• Výstava o bombardování Brna pokračuje!

  Přestože jde o rozsahem menší výstavu, vzbudila „Letecká válka – cíl Brno“ mezi veřejností velký ohlas. Do dnešního dne ji navštívilo přes tři tisíce lidí. Velký zájem byl i o speciální sobotní komentované prohlídky; na tu poslední přišlo najednou 70 lidí, takže prostor barokní kaple, kde je výstava umístěna, téměř nestačil. Mezi častými návštěvníky jsou přímo pamětníci bombardování, z nichž někteří přicházejí i opakovaně. Sami přinášejí sepsaná svědectví i různé historické artefakty. Výpovědi a materiály poskytnuté pamětníky či jejich potomky také přispěly k dalšímu rozšíření internetové aplikace zobrazující na mapě města Brna jednotlivé dopady bomb, někdy i s fotografiemi dokumentujícími škody.

  „Od začátku výstavy se mi ozvalo asi 150 pamětníků, cenné jsou informace zejména o sovětských náletech z roku 1945, protože ty jsou málo zdokumentované. Informace od pamětníků nám často pomáhají v dalším pátrání, několikrát nás dovedly k souborům fotografií, o kterých dosud nikdo nevěděl,“ uvedl Petr Vachůt, kurátor výstavy a také autor zmiňované aplikace. Aplikace je na výstavě prezentována prostřednictvím speciálního digitálního stolu, podívat se na ní lze i prostřednictvím webu na adrese http://bombardovani.brno.cz

  Od začátku výstavy v aplikaci přibylo přes 100 míst dopadů bomb a dalších 50 fotografií, přičemž další aktualizace se chystají.

  Díky prodloužení bude výstava veřejnosti zpřístupněna i 20. listopadu, na který připadá 70. výročí nejničivějšího amerického náletu na Brno. Nad Brno tehdy přiletělo na 150 letadel, které shodily až 1500 trhavých pum ve značném rozptylu, poškozeno bylo centrum, přilehlé ulice i obydlená předměstí. Shazovány byly i časované nálože, takže se město otřásalo výbuchy po celý den. Při náletu zahynulo přes 500 osob. „Je to výjimečná příležitost a chceme ji využít, již nyní pracujeme na speciální kostýmované komentované prohlídce k tomuto výročí,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Tyto události chápeme jako memento. Je třeba si je připomínat, stejně jako oběti, které přinesly,“ doplnil.

  Více informací o výstavě zde.

   

  images   1-SNIP-logo-prednostni (2)    boks  logo_kjm tmapy proglas