Navigation
Načítání akcí
 • Čtvrtek 3

  Říjen 2019

  -

  Úterý 31

  Prosinec 2019

 • Od 9:00

  -

  Do 17:00

 • Hrad Špilberk

  gotický sál,

František Trenck, šlechtic, voják a dobrodruh zakončil svoji životní pouť před 270 lety na brněnském Špilberku. Pohřben byl v hrobce kláštera kapucínů v Brně, kde se jeho tělo přirozenou cestou mumifikovalo. Mimo svůj historický a pietní rozměr má mumie barona Trencka dnes obrovský potenciál jako zdroj informací k poznání života elitního vojáka v 18. století. Nové údaje o legendárním pandurovi je nyní možné získat pomocí nejmodernějších metod forenzní antropologie a soudního lékařství. Poslední tři roky se mezioborový tým brněnských specialistů snažil odpovědět na řadu otázek. Čím byl Trenck tak fyzicky výjimečný? Jaká měl zranění? Projevila se na něm léta strávená v armádě? Byl nějak dlouhodobě nemocen? Jak vlastně zemřel?

Baron Trenck: Nová tvář legendy. Od 3. října do 31. prosince 2019.

Výsledky tohoto projektu budou od října 2019 představeny na výstavě Muzea města Brna na hradě Špilberku. Prezentován bude též nový rekonstruovaný model postavy a tváře barona Trencka. Na své si přijdou i zájemci o 3D technologie, k vidění zde bude řada třídimenzionálních tisků rekonstruovaných částí mumie. Díky aplikaci špičkových metod animace, používaných při tvorbě trikových filmů v Hollywoodu, bude postava Františka Trencka navíc rozpohybována. Před Vašimi zraky tak ožijí bezmála 300 let staré scény ze slavného špilberského vězení.

Výstavu najdete v gotickém sále, vstup z malého nádvoří hradu Špilberku.
Otevřená bude od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Edukační program pro školy a zájmové skupiny lze objednat u lektorů Muzea města Brna:
PhDr. Eva Picmausová a Michal Hančák, tel.: 542 123 618, e-mail: picmausova@spilberk.cz; hancak@spilberk.cz

Na přípravě výstavy spolupracuje Muzeum města Brna, Laboratoř morfologie a forenzní antropologie PřF MU, Fakulta informatiky MU a Kapucínská hrobka v Brně. 1400x2350 Trenck logo