Navigation
Načítání akcí
 • Pátek 12

  Červenec 2019

  -

  Neděle 11

  Srpen 2019

 • Od 10:00

  -

  Do 18:00

 • Nová radnice

  Křížová chodba,

100 let Velkého Brna

Koláče z Komárova, na které chodilo celé Brno, bodláky z Brněnských Ivanovic, ze kterých se vyráběly nástroje na česání vlny, Jundrov a výletní parník plující po Svratce nebo řepa a žito ze zemědělské Slatiny. Dnes už málokdo ví, co bylo charakteristické pro obce, které se v dubnu 1919 staly součástí tzv. Velkého Brna. K původnímu městu se tehdy připojilo 23 obcí, rozloha se zvětšila 7krát a počet obyvatel se téměř zdvojnásobil. Otevřela se tím cesta k mimořádnému rozvoji během 20. a 30. let 20. st., kdy ze Brno stalo moderní metropolí a střediskem kultury, školství a architektury mladého Československa. Jak se dříve žilo v Brně a okolí? Proč se Brno rozrostlo? Čím vynikaly obce, které se roku 1919 staly součástí Velkého Brna?

100 let Velkého Brna: do 11. srpna v Křížové chodbě Nové radnice.

100. výročí vzniku Velkého Brna vám připomene výstava Muzea města Brna v Křížové chodbě na Nové radnici. Hned v úvodu poznáte okolnosti rozšiřování Brna: poprvé se Brno rozrostlo v roce 1850 o „předhradební“ předměstí, jako byly Křenová, Cejl, Zábrdovice či Staré Brno. V polovině 19. st. byly strženy brněnské hradby a město se mohlo dál rozrůstat. Velké Brno vzniklo po první světové válce. Vedly k tomu praktické důvody, Brno už stavebně srůstalo s okolím, např. s městy Královo Pole a Husovice. Dalším důvodem bylo „počeštit“ město a připojit ke spíše německému Brnu co nejvíc českých obcí.

Další části výstavy vám ukážou jednotlivé připojené obce. Ve dvou případech šlo o samostatná města – Husovice a Královo Pole, ostatní byly vesnice. Připomínají je dobové fotografie, mapy, citáty či texty z tehdejších turistických průvodců. Určitě nepřehlédnete obří mapu Velkého Brna doplněnou kresbami vystihujícími typické rysy připojených obcí. Každá totiž něčím vynikala. Na mapě je např. židenický dělník, komín maloměřické cementárny, jundrovský parník, komárovské koláče nebo bodláky z Brněnských Ivanovic.

Běžný život od konce 19. st. do 20. let 20. st. poznáte díky množství exponátů. Ve výstavě je např. kolébka ze Židenic se zachovanou tkanicí na kolébání, figurína s dobovým všedním oblečením nebo dobové hračky. Uvidíte i kopii zákona o zřízení Velkého Brna a spoustu historických předmětů ve vitrínách. Jedna z nich poeticky evokuje pomyslné „maminčiny poklady“. Jsou v ní šperky, hračky, citáty nebo medailonek ve tvaru srdíčka. Atmosféru dokreslují i reklamy z doby monarchie a první republiky.

Prohlédnete si také 3 historické mapy z let 1839, 1879 a 1926, které zachycují původní město, jeho rozrůstání i stav po vzniku Velkého Brna. Tento vývoj znázorňuje i digitální storymapa se spoustou fotografií a příběhů – najdete ji přímo ve výstavě, ale i kdykoli online. V závěru výstavy lidé uvidíte i tematické výkresy dětí, které uspěly ve výtvarné soutěži brněnských škol.

Storymapa popisující vývoj hranic města Brna

K vidění v Křížové chodbě na Nové radnici (Dominikánské náměstí).

Otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Vstup na výstavu je zdarma

logo - 100brnom