobotu 23. září od 12.00. Více informací zde

Vstupenky na zahajovací festival již můžete zakoupit v předprodeji. K dostání jsou na pokladnách na hradě Špilberku a na pokladně na Měnínské bráně v centu města na Orlí ulici (pozor, otevřeno má od čtvrtka do pondělí a platit tam lze pouze hotově). 

Výstavu doporučujeme návštěvníkům starším 12 let.

Otevírací doba a vstupné

úterý – neděle 10.00–18.00 hodin

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč

logo fest